archirama.pl

Kosmiczna baza obok Okęcia? Kopulaki – futurystyczne osiedle projektu Andrzeja Iwanickiego na warszawskiej Ochocie

Kopulaki. Mało kto wie, że na warszawskiej Ochocie ukryła się kolonia futurystycznych domów jednorodzinnych, które dzięki swoim osobliwym kształtom zyskały przydomek „kopulaki". Zobacz jak architektowi Andrzejowi Iwanickiemu udało się obejść komunistyczne przepisy budowlane.

Kosmiczna baza obok Okęcia? Kopulaki – futurystyczne osiedle projektu Andrzeja Iwanickiego na warszawskiej Ochocie

Osiedle kopulaków na warszawskiej Ochocie, proj. Andrzej Iwanicki

Kameralne, modernistyczne osiedle kopulaków zostało wybudowane w latach 1961-1966 ubiegłego wieku według projektu Andrzeja Iwanickiego. Pierwotne plany zakładały budowę 70 domów w kształcie kopuł, jednak ze względów finansowych udało się zrealizować tylko 10 z nich. Futurystyczne budynki nie są jedynie wynikiem fantazji projektanta, lecz chęci ominięcia praktycznych ograniczeń nakładanych przez komunistyczne władze w związku z wymiarami wznoszonych budynków. Dom jednorodzinny mógł wówczas mieć powierzchnię niewiększą niż 110 mkw przy wysokości minimum 2,2 m.  Bryła w kształcie kopuły umożliwiała obejście przepisów i zwiększenie powierzchni użytkowej do 127 mkw.

Kopulaki - architektura odwilży

Realizacja tego oryginalnego projektu była możliwa dzięki politycznej odwilży, która po 1956 roku przyniosła rozluźnienie ograniczeń twórczych. Awangardowe domy składają się z dwóch lub trzech kopuł, z czego w głównej znajduje się pokój dzienny, a w pozostałych sypialnie, kuchnia i łazienka. W połączeniu kopuł znalazło się również miejsce na kominek i jadalnię. Z powodu braku odpowiednich przepisów, charakter większości kopulaków w różnym stopniu uległ zmianom. W większości przypadków zatarto charakterystyczne elementy architektoniczne domów i obecnie tylko dwa z nich zachowały swoją oryginalna formę.

Futurystyczna wizja Andrzeja Iwanickiego

Wybudowane z dala od głównych ulic Warszawy domy przypominają scenerię z filmów science fiction i choć w późniejszym czasie osiedle otoczono kilkupiętrowymi blokami, kopulaki nie straciły swojego kameralnego charakteru. Budynki mają dostęp do prywatnych garaży i ogródków a ich elewacje urozmaicono mozaikami i dużymi oknami. W wyniku modernizacji większość z domów straciła oryginalne detale architektoniczne, jednak osiedle nadal wyróżnia się w krajobrazie Warszawy.

Zdjęcia dzięki uprzejmości stronie powojennymodernizm.pl

Zobacz więcej tutaj

Autor: Grzegorz Zawora
Data publikacji: 25.10.2013 11:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!