Architektura
ARCHITEKTURA
Konkursy architektoniczne

Konkurs architektoniczny. Polscy architekci w konkursie AC-CA. Zaprojektują Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Buenos Aires?

 • Komentarze

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 2

Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Buenos Aires pracowni architektonicznej One Architekci na konkurs AC-CA. One Architekci

Fot: One Architekci
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 1
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 2
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 3
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 4
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 5
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 6
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 7
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 8
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 9
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 10
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Buenos Aires 11

Architektki z pracowni architektonicznej One Architekci: Katarzyna Buczkowska i Otylia Danielewicz-Labacka wzięły udział w konkursie brytyjskiego portalu AC-CA na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w BUENOS AIRES Konkursy dla architektów organizowane przez AC-CA są podstawą do dyskusji, debat i rozwoju awangardowej i ekologicznej architektury współczesnej.

A tak architektki z One Architekci piszą o swoim projekcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Buenos Aires:

Żeby zrozumieć projekt architektoniczny muzeum trzeba powiedzieć: czym jest sztuka?

Nie można jej jednoznacznie zdefiniować, gdyż dla każdego człowieka znaczy coś zupełnie innego. Problemem współczesnych ludzi jest podejście do sztuki. Dla większości kojarzy się ona z czymś niezrozumiałym. Nic bardziej mylnego. Sztuka budzi emocje. Działa na wszystkie nasze zmysły. Patrzymy, dotykamy, słyszymy, czujemy ją, a emocje pobudzają naszą wyobraźnię, która nas rozwija. Dlatego chcemy zaprojektować Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Buenos Aires tak, aby pokazać, że sztuka jest dla WSZYSTKICH. Chcemy zaprojektować obiekt, który będzie zachęcał do obcowania ze sztuką, który zaprosi i wzbudzi ciekawość. Chcemy stworzyć Architekturę która przyjmie do siebie ekspozycje różnorodne w środkach wyrazu. Chcemy dać możliwość takiej prezentacji sztuki, aby każdy miał szansę indywidualnego uczestnictwa w procesie poznawczym sztuki i zrozumieniu przekazu jaki niesie. Chcemy aby architektura muzeum w swej prostocie i wyrazistej koncepcji była prowokująca, współgrająca z ekspozycją wewnętrzną i otwarta dla wszystkich.

Chcemy aby architektura stała się SZTUKĄ

Projektowana przez nas architektura Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Buenos Aires charakteryzuje się prostą formą prostopadłościanu. Usytuowanie budynku wzdłuż kanału swoją kubaturą nawiązuje do sąsiadującej zabudowy. Duża bryła zawieszona w przestrzeni, wyniesiona została na konstrukcji słupowej, a przeszklenia w dolnej części budynku nadają jej lekkości. Zastosowanie zewnętrznego hologramu wokół całej bryły muzeum jest symbolem rozwoju technologii wypełniającej naszą współczesną rzeczywistość. Hologram daje nam możliwość permanentnej zmiany oraz podkreśla dynamiczny styl życia miasta Buenos Aires.

Wchodząc do budynku należy przejść przez hologram. W muzeum został zastosowany również nowoczesny system kodowania typu QR, dzięki któremu informacje o sztuce są bardziej dostępne dla odwiedzających. 3 kondygnacyjny budynek posiada sale ekspozycyjne na 1 i 2 piętrze. Są to otwarte przestrzenie wystawiennicze o przejrzystym i harmonijnym układzie funkcjonalnym. Podziały galerii są mobilne, a ich przestrzeń wewnętrzna dostosowana do różnych ekspozycji sztuki współczesnej: malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii oraz instalacji i pokazów z uwzględnieniem nowych technologii. Mobilne ściany ekspozycyjne zostały obłożone papierem, i nazwano je „emotions walls”. Na ścianach tych odwiedzający mogą wyrazić swoje odczucia i emocje w relacji ze sztuką.

Projekt architektoniczny pełen harmonii

Jedna z galerii od strony północnej przechodzi przez 2 kondygnacje, a oddzielona została od innych sal ścianą wody. Do tej części muzeum nie można wejść w każdej chwili, jest to miejsce do którego możemy się dostać tylko w momencie zatrzymania wody, co odbywa się regularnie co kilkanaście minut. Te minuty spędzone wewnątrz galerii pozwalają nam odizolować się od pozostałej części muzeum, szum wody wprowadza spokój i harmonię. Tutaj mamy czas aby celebrować sztukę. W tej części muzeum jest także możliwość otwarcia frontowej elewacji budynku. Przestrzeń ekspozycyjna ze ścianą wody otwiera się, a sztuka „wychodzi” do ludzi.

>>KONIEC ŚWIATA 2012 ODWOŁANY? Nie w architekturze. Zaprojektuj KONIEC ŚWIATA 2012

Na najwyższej kondygnacji zaprojektowano salę ekspozycyjną oraz audytorium na 250 osób. W parterze budynku zlokalizowano hol, szatnie, restaurację, sklep, wielofunkcyjną przestrzeń ekspozycyjną oraz wszystkie pomieszczenia obsługujące, składające się na zaplecze muzeum. Ponadto w przejrzysty sposób zlokalizowano strefy toalet, oraz klatki schodowej ewakuacyjnej, które przechodzą przez cały budynek w tych samych miejscach poszczególnych kondygnacji. Główną klatkę schodową podzielono natomiast na dwie części - na parterze zlokalizowana została na osi wejścia do budynku, a na 1 piętrze od strony wschodniej wysunięta na zewnątrz budynku. Intrygujące wyrzucenie klatki schodowej na zewnątrz elewacji stanowi element łączący wnętrze i zewnętrze budynku. Całość Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Buenos Aires zaprojektowano w myśl harmonii z człowiekiem i otoczeniem.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Ghelamco Poland, One Architekci
Data publikacji: 24.08.2012 10:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.