archirama.pl

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Będzie żałobny mur

Wiadomo już jak będzie wyglądał pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Minister kultury rozstrzygnął konkurs na projekt pomnika ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Projekt pomnika w Smoleńsku

Projekt pomnika w Smoleńsku

Fot: Centrum Rzeźby Polskiej

Międzynarodowy konkurs na projekt pomnika upamiętniającego katastrofę prezydenckiego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem zakończony. Laureatami pierwszej nagrody zostali Andrzej Sołyga – rzeźbiarz, Dariusz Śmiechowski – architekt, oraz grafik Dariusz Komorek. Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej według ich projektu stanie w Smoleńsku już w kwietniu 2013 roku.

Pomnik będzie miał charakter żałobnego, cmentarnego muru o wysokości około dwóch metrów. Pomnik wykonany zostanie z czarnego marmuru. Jego bryła  ma symbolizować ostatnią drogę TU-154, ze wschodu na zachód. Ponadto mur stanowi granicę oddzielającą przestrzeń, na której znajdował się wrak samolotu oraz przestrzeń publiczną. W murze będzie wyjście na przestrzeń, w której znajdzie się granitowa platforma. Projekt zakłada zachowanie symboli znajdujących się na miejscu katastrofy – krzyża, kamienia i brzozy.

>>Tak będzie wyglądał pomnik ofiar ataku na World Trade

Konkurs został ogłoszony w 2011 roku, przez prezydentów Polski oraz Rosji. Do jury napłynęło ponad 90 prac pochodzących z całego świata, w tym Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Łotwy. W skład jury powołanego przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego weszli artyści z Polski i Rosji oraz członkowie rodzin ofiar katastrofy.

Po ogłoszeniu wyników konkursu minister kultury, tak mówił o werdykcie konkursowego jury: „Pomnik wybrany przez międzynarodowe jury spełnia nadzieje i chyba wszystkie oczekiwania, także te bardzo wysublimowane i poparte bardzo dramatycznymi emocjami.” Warto podkreślić, że jury dokonało jednogłośnej decyzji.

Autor: Pamela Naweje
Zdjęcia: Centrum Rzeźby Polskiej
Data publikacji: 4.04.2012 10:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!