Architektura
ARCHITEKTURA
Lotniska na świecie

Lotniska na świecie. Najciekawsze lotniska zaprojektowane na sztucznych wyspach. Zobacz, jak projektuje się lotniska na wyspie!

 • Komentarze

Male International Airport to przykład lotniska wybudowanego na istniejącej wyspie. Jest to największe lotniska na Melediwach

Male International Airport to przykład lotniska wybudowanego na istniejącej wyspie. Jest to największe lotniska na Melediwach

Fot: StromBer / Wikipedia
 • Male International Airport to przykład lotniska wybudowanego na istniejącej wyspie. Jest to największe lotniska na Melediwach
 • Wyspa musiała zostać odpowiednio uregulowana aby lądowania i starty były bezpieczne. Male International Airport
 • Kansai International Airport to największe lotnisko na świecie, które powstało na sztucznej wyspie
 • Wnętrze terminalu Kansai International Airport
 • Do Kansai International Airport można dojechać specjalnie wybudowanym na potrzeby lotniska mostem. Jest to najdłuższy most dwukondygnacyjny most na świecie
 • Lotnisko w Hong Kongu zostało oddane do użytku w lipcu 1998 roku
 • Lotnisko w pobliżu Hong Kongu Powstało w wyniku połączenia dwóch sąsiednich wysp
 • Lotnisko w Hong Kongu zostało oddane do użytku w lipcu 1998 roku
 • Kobe Airport powstało mimo licznych sprzeciwów związanych z zadłużeniem japońskiego miasta
 • Kobe Airport zostało otwarte w 2006 roku
 • Kobe Airport widziane z lotu ptaka
 • Haneda Airport to jedno z dwóch lotnisk międzynarodowych w Tokio
 • Terminal 1 na Handea Airport wybudowanego na sztucznej wyspie
 • Terminal 2 na Handea Airport wybudowanego na sztucznej wyspie
 • Terminal 3 na Handea Airport wybudowanego na sztucznej wyspie

Najciekawsze lotniska świata. Podczas wakacji 2013 wiele osób podróżuje samolotem, dlatego prezentujemy wam najbardziej odjechane lotniska na świecie – wszystkie znajdują się na sztucznych lub naturalnych wyspach. Zobacz ile kosztują takie lotniska i jak się je projektuje!

Lotniska świata! Projektowanie lotnisk na świecie to nie lada wyzwanie dla konstruktorów i architektów. Same terminale wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych, a co dopiero zapewnienie dojazdu do lotniska i organizacja pasów startowych u płyty lotniska, hangarów i pomieszczeń technicznych. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana jeżeli posadowimy nasze lotnisko na wyspie, a co dopiero na sztucznej wyspie. Prezentujemy wam pięć przykładów najciekawszych lotnisk świata wybudowanych na wyspach!

Lotniska świata - Male International Airport

Listę naszych lotnisk świata otwiera największy port lotniczy na Malediwach. Port zlokalizowany jest na wyspie Hulhule. Druga nazwa lotniska, pod którą można je rozpoznać to Ibrahim Nasir International Airport. Lotnisko zostało otwarte 12 kwietnia 1966 roku. Obecnie powstają nowe projekty przebudowy lotniska i budowy nowego terminalu. Projekt przebudowy ma zostać zrealizowany przez rok 2014. W tym wypadku lotnisko powstało na istniejącej wyspie, więc jego budowa wyglądała tak jak zwyczajnego lotniska na lądzie, jednak z zachowaniem środków ostrożności, związanych z bliskością wody. Podczas lądowania i startowania doszło na tym lotnisku do kilku wypadków związanych z przeszkoda, jaką jest woda.

>> Lotnisko w Modlinie. Wiesz jak na nie dojechać?

Kansai International Airport – lotnisko na sztucznej wyspie

Lotnisko w Kansas to największe lotnisko na świecie, które powstało na sztucznej wyspie. Budowa wyspy i lotniska wymagało także stworzenia odpowiedniej infrastruktury technicznej i komunikacyjnej. Do lotniska można dojechać dwukondygnacyjnym mostem, który pobił kolejny rekord świata. Jest to najdłuższy most dwukondygnacyjny most na świecie. Jego długość to 3,7 km. Lotnisko zostało w całości oddane do użytku 12 września 1994 roku. Kolejny rekord pobił sam budynek lotniska. Jest to jeden z najdłuższych budynków na świecie (1700 metrów). Projekt wyspy wymagał pracy wielu inżynierów i wykorzystania najnowocześniejszych technologii. Sam budynek wykonano ze stali i szkła. Całe lotnisko w przeciągu pięciu lat osiadł około 5 metrów. Na wyspie powstał także drugi terminal, którego budowę zakończono w 2007 roku. Głębokość sztucznej wyspy sięga 20 metrów. Jej budowę rozpoczęto od usypywania na dnie morskim piasku, a następnie pokruszonych skał. Ciężar gruzu skalnego wyciskał wodę z dna morskiego, dzięki czemu można było ustawić na nim fundamenty. Konkurs na projekt lotniska wygrał Renzo Piano. Komputery nieustannie kontrolują 900 podpór, na których wspiera się cała budowla, korygując nieznacznie ich wysokość.

Lotniska na świecie. Lotnisko w Hong Kongu

Lotniska świata. Lotnisko znajduje się na wyspie Chek Lap Kok. Lotnisko posiada jeden z największych terminali świata. Projekt terminala wyszedł z brytyjskiego biura Normana Fostera. Oddanie portu do użytku nastąpiło w 1998 roku. Aby mogła powstać powierzchnia, na której wybudowano dwa terminale postanowiono połączyć poziomy dwóch wysp, na których usypano platformę, która posłużyła jako powierzchnia pod lotnisko. Na wyspie powstały dwa równoległe pasy startowe o długości 3800 metrów, dzięki temu możliwe są równoczesne starty, czy lądowania. Lotnisko to najdroższe przedsięwzięcie tego typu według księgi Rekordów Guinnessa. Koszt budowy pochłonął 20 mld dolarów, a budowa trwała sześć lat. Dodatkowo ten port lotniczy został wybrany jako jeden z 10 najlepszych osiągnięć budowlanych XX wieku. Boki terminalu wykonano głównie ze szkła.

Kobe Airport – lotnisko na wyspie

Miasto Kobe w Japonii to jedno z najbardziej zadłużonych miast w tym państwie, dlatego budowa lotniska na wyspie, której koszt był niewyobrażalny dla władz miasta, budził wielkie kontrowersje. Koszty były wyższe ponieważ jest to kolejne lotnisko na świecie, wybudowane na sztucznej wyspie.

Lotniska na świecie – Haneda Airport

Port lotniczy Tokio - Haneda to port wybudowany na sztucznej wyspie. Powstał stosunkowo dawno bo w 1931 roku, a do 1978 roku było to jedyne lotnisko pasażerskie obsługujące ruch lotniczy w Tokio. Lotnisko jest obsługiwane przez trzy terminale – ostatni oddano do użytku w 2010 roku.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Adkdhc8 / Wikipedia, Aimaimyi / Wikipedia, StromBer / Wikipedia, PalawanOz / Wikipedia, NASA Earth Observatory / Wikipedia, Wylkie Chan / Wikipedia, Toyotaboy95 / Wikipedia, ChristianSchd Christian Schröder / Wikipedia, Geofrog / Wikipedia, Joe Jones / Wikipedia, Mass Ave 975/ Wikipedia, Pyzhou / Wikipedia, 663highland / Wikimedia Commons, RGB256 / Wikipdia
Data publikacji: 17.07.2013 14:47
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.