archirama.pl

Konkurs architektoniczny na szpital w Kopenhadze. Møller Architects wygrali pierwszy etap

Rozstrzygnięto pierwszą część konkursu na architekturę współczesną nowego szpitala w Bispebjerg – jednej z 10 dzielnic Kopenhagi. I etap trzystopniowego konkursu architektonicznego wygrała jedna z najstarszych i największych architektonicznych pracowni skandynawskich C.F. Møller

Koncepcja konkursowa szpitala w Kopenhadze autorstwa C.F. Møller Architects

Koncepcja konkursowa szpitala w Kopenhadze autorstwa C.F. Møller Architects

Fot: C. F. Møller Architects

Architektura szpitala w Kopenhadze – cegła zieleń i szkło

Teren, na którym ma powstać nowa część szpitala znajduje się w dzielnicy Bispebjerg w Kopenhadze. Znajduje się tu ogromny kompleks szpitalny z ogrodem wybudowany w 1913 roku. Teren objęty konkursem architektonicznym dysponuje powierzchnią 94 tys. mkw, przeznaczoną na nowe budynki oraz 64 tys. mkw powierzchni istniejących obiektów, które mają zostać zrewitalizowane. Cała działka ma ok. 26 hektarów.

Koncepcja, którą stworzyli projektanci z C.F. Møller Architects nawiązuje do istniejącej bryły szpitala Bispebjerg i jego otoczenia. Historyczny kompleks składa się z podłużnych budynków zlokalizowanych wokół centralnej formy ogrodowej. Całość stanowi oazę zieleni w mieście.

Dzięki dwuspadowym dachom, które pokrywają nowo zaprojektowane budynki, architektura współczesna projektu C.F. Møller silnie utożsamia się z historyczną zabudową. Korespondencję starego z nowym wspomaga również podobny budulec – cegła. Pomiędzy rozczłonkowane bryły nowej części szpitala architekci wprowadzili światło, powietrze i zieleń. Bliskość natury była jednym z głównych założeń idei. Została ona spotęgowana nie tylko różnorodną roślinnością na zewnątrz, ale również licznymi przeszkleniami i skalą obiektu, która kojarzy się bardziej z budownictwem mieszkaniowym niż z gmachem szpitalnym.

Zwycięzcy ostatecznego etapu konkursu zostaną ogłoszeni w połowie 2015. Budowa szpitala zakończy się najpóźniej w 2025.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: C. F. Møller Architects
Data publikacji: 14.01.2015 16:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!