„Social Space”: architektura wnętrz dla inżynierów
Instytut Lotnictwa w Warszawie realizując pomysł i potrzebę Engineering Design Center ogłosił otwarty konkurs architektoniczny na projekt budynku modułowego i aranżacji przestrzeni relaksacyjnej pod nazwą „Social Space”.
Celem konkursu architektonicznego jest opracowanie projektu budynku w systemie budownictwa modułowego, a także aranżacji przestrzeni relaksacyjnej sprzyjającej spotkaniom oraz spędzaniu czasu wolnego i przerw w pracy pracowników wraz z kosztorysem wykonania.
Modułowa bryła służyć będzie różnorodnej grupie użytkowników, powinna być więc wielofunkcyjna. Projekt konkursowy musi uwzględniać potrzeby indywidualnych użytkowników szukających chwili relaksu i zespołów projektowych, które potrzebują miejsca na nieformalne spotkania.
Podstawowe zadania, jakie ma spełniać „Social Space” to: miejsce relaksu po godzinach, alternatywa dla wyjść poza pracą, nieformalne miejsce spotkań dla zespołów Engineering Design Center, miejsce spotkań z gośćmi (uwzględniające m.in. odświeżenie się po podróży lotniczej).
Przestrzeń relaksacyjna ma zniwelować dyskomfort fizyczny związany z pracą w pozycji siedzącej przy ekranie komputera i przeciążenie związane z wytężoną pracą umysłową. Architektura wnętrz powinna uwzględniać wyposażenie pomieszczeń w wygodne i funkcjonalne meble wypoczynkowe. Główna przestrzeń „Social Space” powinna odbiegać od stylistyki biurowej.
Konkurs jest skierowany do architektów, absolwentów i studentów wyższych uczelni artystycznych, szkół projektowania oraz innych osób zajmujących się zawodowo projektowaniem wnętrz lub projektowaniem graficznym. Każdy zespół lub indywidualny uczestnik konkursu architektonicznego może zgłosić jeden projekt.
Konkurs architektoniczny „Social Space”: terminy i nagrody
Prace konkursowe należy przesyłać do 5 grudnia 2014 roku do godziny 14:00 pocztą elektroniczną na adres: chill@ilot.edu.pl lub pocztą tradycyjną, albo składać osobiście w Instytucie Lotnictwa (dopisek „Social Space”).
Instytut Lotnictwa, al. Krakowska 110/114, 02-256 Warszawa.
Autor pracy wyróżnionej I nagrodą otrzyma 7000 zł, ponadto jury konkursu przyzna wyróżnienie (3000) zł. Własne wyróżnienie przyznają również internauci (2000 zł).
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 30 stycznia 2015 roku na stronie konkursu architektonicznego. Regulamin konkursu do wglądu udostępniany jest w sekretariacie Instytutu Lotnictwa oraz na stronie internetowej konkursu www.ilot.edu.pl/socialspace.
Engineering Design Center. Współczesna architektura i nowe badania
Engineering Design Center to wyjątkowe centrum inżynieryjne, jedyną placówką GE łączącą tak różnorodne branże jak lotnictwo, energetyka oraz przemysł naftowy. Warszawskie centrum zawdzięcza swój dynamiczny rozwój doświadczeniu 1850 polskich specjalistów, którzy każdego roku uczestniczą w międzynarodowych projektach.
Rozbudowa kompetencji pracowników jest stale wspierana przez rozwój infrastruktury badawczej, którą tworzą nowoczesne laboratoria wyposażone w najwyższej klasy urządzenia i systemy obliczeniowe.
Polscy specjaliści z Engineering Design Center pracują m.in. w najnowocześniejszym na świecie laboratorium badania łożysk, wyposażonym w specjalnie zaprojektowane urządzenia. Zespoły inżynierskie prowadzą także zaawansowane prace w nowo otwartym Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych.
Dobrze zaprojektowana przestrzeń biurowa to jednak tylko połowa sukcesu nowoczesnej organizacji. Sukces i wydajność w pracy nad projektami inżynierskimi zapewnić może przestrzeń relaksacyjna, służąca odpoczynkowi i spotkaniom w nieformalnej atmosferze.

„Social Space” - miejsce spotkań
Organizatorzy konkursu podkreślają, że cechą, która jest szczególnie pielęgnowana w Engineering Design Center jest zespołowość. Dzięki wzajemnej współpracy wielu zespołów i sekcji wchodzących w skład warszawskiego centrum możliwe jest przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych obliczeń czy analiz pomocnych w pracach projektowych lub przy obsłudze serwisowej.
Pracownicy EDC odbywają jednak nie tylko spotkania wewnątrz zespołowe lub biznesowe. W organizacji działa wiele inicjatyw o znaczeniu społecznym. Pośród nich są wolontariusze GE zaangażowani w pomoc wychowankom domów dziecka i przekazujący dary dla schronisk. Są oni zrzeszeni w globalnej organizacji obecnych i byłych pracowników GE, angażujących się na rzecz polepszania warunków życia w społecznościach lokalnych.

Kolejną grupą działającą na zasadach wolontariatu jest GE Women’s Network, która stawia za cel wspieranie rozwoju zawodowego kobiet. Działalność GEWN koncentruje się na prowadzeniu szkoleń i dostarczaniu odpowiednich informacji. Jest to też forum, na którym kobiety mogą dzielić się swoimi doświadczeniami zawodowymi.
W EDC prowadzone są odpowiednie działania mające zachęcić utalentowane kobiety do podejmowania prac inżynieryjnych. Wzmacnia się też m.in. kompetencje przywódcze kobiet i otwiera drogę awansu wewnątrz organizacji.
Strefa zdrowia i relaksu
W EDC polscy inżynierowie mogą także wypracowywać wyniki poprzez aktywność fizyczną. Regularne treningi i spotkania motywacyjne przeprowadzają grupy biegaczy oraz rowerzystów. Biorą oni udział w wielu zawodach i imprezach sportowych. Ich zaangażowanie przekłada się na medale i wyróżnienia.
Siedziba Engineering Design Center jest jednym z najbardziej przyjaznych miejsc pracy dla rowerzystów. Dla pracowników dojeżdżających do pracy rowerami (ok. 300 rowerzystów) wyznaczono już specjalne strefy postojowe na terenie Instytutu Lotnictwa. Rosnąca liczba pracowników centrum może jednak w przyszłości wymagać wprowadzenia nowych udogodnień związanych z dojazdem rowerem.
Z aktywnością fizyczną łączy się także zdrowy styl zdrowia. Zespół HealthAhead działający w ramach EDC dba m.in. o zapewnienie pracownikom zdrowych przekąsek w postaci owoców. W stołówce mieszczącej się na terenie Instytutu Lotnictwa oraz w pokojach socjalnych przy biurach EDC prowadzone są akcje o tematyce prozdrowotnej, które wspierają pracowników w utrzymaniu dobrej kondycji. Kompleksowe działania z tej dziedziny powinny w przyszłości obejmować swoim zasięgiem także planowanie pomieszczenie relaksacyjne.
Przestrzeń społeczna – Social Space
W Engineering Design Center współpracują ze sobą młodzi inżynierowie oraz doświadczeni specjaliści – wśród nich także zagraniczni pracownicy ze Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów. W ramach wspólnej polityki kadrowej Engineering Design Center i Instytutu Lotnictwa w obu organizacjach pracuje obecnie 257 kobiet – w tym 162 w samym EDC.
Nowa przestrzeń relaksu, zaprojektowana przez uczestników konkursu architektonicznego Social space, ma służyć tej zróżnicowanej grupie użytkowników.