Dom rodzinny w krajobrazie kujawsko-pomorskim
Jesienią 2014 Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił konkurs architektoniczny na nawiązującą do regionalnych kujawsko-pomorskich tradycji koncepcję domu jednorodzinnego. Konkurs rozstrzygnięty został 12 lutego – przedstawiamy nagrodzone prace.
Pierwszą nagrodę otrzymali Grzegorz Ostrowski i Karol Jackiewicz z katowickiego biura projektowego Ostrowski Architektura. Według jurorów, ich projekt łączy bardzo tradycyjną bryłę z rozwiązaniami architektury współczesnej. Doceniono także energooszczędne rozwiązania zmniejszające koszt eksploatacji. Architekci wykorzystali między innymi prefabrykowane elementy drewniane. Autorzy szacują przewidywany czas budowy na dwa miesiące, a koszt realizacji na około 500 tys. złotych.
Autorzy uzyskali lapidarną formę przestrzenno-funkcjonalną o wskazanych wyżej walorach, tworząc przejrzysty układ – relację dwóch budynków, aranżując przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną dla różnych form życia rodzinnego. Za ciekawe należy uznać otwarte przestrzenie funkcjonalne, wbudowane w zaproponowaną strukturę. W części mieszkalnej projekt trafnie wiąże przestrzeń drugiej kondygnacji z pokojem dziennym usytuowanym na parterze budynku, tworząc ciekawy układ całości (z opinii jury).
Nagroda druga trafiła do pracowni Staruń Wanik Architekci z Warszawy. Jury przyznało ją za syntetyczne odzwierciedlenie tradycji budownictwa Pomorza i Kujaw we współczesnej formie osiągniętej dzięki użyciu dostępnych materiałów budowlanych (...) zastosowane rozwiązania materiałowe; jasny dach i ściany części mieszkalnej kontrastują z ciemną faszyną będącą parafrazą płotu plecionkowego.
Trzecią nagrodę jury konkursu przyznało pracowni architektonicznej JPP Architekci. To projekt, na który składają się mniejsze kubaturowo obiekty o zróżnicowanych funkcjach (zespół pokoju dziennego, blok pokoi sypialnych), połączone integrującym je w jedną całość łącznikiem, co stanowi twórczą interpretację zabudowy siedliskowej o przyjaznej skali i stwarza możliwość etapowania realizacji.
Ponadto w konkursie przyznano cztery wyróżnienia (Krzysztof Krakówko; B. Nawrocka, D. Wilczyńska, E. Szymczyk, M. Krupa; Anna Piechnik, Michał Piechnik; Michał Piwowarski, Marcin Tomaszewski).
Konkurs studencki
Konkurs architektoniczny na projekt domu kujawsko-pomorskiego otwarty był także dla studentów architektury. W kategorii studenckiej nagrodę otrzymał zespół w składzie Małgorzata Polakowska i Piotr Kaczyński.
Podsumowanie konkursu architektonicznego
Na konkurs wpłynęło 129 prac z całej Polski, w tym dziesięć w kategorii studenckiej. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane się w wydanym przez Urząd Marszałkowski katalogu konkursowym. Publikacja ma być dostępna w gminach i starostwach powiatowych w całym regionie. Nagrodzone prace będzie można oglądać także w sieci. Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego zapowiada wprowadzenie rozwiązania dzięki którym mieszkańcy będą mogli wykorzystać projekty za symboliczną opłatą. Inicjatywa ma pomóc w zachowaniu odrębności regionu i poprawić jakość przestrzeni publicznych. Pozostaje mieć nadzieje, że nowe domy staną się alternatywą dla dworków-potworków z katalogu. Podobne konkursy mogą być bardzo pomocne w poprawie polskiego pejzażu.
Liczyliśmy na projekty domów nowoczesnych, funkcjonalnych i pięknych, a przy tym oszczędnych w eksploatacji, dobrze wpisujących się w krajobraz kujawsko-pomorskich wsi i obszarów podmiejskich - i można powiedzieć, że nasze oczekiwania zostały spełnione. Cieszę się, że stworzyliśmy platformę promowania tego, co w myśleniu o współczesnym domu dla rodziny dobre i wartościowe – podsumowuje marszałek wojwództwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Więcej informacji: https://domrodzinnykonkurs.wordpress.com/wyniki/
