archirama.pl

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE rozstrzygnięty

Zakończyła się VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Najlepsza architektura współczesna z lat 2013-2014 została nagrodzona, a Grand Prix konkursu powędrowało do Szczecina

Konkurs architektoniczny ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Filharmonia Szczecińska - Grand Prix konkursu architektonicznego ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, czyli najlepsza architektura współczesna w Polsce 2013-2014

Fot: mat. pras. konkursu Życie w Architekturze

W zorganizowanym przez miesięcznik „Architektura-murator” konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Grand Prix – Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014 otrzymała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie projektu Estudio Barozzi Veiga. Statuetkę wręczył prezydent RP Bronisław Komorowski, honorowy patron konkursu.

Biała bryła doceniona

Nagrodzona realizacja, filharmonia im. Mieczysława Karłowicza została oddana do użytku w 2014 roku. Współczesna architektura budynku jest uznawana za nowy symbol miasta. Bryła jest na co dzień biała, w razie potrzeby może być podświetlana, zyskując zmienne wzory i kolory.
Rangę obiektu zauważyli jurorzy konkursu architektonicznego imienia Miesa van der Rohe. Nowy budynek Filharmonii Szczecińskie to pierwszy obiekt wybudowany na terenie Polski, który został zakwalifikowany do ścisłego finału najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej. W finałowej piątce oprócz siedziby filharmonii znalazły się bryły Muzeum Sztuki w Ravensburgu w Niemczech, Duńskiego Muzeum Morskiego w Helsingorze, London School of Economics, Winiarnia Antinoriego w San Casciano in Val di Pesa koło Florencji. Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone 8 maja 2015.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – zwycięzcy


Na kwietniowej gali VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE wręczone zostały poza Grand Prix również nagrody w pięciu kategoriach: użyteczność publiczna, przestrzeń publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny oraz wnętrze użyteczności publicznej. Architektura wnętrz nagradzana była po raz pierwszy w dotychczasowej historii konkursu.

Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej 2013-2014
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, zaprojektowany przez dwie pracownie: nsMoonStudio i Wizja. Nagrodę przyznano za połączenie architektonicznych wymogów piękna, użytkowości i śmiałości konstrukcyjnej z rzeźbiarską, autonomiczna formą, w której na wielu płaszczyznach można odczytać kantorowskie odniesienia (z opinii jury).

Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2013-2014
Modernizacja starówki w Gorlicach projektu pracowni eM4. Jury doceniło powściągliwość i spójność zastosowanych rozwiązań, które stanowią podbudowę dla wyeksponowania historycznej tożsamości układu urbanistycznego i architektury, równocześnie nadając im nową wartość.
 
Najlepszy Budynek Wielorodzinny 2013-2014
Zespół mieszkaniowy przy alei Wilanowskiej w Warszawie projektu JEMS Architekci. Nagrodę przyznano za piękno uzyskane dzięki prostocie i powtarzalności indywidualnie zaprojektowanych detali, a także zapewnienie mieszkańcom prywatności, mimo dużej skali inwestycji.

Najlepszy Budynek Jednorodzinny 2013-2014
Dom w Lublińcu pracowni Dyrda Fikus Architekci. Jurorzy wyróżnili projekt za powściągliwość i konsekwencję oraz mocny kontrast podkreślony ascetycznym i przemyślanym detalem.

Najlepsze Wnętrze Użyteczności Publicznej 2013-2014
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie projektu Estudio Barozzi Veiga. Nagrodę przyznano za wykreowanie przestrzeni, w której muzyka i architektura harmonijnie grają brawurowy koncert.
 
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska wręczyła nagrodę dla najlepszej realizacji w dziedzinie kultury. Otrzymała ją siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, projektu Konior Studio.
Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak wręczyła nagrodę za najlepszą realizację współfinansowaną ze środków unijnych. Nagrodę przyznano Europejskiemu Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, zaprojektowanemu przez pracownię DDJM Biuro Architektoniczne.

Ulubieniec Polski
Sklep RunColors projektu pracowni mode:lina, działający w poznańskim Starym Browarze wybrany został w plebiscycie internautów, zdobywając tytuł Ulubieńca Polski.Autor: KZ
Zdjęcia: mat. pras. konkursu Życie w Architekturze, JEMS Architekci, pracownia architektoniczna eM4
Data publikacji: 20.04.2015 16:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!