archirama.pl

Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich

Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa, I nagroda w konkursie, 2005  / Lahdelma & Mahlamaki

Fot: materiały konkursowe

Zwycięstwo stosunkowo mało znanego uczestnika w prestiżowym konkursie na Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie było zaskoczeniem dla wszystkich obserwatorów. Nikt jednak nie poddawał w wątpliwość werdyktu jury. Fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki, w przeciwieństwie do większości uczestników, udało się uniknąć nadekspresji formy i nadmiaru naiwnej symboliki.
Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki rozpoczęli współpracę w 1985 roku w Tampere. Razem z sześcioma innymi studentami tamtejszej politechniki założyli w starej fabryce pracownię. Zwycięstwo w konkursie na dom starców i ośrodek zdrowia w Hausjärvi (ukończone w 1991) umożliwiło sformalizowanie działalności i założenie firmy 8Studio Architects. W 1992 pracownia podzieliła się na dwie, a po kolejnym rozłamie, w 1997 roku powstała firma Lahdelma & Mahlamäki Architects.
Od 1985 roku duet zrealizował 46 budynków, z których większość to inwestycje publiczne i wynik otwartych konkursów. Biblioteka w Lohja  jest niskim, skromnym, ceglanym budynkiem, który dzięki obfitym przeszkleniom powiązany jest widokowo ze starszymi gmachami publicznymi w otoczeniu. Symboliczny związek funkcji i kontekstu zapewniają nadrukowane na szybach przysłowia ludowe z regionu. Najnowszą dużą realizacją pracowni są laboratoria Fińskiej Państwowej Inspekcji Żywności. Podobnie jak w muzeum żydowskim, surową estetykę budynku narzuca konsekwentne zastosowanie dwóch materiałów wewnątrz i na zewnątrz – szkła i betonu.

Źródło: "Architektura-murator"12/2007
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: materiały konkursowe, Jussi Tiainen/archiwum pracowni
Data publikacji: 15.06.2011 15:58

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!