archirama.pl

Lampa – dynia. Pachnąca bryła abażuru? Po prostu - O!

Lampa O!: polski design, włoskie wykonanie i zaskakujący pomysł

Lampa O! Bryła abażuru wykonana została z pachnącego tworzywa

Osłonka na żarókę O! Projekt Designlab, czyli zapach w architekturze wnętrz

Fot: materiały prasowe Luminosfera

O! – krótka i łatwa do zapamiętania nazwa jest ważna, ale podstawa to dobry pomysł. Projektanci z zespołu Designlab postawili na nową funkcję lampy. Światło ma nie tylko praktyczne znaczenie. Buduje nastrój we wnętrzach, nadaje im charakter. Podobne znaczenie ma zapach...

Architektura wnętrz i zapach

O! to przypominająca kształtem dynię osłona na energooszczędną żarówkę. Wykonana jest ze specjalnego tworzywa, nasyconego aromatycznymi substancjami, które uwalniają się pod wpływem ciepła. W ten sposób zapach uwalniany jest wtedy, kiedy go potrzeba – gdy w pomieszczeniu ktoś jest. Źródłem ciepła jest sama żarówka; nawet najbardziej energooszczędna część zużywanej energii elektrycznej przekształca właśnie w ciepło.

Osłonka dostępna jest w różnych wersjach i kolorach. Może być wykorzystana w lampach z abażurem, albo sama występować jako osłona żarówki.

Historia lampy O! sięga 2008 roku kiedy na zaproszenie firmy Meble Vox wzięlismy udział w zamkniętym konkursie 2 w
Chociaż pomysł nie spotkał się z zainteresowaniem producenta, my wierząc w potencjał naszej koncepcji, postanowiliśmy kontynuować pracę nad projektem. Po trwających prawie 1,5 roku eksperymentach materiałowych i technologicznych O! w ostatecznym kształcie zostało zaprezentowane szerszej publiczności podczas targów DMY w Berlinie, które zaowocowały licznymi propozycjami współpracy. Ostatecznie współproducentem i dystrybutorem lampy została włoska firma Martinelli Luce, która z powodzeniem sprzedaje produkt we wszystkich krajach Unii Europejskiej – mówi o historii projektu Magdalena Czapiewska, projektantka z Designlab.


Grupa powstała w 2006 roku w Wielkiej Brytanii, teraz działa w Polsce. Designlab zajmuje się architekturą wnętrz, projektowaniem mebli i dodatków, ale też przestrzeni publicznych. Trzonem zespołu są Magdalena Czapiewska i Karol Murlak, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Falmouth College of Art, wspierani przez Grzegorza Nawackiego.Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Luminosfera
Data publikacji: 4.11.2014 14:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!