Architektura
ARCHITEKTURA

LONDYN 2012: Polscy pływacy rywalizują w Aquatics Centre, olimpijskim obiekcie zaprojektowanym przez Zahę Hadid

  • Komentarze

Centrum Sportów Wodnych

Centrum Sportów Wodnych zbudowane specjalnie na olimpiadę w Londynie zaprojektowała Zaha Hadid

Fot: Materiały prasowe Londyn2012.com

Centrum sportów wodnych, w którym podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie walczą o medale polscy pływacy jest jednym z najciekawszych obiektów zbudowanych na olimpiadę w Londynie. Aquatics Centre to zespół basenów autorstwa Zahy Hadid.

Dzisiaj dzień sportów wodnych. Zgodnie z terminarzem Olimpiady wystąpią dzisiaj w Londynie Polscy pływacy. Rywalizować będą na jednym z basenów Aquatics Centre mieszczących się w centrum sportów wodnych przygotowanym specjalnie z myślą o Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012. Z punktu widzenia architektury olimpijskie zmagania pływaków też są wyjątkowe. Bo za projektem Aquatics Centre stoi jedna z najbardziej rozpoznawalnych architektek świata Zaha Hadid.

Kompleks, zaprojektowany specjalnie na Igrzyska Olimpijskie 2012, składa się z trzech basenów: dwa to baseny olimpijskie o długości 50 metrów oraz dodatkowy basen do nurkowania o długości 25 m. Ale z całego kompleksu najciekawsza wydaje się niezwykła bryła Centrum Sportów Wodnych. Obiekt swoimi obłymi kształtami przypomina powracającą morską falę i nie tylko jest w pełni funkcjonalny, ale stanowi unikatowy element architektury wioski olimpijskiej.

>>Miasteczko Olimpijskie w Londynie. Przewodnik po Parku Olimpijskim

Budowa obiektu zajęła trzy lata i zakończyła się w ubiegłym roku. Co ciekawe centrum zostało tak skonstruowane, aby po zakończeniu olimpiady zmniejszyć jego wielkość i przystosować go do potrzeb zawodów mniejszego formatu. Dlatego budynek składa się z dwóch części, z których jedna zostanie po zakończeniu Igrzysk rozebrana. Obecnie na trybunach zmagania pływaków może śledzić jednocześnie 17,5 tys. widzów. Po rozebraniu części konstrukcji pojemność trybun zostanie zmniejszona do 2500 widzów.

przeczytaj rowniez
Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Materiały prasowe Londyn2012.com
Data publikacji: 30.07.2012 14:14
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.