archirama.pl

Konkurs architektoniczny. Plac w centrum Warszawy

Władze stolicy ogłosiły konkurs architektoniczny na projekt zagospodarowania placu Pięciu Rogów w centrum Warszawy. Termin składania wniosków mija 8 lipca 2016

Architektura centrum Warszawy: plac Pięciu Rogów

Plac Pięciu Rogów w centrum Warszawy dla pieszych i rowerzystów

Fot: Urząd Miasta w Warszawie, materiały prasowe

Architektura Warszawy: plac Pięciu Rogów

Szykuje się mała rewolucja komunikacyjna w centrum Warszawy. Ruchliwe skrzyżowanie w sąsiedztwie Domu Braci Jabłkowskich, tradycyjnie nazywane placem, ma się zmienić w prawdziwą przestrzeń publiczną. Plac Pięciu Rogów to określenie miejsca, w którym zbiegają się ulice Chmielna, Zgody, Szpitalna i Bracka. Deptak Chmielnej styka się nagle z ruchliwą drogą, przecinają się trasy pieszych, rowerzystów i samochodów. Przecinają się też interesy. Władze Warszawy ogłosiły właśnie konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowego zagospodarowania placu. Główna zmiana dotyczyć będzie organizacji ruchu. W ramach polityki ograniczania liczby aut w centrum zamknięty dla samochodów ma być odcinek Brackiej od Chmielnej do Kruczej. Drugi ciąg komunikacyjny zostanie przejezdny ze względu na sobotnio-niedzielne przejazdy autobusów, ale planowane jest ograniczenie prędkości do 20 km na godzinę. Prawdopodobnie zniknie parking. Bezwzględne pierwszeństwo na skrzyżowaniu będą mieć piesi oraz rowerzyści. Nic dziwnego, że liczni kierowcy zareagowali nerwowo, krytykując decyzje władz miasta. Pomysł nie jest jednak całkiem nowy, ogłoszenie konkursu zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi.
Być może śródmiejski plac stanie się nieco bardziej zielony, choć nie ma co liczyć na wielkie drzewa, a raczej na donice i kawiarniane ogródki. Plac jest niewielki, ciemny ze względu na otaczającą go gęstą zabudowę, a podziemna infrastruktura rozbudowana.

Konkurs architektoniczny

Konkurs na nową koncepcję zagospodarowania przestrzeni placu został ogłoszony w czerwcu 2016.
Architekci mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 8 lipca (16.00), a termin składania prac konkursowych mija 26 października. Wyniki mają być ogłoszone w ciągu czterech tygodni, a więc jeszcze w 2016 roku.

Główna nagroda to 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Regulamin konkursu przewiduje także II nagrodę w wysokości 50 tys. zł, III nagrodę - 30 tys. zł oraz pulę 30 tys. złotych na wyróżnienia.

Więcej informacji: www.architektura.um.warszawa.pl/konkurs5R.

Autor: KZ
Zdjęcia: Urząd Miasta w Warszawie, materiały prasowe
Data publikacji: 24.06.2016 12:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!