Nietypowa bryła The Pushed Slab. Czyżby nowa, ekologiczna ikona architektury Paryża?
Bryła The Pushed Slab znajduje się pomiędzy dwiema kompletnie różnymi rodzajami tkanki urbanistycznej: gęstej, przepełnionej licznymi budynkami - na północy oraz luźnej i czysto zdefiniowanej południowej części miasta. Z tego względu i sam budynek ma dwa oblicza. Jedna strona jest spokojna i harmonijna, natomiast druga dynamiczna i nieokreślona.
Obiekt łączy nowoczesne technologie w dziedzinie projektowania ekologicznej architektury współczesnej z wyjątkowym designem autorstwa architektów z biura MVRDV. Na program użytkowy obiektu składają się głównie przestrzenie biurowe oraz wspólne takie jak balkony, ogrody czy patio.
Budynek ma 150 metrów długości i 21 metrów szerokości. Zajmuje powierzchnię 19 tys. mkw i zbudowany jest na działce, na której dawniej funkcjonował wał kolejowy. Charakterystyczny przepust w bryle otwiera się na historyczny budynek. Przebicie wygląda jakby środek budynku został „wypchnięty” siłą na zewnątrz.
Tak właśnie powstała idea, a co za tym idzie - nazwa obiektu The Pushed Slab. Akt „wypchnięcia” makiety roboczej w biurze MVRDV spowodował, że poziomy poszczególnych kondygnacji zostały zakłócone. Architekci zdecydowali, że powtórzą te działanie w rzeczywistym projekcie. Dzięki tak zaprojektowanemu budynkowi powstały nowe płaszczyzny oferujące m.in. balkony, dostępne zarówno z przestrzeni biurowych jak i z zewnętrznych klatek schodowych. Należy do nich m.in. wypełniony roślinnością i drzewami rekreacyjny taras na 2 piętrze. Cały obiekt pokryty jest drewnianą elewacją.
Nowoczesne technologie w architekturze ekologicznej biurowca The Pushed Slab
Ekologiczny budynek posiada zainstalowane na dachu 264 solary. Na południowej elewacji chronią go przed przegrzaniem specjalne żaluzje przeciwsłoneczne. W budynku zaprojektowano system wykorzystujący wodę deszczową. Obiekt jest również specjalnie izolowany w celu zminimalizowania mostków termicznych. Te i wiele innych czynników pozwoliły na stworzenie wyjątkowo niskoenergetycznego budynku. Szacuje się, że biurowiec The Pushed Slab będzie zużywał zaledwie 46 KWh/mkw rocznie.
Milena Glinojecka

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Zaczęła się kolejna edycja konkursu fotograficznego CBRE Urban photographer of the year – Miasta w obiektywie więcej
-
Zastanawialiście się jak bardzo różni się architektura wnętrz domów w Europie od tych, które powstają na drugim końcu świata, np. w Nowej Zelandii? Sprawdźcie sami. Przedstawiamy TOP 10 ujęć domu nad morzem, który wybudowano gdzieś na krańcu egzotycznego lasu, wśród pięknych drzew pohutukawa... więcej
-
Jak uciec przed zombie? Co prawda nic nie zapowiada inwazji, ale projektanci z całego świata planują bezpieczne domy i schronienia więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- WIDEO I FOTO: Współczesna architektura i miasto w ruchu. Konkurs fotograficzny
- TOP 10 ARCHIRAMY: TOP 10 ujęć unikalnej architektury współczesnej domu nad morzem w Nowej Zelandii
- ARCHITEKTURA: Zombie i współczesna architektura, czyli dom bezpieczny
- ARCHITEKTURA: Jak wygląda architektura współczesna Nowej Zelandii? Biblioteka i centrum miejskie w Birkenhead