archirama.pl

Kraków: Rynek Podgórski jak Ciechocinek?

W Krakowie chcą realizować wizję przebudowy Rynku Podgórskiego. Projekt budzi kontrowersje wśród mieszkańców i architektów.

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Jak pisze „Gazeta Wyborcza Kraków” wraca widmo realizacji oprotestowanego przez mieszkańców oraz władze dzielnicy Podgórze przaśnego projektu przebudowy Rynku Podgórskiego. Obecnie miasto szuka wykonawcy projektu. Kontrowersyjny projekt to dzieło Autorskiej Pracowni Projektowej Jerzego Wowczaka.

Gazeta przypomina, że dwa lata temu projektu nikt nie konsultował projektu z mieszkańcami. Wiele osób, w tym mieszkańcy, część radnych lokalne stowarzyszenia oprotestowało projekt uznając go za zbyt pretensjonalny. Do gustu miał nie przypaść zwłaszcza gotycki wzorek i podobno niezbyt gustowne rabaty kwiatowe oraz fontanna. Projekt mieli negatywnie ocenić dr Zbigniew Beiersdorf i prof. Jerzy Wyrozumski.

Eksperci uznali, że realizacja projektu pomniejszy walory architektoniczne Rynku Podgórskiego. Zastrzeżenia do projektu ma również główny konserwator zabytków. - Z jednego z najważniejszych placów w mieście za 10 mln zł z kieszeni krakowian miasto chce zrobić Ciechocinek! – powiedział „Gazecie Wyborczej Kraków” Paweł Kubisztal, prezes stowarzyszenia Podgórze.pl. Dalsze losy Rynku Podgórskiego zależą od władz miasta.

Więcej w „Gazecie Wyborczej Kraków”

>>„Wrzask w przestrzeni”. Czy w polskiej architekturze rządzą kicz i brzydota?

Autor: Tomasz Wojciechowski, GW
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 9.05.2012 13:36

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!