archirama.pl

Konkurs architektoniczny na projekt domu kujawsko-pomorskiego. WYNIKI

Nowoczesna bryła i nawiązanie do kujawsko-pomorskiej tradycji - konkurs na projekt domu jednorodzinnego dostosowanego do lokalnego kontekstu to doskonały pomysł, zwłaszcza, że projekty mają być udostępnione chętnym za minimalną opłatą

Ostrowski Architektura, I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt domu kujawsko-pomorskiego

Współczesna architektura w regionalnym stylu. I nagroda w konkursie architektonicznym na koncepcję domu jednorodzinnego, pracownia architektoniczna Ostrowski Architektura

Fot: materiały prasowe - konkurs architektoniczny Dom rodzinny w krajobrazie kujawsko-pomorskim

Dom rodzinny w krajobrazie kujawsko-pomorskim

Jesienią 2014 Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił konkurs architektoniczny na nawiązującą do regionalnych kujawsko-pomorskich tradycji koncepcję domu jednorodzinnego. Konkurs rozstrzygnięty został 12 lutego – przedstawiamy nagrodzone prace.

Pierwszą nagrodę otrzymali Grzegorz Ostrowski i Karol Jackiewicz z katowickiego biura projektowego Ostrowski Architektura. Według jurorów, ich projekt łączy bardzo tradycyjną bryłę z rozwiązaniami architektury współczesnej. Doceniono także energooszczędne rozwiązania zmniejszające koszt eksploatacji. Architekci wykorzystali między innymi prefabrykowane elementy drewniane. Autorzy szacują przewidywany czas budowy na dwa miesiące, a koszt realizacji na około 500 tys. złotych.

Autorzy uzyskali lapidarną formę przestrzenno-funkcjonalną o wskazanych wyżej walorach, tworząc  przejrzysty układ – relację dwóch budynków, aranżując przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną dla różnych form życia rodzinnego. Za ciekawe należy uznać otwarte przestrzenie funkcjonalne, wbudowane w zaproponowaną strukturę. W części mieszkalnej projekt trafnie wiąże przestrzeń drugiej kondygnacji z pokojem dziennym usytuowanym na parterze budynku, tworząc ciekawy układ całości (z opinii jury).

Nagroda druga trafiła do pracowni Staruń Wanik Architekci z Warszawy. Jury przyznało ją za syntetyczne odzwierciedlenie tradycji budownictwa Pomorza i Kujaw we współczesnej formie osiągniętej dzięki użyciu dostępnych materiałów budowlanych (...) zastosowane rozwiązania materiałowe; jasny dach i ściany części mieszkalnej kontrastują z ciemną faszyną będącą parafrazą płotu plecionkowego.

Trzecią nagrodę jury konkursu przyznało pracowni architektonicznej JPP Architekci. To projekt, na który składają się mniejsze kubaturowo obiekty o zróżnicowanych funkcjach (zespół pokoju dziennego, blok pokoi sypialnych), połączone integrującym je w jedną całość łącznikiem, co stanowi twórczą interpretację zabudowy siedliskowej o przyjaznej skali i stwarza możliwość etapowania realizacji.

Ponadto w konkursie przyznano cztery wyróżnienia (Krzysztof Krakówko; B. Nawrocka, D. Wilczyńska, E. Szymczyk, M. Krupa; Anna Piechnik, Michał Piechnik; Michał Piwowarski, Marcin Tomaszewski).

Konkurs studencki

Konkurs architektoniczny na projekt domu kujawsko-pomorskiego otwarty był także dla studentów architektury. W kategorii studenckiej nagrodę otrzymał zespół w składzie Małgorzata Polakowska i Piotr Kaczyński.

Podsumowanie konkursu architektonicznego

Na konkurs wpłynęło 129 prac z całej Polski, w tym dziesięć w kategorii studenckiej. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane się w wydanym przez Urząd Marszałkowski katalogu konkursowym. Publikacja ma być dostępna w gminach i starostwach powiatowych w całym regionie.  Nagrodzone prace będzie można oglądać także w sieci. Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego zapowiada wprowadzenie rozwiązania dzięki którym mieszkańcy będą mogli wykorzystać projekty za symboliczną opłatą. Inicjatywa ma pomóc w zachowaniu odrębności regionu i poprawić jakość przestrzeni publicznych. Pozostaje mieć nadzieje, że nowe domy staną się alternatywą dla dworków-potworków z katalogu. Podobne konkursy mogą być bardzo pomocne w poprawie polskiego pejzażu.

Liczyliśmy na projekty domów nowoczesnych, funkcjonalnych i pięknych, a przy tym oszczędnych w eksploatacji, dobrze wpisujących się w krajobraz kujawsko-pomorskich wsi i obszarów podmiejskich - i można powiedzieć, że nasze oczekiwania zostały spełnione. Cieszę się, że stworzyliśmy platformę promowania tego, co w myśleniu o współczesnym domu dla rodziny dobre i wartościowe – podsumowuje marszałek wojwództwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.


Więcej informacji: https://domrodzinnykonkurs.wordpress.com/wyniki/

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe - konkurs architektoniczny Dom rodzinny w krajobrazie kujawsko-pomorskim
Data publikacji: 13.02.2015 11:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!