Architektura
ARCHITEKTURA
Kraków. Zabytki architektury i atrakcje na Euro 2012

Kraków na EURO 2012: Co warto zobaczyć będąc w Krakowie na EURO 2012

  • Komentarze

Loża VIP Wisła Kraków. Lepszy widok

Loża VIP Wisła Kraków. Lepszy widok na płyte boiska zapewnia dobre miejsce na trybunie

Fot: materiały prasowe

Pojawiają się informacje, że Kraków zostanie nieoficjalną stolicą Mistrzostw EURO 2012. Do miasta maja nadciągnąć tysiące kibiców, a wszystko to dzięki dogodnemu położeniu miasta na szlaku między miastami organizatorami turnieju. W Krakowie nie zobaczymy meczy turniejowych, jednak miasto ma wiele atrakcji, które kibice i turyści powinni zobaczyć.

Kraków a EURO 2012

W Krakowie zatrzymają się drużyny Włoch, Holandii i Anglii – można powiedzieć, że europejska elita piłki nożnej. Między innymi z tego powodu Kraków, mimo że nie jest gospodarzem Mistrzostw, postanowił się do nich przygotować na najwyższym poziomie. Wszystkie stadiony w Krakowie zostały sprawdzone i jeżeli istniała taka potrzeba, odremontowane. Kraków z racji tego, że przyjmie rzesze kibiców stworzył swoją strefę kibica – Fun Kraków.

>> Zobacz Strefy Kibica w pozostałych miastach!

Stadion Cracovii – rewitalizacja korespondująca z historią

W 2011 roku oddano do użytku nowy stadion Cracovii. Odremontowany stadion może pomieścić 15 tys. widzów. Do samego stadionu dobudowano halę sportową która pomieści 2 600 kibiców. Na zaprojektowanie najlepszego rozwiązania dla istniejącego już stadionu rozpisano konkurs. Dzisiaj po zakończeniu budowy i po przeszło rocznym użytkowaniu można zauważyć, że projekt musiał zachwycić swoją prostotą, ale także niezwykłą funkcjonalnością. Zaprojektowanie założenia było trudne ponieważ cały kompleks bezpośrednio przylega do historycznego centrum miasta i tere Błoń krakowskich. Rewitalizacja została zaprojektowana przez konsorcjum Estiudo z siedzibą w Warszawie. Złożone było ono z czterech firm projektowych z Polski i Hiszpanii. Stadion posiada rozwiązania nowoczesne – konstrukcja prostopadłościanu urozmaicona licznymi prześwietleniami. Kolorystyka także nie rzuca się w oczy przez co doskonale komponuje się z tą częścią Krakowa.

>> Dowiedz się co podczas EURO 2012 musisz zobaczyć w stolicy!

Zabytkowy rynek Krakowa – poznaj historię miasta 8 metrów pod ziemią!

Jeżeli ktoś ma ochotę poznać Kraków, odpoczywając od piłkarskich emocji to zapraszamy do podziemi rynku. Krakowski rynek to nie tylko Sukienniece i Kościół Mariacki. Przez ostatnie półtora roku podziemia krakowskiego rynku wiodą prym wśród turystów polskich i zagranicznych. 8 metrów pod posadzką rynku można dokładnie poznać historię dawnej stolicy Polski. Trzeba zaznaczyć, że drugiego takiego muzeum, czy jak ktoś woli informatorium, w Polsce po prostu nie ma. Głównym celem ekipy pracującej nad przygotowaniem ekspozycji było opowiedzieć o przeszłości tak, aby zwiedzający na chwilę zapomnieli o teraźniejszości. Trzeba przyznać, że cel został osiągnięty. Miejsce historyczne a jednak zachwyca nowoczesnymi efektami specjalnymi. Pod nogami słyszymy kałuże, mimo że ich nie ma, tu nagle przestraszny nasz wirtualny szczur, jak to bywa w piwnicach, zdarza się też, że Kazimierz Wielki puści nam oko. Czas w podziemiach umilą nam trójwymiarowe filmy, nie raz wyświetlane na parze wodnej , przez która przechodzimy. Podziemia Rynku – śladami europejskiej tożsamości Krakowa, bo tak brzmi pełna nazwa ekspozycji, to wspaniały przykład złamania wszelkich stereotypowych konwenansów przypisywanych muzeom. Po takim spacerze na pewno zapamięta się rzeczy, które na historii w szkole nie wchodziły nam do głowy.

Kraków nie został miastem – gospodarzem tegorocznych Mistrzostw, jednak stacjonujące tam drużyny podniosły jego znaczenie. I dobrze, bo Kraków ma się czym chwalić przede wszystkim architektonicznie, dlatego turyści i kibice, mimo że na żywo nie obejrzą tu żadnego meczu to na pewno spędzą wolny czas wśród krakowskiej architektury.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 17.06.2012 12:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.