archirama.pl

Kościół w parafii św. Pawła w Foligno

Kompleks parafialny w Foligno, autorstwa włoskiego biura Fuksas Architects

Kościół w parafii św. Pawła w Foligno

Widok od strony południowej

Fot: Moreno Maggi/Fuksas Architects

Kompleks parafialny – kościół, dom parafialny, kaplica
Foligno, Włochy
Autor: Fuksas Architects
Konstrukcja: Gilberto Sarti
Główny wykonawca: Ediltecnica spa
Inwestor: Conferenza Episcopale Italiana – Diocesi di Foligno
Współpracujący artyści: Mimmo Paladino, Enzo Cucchi
Powierzchnia całkowita: 1 910  m2
Projekt: 2001
Realizacja: 2009
Koszt inwestycji:  3 600 000 EUR

Założenia projektowe

Kompleks parafialny w Foligno powstał w nowej dzielnicy, w sąsiedztwie północnej obwodnicy miasta. Składa się z trzech prostopadłościennych brył – domu parafialnego, kościoła oraz spinającego je łącznika, w którym znajduje się kaplica. Bryłę kościoła tworzą dwa prostopadłościany – zewnętrzny, wykonany z betonu woskowanego i wewnętrzny – z lekkiego betonu porowatego. Zewnętrzny prostopadłościan ma wymiary 30 x 22,5 m przy 25,8 m wysokości. Oba prostopadłościany są ze sobą połączone elementami w kształcie ściętych ostrosłupów tworzących otwarcia w obudowie i wprowadzających światło do wnętrza.

Fundamenty

W fundamentach zastosowano pale o długości 13 m, średnicy 100 cm połączone oczepami 120 x 140 cm, a w narożnikach (gdzie zebrano większe obciążenia) – słupy długości 11 m połączone płytami 4,9 x 4,9 m o grubości 1,8 m. Żelbetową płytę podłogi parteru uniesioną na wysokości 1,5 m nad ziemią oparto na ruszcie wykonanym z betonu samozagęszczalnego dla zapewnienia równości powierzchni i dokładnego wypełnienia deskowań

Konstrukcja ścian
zewnętrznych

Składa się z żelbetowych słupów o głębokości 80 cm i zmiennej szerokości, pomiędzy którymi rozpięto belki żelbetowe 80 x 50 cm. W powstałych polach ukształtowano otwory okienne za pomocą dodatkowych, diagonalnych belek.
Ściany wykonano z paneli warstwowych składających się z rdzenia styropianowego obłożonego obustronnie warstwami grubości 10 cm z betonu zbrojonego siatką stalową O 8/38 x 38 cm, połączonymi za pomocą stalowych łączników. Warstwy te pogrubiono w strefie połączenia ścian ze słupami w celu polepszenia ich współpracy. Wewnętrzny prostopadłościan jest oparty na konstrukcji stalowej obłożonej stalową siatką stanowiącą ruszt dla tynku. Użyto profili HEB300, IPE300 oraz HEA 300, a także okrągłych.

Rampa

Prowadząca do wejścia głównego jest żelbetową płytą prefabrykowaną opartą na ścianach o grubości 40 cm z lekkiego betonu, oddzieloną od konstrukcji budynku dylatacją szerokości 1,5 cm.

Dom parafialny

Bryła domu parafialnego jest wydłużonym, niskim prostopadłościanem o podłodze parteru wyniesionej 1,5 m ponad ziemię. Podłogę parteru i strop nad drugą kondygnacją tworzą płyty prefabrykowane oparte na belkach wysokości 30 cm.

Kaplica dzienna

W łączniku między kościołem a domem parafialnym usytuowana została również kaplica. Konstrukcję jej podłogi tworzą belki HEB 200, a dachu – HEB 160. Profile są rozstawione co około 2 m i mają rozpiętości około 5,1 m. Dylatacja w poziomie podłogi ma 1,5 cm szerokości, a w poziomie stropu – 4,5 cm.

Źródło: "Architektura-murator" 02/2010
Autor: Maciej Lewandowski na podstawie materiałów od biura Fuksas Architects
Zdjęcia: Moreno Maggi/Fuksas Architects, Fuksas Architects
Data publikacji: 22.06.2011 12:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!