- ARCHITEKTURA: Życie w architekturze. Konkurs architektoniczny ...
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna sali koncertowej Beethovena ...
- ARCHITEKTURA: Architektura Warszawy: konkurs architektoniczny na ...
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Brick Award. Najlepsze ...
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny na koncepcję zadaszenia ...
Uczestnicy konkursu architektonicznego mogli się zmierzyć z zadaniami o różnej skali, od małej architektury miejskiej po założenie urbanistyczne. Regulamin przewidywał przyznanie w każdej z trzech kategorii przyznanie nagród I, II i III stopnia.
Więcej niż przystanek
Zadanie w kategorii Wykreuj przestrzeń polegało na zaprojektowaniu wygodnego, wielofunkcyjnego przystanku autobusowego z poczekalnią i toaletą. Pierwsze miejsce zajął projekt „Flauta” Marii Konopki i Anny Tuszyńskiej z Politechniki Poznańskiej oraz Pawła Furmanowskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Flauta to inaczej cisza morska, brak wiatru. Zgodnie z intencją autorów przystanek ma być bezpiecznym schronieniem przed niepogodą.Taką osłonę dają szklane tafle, niemal niewidoczne na tle głównej bryły. Rzeźba z białego betonu mieści wewnątrz ukrytą toaletę.
Współczesna architektura – willa w mieście
Ściśle architektonicznym zadaniem było zaprojektowanie willi miejskiej dla dwupokoleniowej rodziny (rodzice i dwoje albo troje dzieci). Budynek miałby dobrze wykorzystywać powierzchnię działki (800-1500 m kw) i harmonijnie wpisywać się w przestrzeń miejską.
Jury pod przewodnictwem Ewy Kuryłowicz przyznało pierwszą nagrodę trzem studentkom z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Sorai Hayatullah, Karolinie Kiełpińskiej oraz Marice Mielec, autorkom projektu Garaż.Autorki zaprojektowały adaptację starego garażu, łącząc poszczególne komurki w wygodną przestrzeń do życia. Na długiej, niskiej elewacji zachowany został dawny podział. Drzwi do garaży stały się dekoracją.
Urbanistyka bez zwycięzcy
W kategorii Miejsce do życia pierwszej nagrody nie przyznano. Druga trafiła do Ady Jaśkowiec i Michała Strupińskiego z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Osiedle przypomina architekturę modernizmu: proste bryły budynków osadzonych, białe elewacje, zagospodarowane dachy i podcienia żywo kojarzą się z postulatami sprzed wieku. Autorzy projektu nie tylko wprowadzili zieleń w sąsiedztwie budynków i na dachach, ale też zaprojektowali obszerną przestrzeń wspólną między budynkami. Niskie bloki zostały luźno rozmieszczone w sposób, który zjeżyłby włos developerowi liczącemu wartoś każdego metra kwadratowego. Zgodnie z tematem "miejsce do życia" projektanci skupili się przede wszystkim na zapewnieniu dobrych warunków mieszkańcom. Tytuł pracy to "Emergencja", czyli powstawanie jakościowo nowych form i zachowań z oddziaływania między prostszymi elementami.
Zgodnie z regulaminem autorzy prac uwzględnili zastosowanie produktów firmy CEMEX Polska, takich jak biały beton. Konkurs zorganizowany został przez wydawnictwo Builder. Na konkurs nadesłano 143 prace, do drugiego etapu jury zakwalifikowało 19. Wyniki konkursu ogłoszone zostały w lutym 2016.
Poznaliśmy wyniki III edycji „Konkursu dla Młodych Architektów” organizowanego przez wydawnictwo „Builder”. Ze 143 zgłoszonych prac wybrano wąskie grono najlepszych projektów, których autorzy wykorzystali między innymi produkty z oferty CEMEX Polska.

-
Najlepsze bryły, architektura wnętrz i przestrzeń publiczna – rozpoczęła się VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Dom Muzyki Beethovena Festspielhaus to projekt konkursowy autorstwa słynnej pracowni UNStudio z Amsterdamu. Architektura współczesna bazuje na formach geometrycznych. Są to różnej wielkości i różnego kształtu bryły zestawione w kompozycję. Ich masyw i ciężar został zminimalizowany transparentnymi elewacjami ze szkła więcej
-
Pawilon Zodiak przy pasażu Wiecha w Warszawie czeka rewitalizacja. Warszawski SARP ogłosił też konkurs na zagospodarowanie placu przy pawilonie. W 2016 roku przestrzeń publiczną w centrum Warszawy czekają duże zmiany więcej
-
Współczesna architektura w Polsce – budynki z cegły i materiałów ceramicznych zgłaszać można do konkursu architektonicznego Brick Award więcej

- ARCHITEKTURA: Życie w architekturze. Konkurs architektoniczny miesięcznika „Architektura-murator”
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna sali koncertowej Beethovena od UNStudio z Amsterdamu
- ARCHITEKTURA: Architektura Warszawy: konkurs architektoniczny na otoczenie Pawilonu Zodiak
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Brick Award. Najlepsze bryły z cegły w Polsce
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny na koncepcję zadaszenia atrium Muzeum Warszawy