Zwycięstwo stosunkowo mało znanego uczestnika w prestiżowym konkursie na Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie było zaskoczeniem dla wszystkich obserwatorów. Nikt jednak nie poddawał w wątpliwość werdyktu jury. Fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki, w przeciwieństwie do większości uczestników, udało się uniknąć nadekspresji formy i nadmiaru naiwnej symboliki.
Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki rozpoczęli współpracę w 1985 roku w Tampere. Razem z sześcioma innymi studentami tamtejszej politechniki założyli w starej fabryce pracownię. Zwycięstwo w konkursie na dom starców i ośrodek zdrowia w Hausjärvi (ukończone w 1991) umożliwiło sformalizowanie działalności i założenie firmy 8Studio Architects. W 1992 pracownia podzieliła się na dwie, a po kolejnym rozłamie, w 1997 roku powstała firma Lahdelma & Mahlamäki Architects.
Od 1985 roku duet zrealizował 46 budynków, z których większość to inwestycje publiczne i wynik otwartych konkursów. Biblioteka w Lohja jest niskim, skromnym, ceglanym budynkiem, który dzięki obfitym przeszkleniom powiązany jest widokowo ze starszymi gmachami publicznymi w otoczeniu. Symboliczny związek funkcji i kontekstu zapewniają nadrukowane na szybach przysłowia ludowe z regionu. Najnowszą dużą realizacją pracowni są laboratoria Fińskiej Państwowej Inspekcji Żywności. Podobnie jak w muzeum żydowskim, surową estetykę budynku narzuca konsekwentne zastosowanie dwóch materiałów wewnątrz i na zewnątrz – szkła i betonu.