Lotniska świata! Projektowanie lotnisk na świecie to nie lada wyzwanie dla konstruktorów i architektów. Same terminale wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych, a co dopiero zapewnienie dojazdu do lotniska i organizacja pasów startowych u płyty lotniska, hangarów i pomieszczeń technicznych. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana jeżeli posadowimy nasze lotnisko na wyspie, a co dopiero na sztucznej wyspie. Prezentujemy wam pięć przykładów najciekawszych lotnisk świata wybudowanych na wyspach!
Lotniska świata - Male International Airport
Listę naszych lotnisk świata otwiera największy port lotniczy na Malediwach. Port zlokalizowany jest na wyspie Hulhule. Druga nazwa lotniska, pod którą można je rozpoznać to Ibrahim Nasir International Airport. Lotnisko zostało otwarte 12 kwietnia 1966 roku. Obecnie powstają nowe projekty przebudowy lotniska i budowy nowego terminalu. Projekt przebudowy ma zostać zrealizowany przez rok 2014. W tym wypadku lotnisko powstało na istniejącej wyspie, więc jego budowa wyglądała tak jak zwyczajnego lotniska na lądzie, jednak z zachowaniem środków ostrożności, związanych z bliskością wody. Podczas lądowania i startowania doszło na tym lotnisku do kilku wypadków związanych z przeszkoda, jaką jest woda.
>> Lotnisko w Modlinie. Wiesz jak na nie dojechać?
Kansai International Airport – lotnisko na sztucznej wyspie
Lotnisko w Kansas to największe lotnisko na świecie, które powstało na sztucznej wyspie. Budowa wyspy i lotniska wymagało także stworzenia odpowiedniej infrastruktury technicznej i komunikacyjnej. Do lotniska można dojechać dwukondygnacyjnym mostem, który pobił kolejny rekord świata. Jest to najdłuższy most dwukondygnacyjny most na świecie. Jego długość to 3,7 km. Lotnisko zostało w całości oddane do użytku 12 września 1994 roku. Kolejny rekord pobił sam budynek lotniska. Jest to jeden z najdłuższych budynków na świecie (1700 metrów). Projekt wyspy wymagał pracy wielu inżynierów i wykorzystania najnowocześniejszych technologii. Sam budynek wykonano ze stali i szkła. Całe lotnisko w przeciągu pięciu lat osiadł około 5 metrów. Na wyspie powstał także drugi terminal, którego budowę zakończono w 2007 roku. Głębokość sztucznej wyspy sięga 20 metrów. Jej budowę rozpoczęto od usypywania na dnie morskim piasku, a następnie pokruszonych skał. Ciężar gruzu skalnego wyciskał wodę z dna morskiego, dzięki czemu można było ustawić na nim fundamenty. Konkurs na projekt lotniska wygrał Renzo Piano. Komputery nieustannie kontrolują 900 podpór, na których wspiera się cała budowla, korygując nieznacznie ich wysokość.
Lotniska na świecie. Lotnisko w Hong Kongu
Lotniska świata. Lotnisko znajduje się na wyspie Chek Lap Kok. Lotnisko posiada jeden z największych terminali świata. Projekt terminala wyszedł z brytyjskiego biura Normana Fostera. Oddanie portu do użytku nastąpiło w 1998 roku. Aby mogła powstać powierzchnia, na której wybudowano dwa terminale postanowiono połączyć poziomy dwóch wysp, na których usypano platformę, która posłużyła jako powierzchnia pod lotnisko. Na wyspie powstały dwa równoległe pasy startowe o długości 3800 metrów, dzięki temu możliwe są równoczesne starty, czy lądowania. Lotnisko to najdroższe przedsięwzięcie tego typu według księgi Rekordów Guinnessa. Koszt budowy pochłonął 20 mld dolarów, a budowa trwała sześć lat. Dodatkowo ten port lotniczy został wybrany jako jeden z 10 najlepszych osiągnięć budowlanych XX wieku. Boki terminalu wykonano głównie ze szkła.
Kobe Airport – lotnisko na wyspie
Miasto Kobe w Japonii to jedno z najbardziej zadłużonych miast w tym państwie, dlatego budowa lotniska na wyspie, której koszt był niewyobrażalny dla władz miasta, budził wielkie kontrowersje. Koszty były wyższe ponieważ jest to kolejne lotnisko na świecie, wybudowane na sztucznej wyspie.
Lotniska na świecie – Haneda Airport
Port lotniczy Tokio - Haneda to port wybudowany na sztucznej wyspie. Powstał stosunkowo dawno bo w 1931 roku, a do 1978 roku było to jedyne lotnisko pasażerskie obsługujące ruch lotniczy w Tokio. Lotnisko jest obsługiwane przez trzy terminale – ostatni oddano do użytku w 2010 roku.

-
Hotel jest owocem pracy architektów z pracowni architektonicznej OSPA z Brazylli. W tym projekcie apartamenty zaprojektowane są już na parterze bryły. Było to spowodowane wymogami dotyczącymi maksymalnej wysokości budynku, która ograniczona była ze względu na niedaleką odległość od lotniska więcej
-
Lotniska w Polsce. W konkursie na projekt architektury lotniska w Szymanach wzieło udział 65 prac polskich oraz zagranicznych architektów. Zwycięzył projekt Studia Form Architektonicznych Tomasza Lelli. Zobaczcie wizualizacje zwycięskiego projektu więcej
-
AirportCity - tak będzie nazywała się nowa biznesowa dzielnica Gdańska, która powstanie w sąsiedztwie lotniska. Jest to pomysł Marszałka Województwa Pomorskiego, który na wzór krajów zachodnich postanowił stworzyć biznesową dzielnicę przy lotnisku w Gdańsku. Zobaczcie architekturę stworzoną przez JSK Architekci. więcej
-
Lotnisko Tegel w Berlinie i jego architektura były tematem 158 edycji prestiżowego konkursu im. Karla Friedricha Schinkla. Jego laureatami zostali polscy młodzi architekci. Zobaczcie zaproponowaną architekturę więcej

- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna hotelu LINX – apartamenty przy lotnisku w Rio de Janeiro
- ARCHITEKTURA: Lotniska w Polsce. Architektura lotniska w Szymanach. Zobaczcie projekt który wygrał konkurs
- ARCHITEKTURA: Nowa biznesowa dzielnica Gdańska w sąsiedztwie lotniska! Zobaczcie AirportCity
- ARCHITEKTURA: Lotnisko Tegel w Berlinie. Architekci w Polski wygrali prestiżowy konkurs im. Karla Friedricha Schinkla
- ARCHITEKTURA: Port Lotniczy w Lublinie został wybrany przez internautów Ulubieńcem Polski