archirama.pl

Konkurs architektoniczny – budynki prosto z ziemi

Tanią bryłę zbudowaną z lokalnych materiałów mają zaprojektować uczestnicy konkursu Designing a School for Ghana. Konkurs architektoniczny ogłosiła Fundacja Nka

Nowa szkoła w Ghanie. Architektura z gliny
Fot: Nka Foundation, materiały prasowe

Nowa szkoła w Ghanie

Budżet jest minimalny. Koszt materiałów nie może przekroczyć 8000 dolarów, możliwych do wykorzystania w Ghanie, z dala od dużych miast i sieci transportowych. Większość prac budowlanych mają wykonać miejscowi robotnicy, z ograniczonym użyciem ciężkiego sprzętu. Mile widziane są więc techniki nieskomplikowane i tradycyjne, dostępne na miejscu materiały. Fundacja Nka od kilku lat promuje wykorzystywanie ziemi i gliny w budownictwie, w zgodzie z lokalnymi tradycjami. W 2014 roku fundacja zaprosiła architektów do unowocześnienia modelu glinianej chaty. Celem akcji jest walka z postrzeganiem architektury glinianej jako niechcianego dziedzictwa, kojarzącego się z biedą i zacofaniem.

Konkurs architektoniczny

Tym razem przyszedł czas na większy budynek, również w możliwie największym stopniu wybudowany z ziemi. Organizatorzy konkursu proponują wybór dowolnej technologii, np. ziemi ubijanej w szalunku (rammed earth), mieszanki ziemi i cementu (poured earth) czy innej. Ważne jest, by technika mogła być łatwo opanowana przez miejscowych wykonawców. Sugerowany rodzaj pokrycia dachu to blacha cynkowa lub aluminiowa, choć dopuszczalne są też inne rozwiązania.
Szkoła ma służyć uczniom w wieku 12-18 lat, łącznie 600 osobom. Poza klasami w budynku mają się znaleźć pomieszczenia administracyjne, biblioteka i laboratoria, pokój nauczycielski, stołówka i pomieszczenia pomocnicze. Projekt powinien też uwzględniać przestrzeń do uprawiania sportów.
Budynek ma zostać zrealizowany w wiosce Abetenim koło Kumasi w regionie Ashanti w Ghanie.

Terminy i nagrody

Termin rejestracji upływa 25 kwietnia 2016, natomiast prace można składać do 31 maja 2016.

Nagrody
I nagroda 1500$
II nagroda 1000$
III nagroda 500$
Więcej informacji: nkaprojects.boards.ne

Autor: KZ
Zdjęcia: Nka Foundation, materiały prasowe
Data publikacji: 27.01.2016 10:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!