Pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych na świecie
Muzeum Polskiej Wódki to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie obiektów tego typu. – Polska wódka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek.(...) Zależy nam więc, by Muzeum Polskiej Wódki stało się miejscem, gdzie w sposób nietuzinkowy pokazana zostanie historia i współczesność naszego narodowego trunku. Mamy nadzieję, że wyróżnione w konkursie prace wspomogą nas w osiągnięciu zamierzonego efektu - mówi Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, patrona przedsięwzięcia.
Na konkurs architektoniczny wpłynęło w sumie 14 projektów. Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia ARCHIGRAF Michała Brutkowskiego, drugą – NIZIO DESIGN INTERNATIONAL Mirosława Nizio, natomiast trzecie Marwan Basmaji i Kamila Bielińska-Basmaji. Wyróżniona została pracownia METEOR ARCHIECTS Anny Pszonak. Wyróżnieni otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości 36 tysięcy złotych.
Architektura wnętrz na medal
W pracy, która zwyciężyła w konkursie, jury doceniło przede wszystkim bardzo dobrą analizę przestrzeni i trafne wykorzystanie walorów historycznych budynku. Projekt pracowni architektonicznej ARCHIGRAF wyeksponował czerwone, ceglane ściany budynku oraz żelbetonową konstrukcję stropu. Ciekawym pomysłem było, według jury konkursu, wejście główne, nad którym umieszczono instalację ze szklanych butelek podwieszanych pod sufitem. Natomiast praca NIZIO DESIGN INTERNATIONAL wyróżniała się interaktywnym podejściem do prezentowanej w Muzeum ekspozycji, która pozwala oglądać obiekty za pomocą wszystkich zmysłów oraz zrozumieć każdy z etapów powstawania wódki. Projekt podkreślał również ważną rolę człowieka w tym procesie. Z kolei pracę Marwana Basmaji i Kamili Bielińskiej-Basmaji wyróżniało podejście do procesu poznawania ekspozycji muzeum – nadała jej charakter twórczej zabawy. Projekt prezentował wiele ciekawostek w procesie powstawania wódki, co wpłynęło na jego innowacyjność.
- Spośród prac nadesłanych w konkursie wiele zasłużyło na uznanie. Zwyciężył projekt ARCHIGRAF Michał Brutkowski. Jednym z głównych kryteriów wyboru nagrodzonych prac było umiejętne oddanie idei przyświecającej od początku Muzeum Polskiej Wódki - połączenia tradycji i nowoczesności - powiedział arch. Marek Szeniawski, sekretarz konkursu. Werdykt jury ogłoszony został w końcu lipca 2014 roku.
Muzeum Polskiej Wódki powstanie w 2017 roku w zabytkowym budynku Rektyfikacji, na terenie zrewitalizowanej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” przy ulicy Ząbkowskiej na Pradze Północ. Idealnym otoczeniem dla nowego projektu będą postindustrialne budynki z czerwonej cegły oraz instalacje służące do produkcji najlepszych trunków.
Agnieszka Ochenkowska
