Architektura
ARCHITEKTURA

Polskie Marina City – wieżowce kukurydze w Katowicach

  • Komentarze

Kukurydza

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach

Fot: Nicolas Grospierre
  • Kukurydza

W środku osiedla Tysiąclecia w Katowicach, które uważane jest za najdoskonalsze w Polsce założenie mieszkaniowe wybudowane zgodnie z doktryną modernistyczną, stoją przedziwne wieżowce. Kształtem przypominają kukurydze i słynne wieżowce w Chicago – Marina City. Bloki, podobnie jak i całe osiedle – to dzieło architektonicznego tandemu Buszko i Franta

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach w słoneczny dzień wygląda jak zmaterializowana wizja twórców Karty Ateńskiej. Ten dokument utworzony jeszcze w 1933 roku przez postępowych architektów, zakładał budowę nowych miast według luźnej zabudowy blokowej. Wolnostojące wieżowce, w przeciwieństwie do ciasnej zabudowy kwartałowej, miały wprowadzić do dzielnic mieszkaniowych upragnione „słońce, zieleń i przestrzeń”. Idee karty zaczęto wprowadzać w życie dopiero po II wojnie światowej, kiedy wiele krajów podnosiło się z gruzów. Wówczas można było dokonać wielkiego zwrotu w urbanistyce i postawić na nowy typ zabudowy, daleki od tradycyjnych układów.

Wszyscy wiemy, jak zakończył się ten eksperyment. Rozproszone bloki zrodziły nijakie blokowiska, choć trzeba przyznać, że na nowych osiedlach nie brakowało przestrzeni, słońca, gorzej już z zielenią. Jednak zdarzają się chlubne wyjątki, jak właśnie katowickie osiedle Tysiąclecia, projektu Henryka Buszki i Aleksandra Franty. Na obszarze 200 hektarów rozplanowano tam wieżowce dla 40 000 mieszkańców.

Z daleka majestatyczne, białe bryły bloków Tauzena, jak mieszkańcy mówią na co dzień o Tysiącleciu, wyglądają jak rzeźby zanurzone w morzu zieleni. Osiedle składa się z dwóch rodzajów bloków: prostopadłościanów oraz wysokich walcowatych wieżowców stojących w jego centrum. Te ostatnie przypominają kukurydze lub słynne wieże mieszkalne Marina City w Chicago. Pięć bliźniaczych budynków liczy sobie 25 pięter każdy, wystrzeliwują na wysokość 90 metrów. Są to najwyższe wieżowce mieszkalne w Polsce wybudowane poza Warszawą.

Wieżowce stanowią dominantę całego osiedla Tysiąclecia. Mają charakterystyczne wyoblone balkony, które upodabniają bryły budynków do kolb kukurydzy. Ukończono je na przełomie lat 80. i 90.

Ostatnio przestrzeń Tysiąclecia ukształtowana przez modernistycznych planistów jest niszczona przez deweloperów. W miejscach między starymi blokami, w parkach – „klinach zieleni”, powstają nowe domy i blaszaki dyskontów.

 

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: TM
Zdjęcia: Nicolas Grospierre
Data publikacji: 7.06.2011 16:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.