W ostatnich latach jesteśmy świadkami tworzącej się nowej „siatki lotniczej” w Polsce. Poza lotniskami lokalizowanymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku, buduje się w Lublinie, Rzeszowie czy Kielcach. Postanowiliśmy z bliska przyjrzeć się projektom i realizacjom tych portów lotniczych.
Lotnisko dla Lublina w Świdniku
Port lotniczy w Świdniku koło Lublina zbliża się wielkimi krokami do uroczystego otwarcia. Niczym nie przypomina wcześniejszego upadłego i małego lądowiska dla awionetek i helikopterów. Nowe lotnisko dla Lublina powstaje na podstawie projektu pracowni ARE. Obecnie na placu budowy widać bryłę, której wielkość i przestronność da możliwość obsługi około 1 miliona pasażerów rocznie. Sama koncepcja usytuowania lotniska zakłada równolegle położenie terminala w stosunku do pasa startowego.
Taki zabieg, wraz z przeszkleniami, da doskonały widok na startujące i lądujące samoloty. Bryła hali przylotów i odlotów jest dosyć prosta, co wynika z założenia przestronności. Terminal liczy przeszło 11 tysięcy metrów kwadratowych i podzielony jest na trzy skrzydła. Główną przestrzeń, usytuowaną w środku bryły, tworzy hala odlotów. Wszystko zaprojektowano jako przestrzenie otwarte.
>>Lotnisko Wrocław: Nowy terminal lotniska we Wrocławiu już dział [ZDJĘCIA]
Warto zauważyć, że ta zwarta bryła oglądana z lotu ptaka przypomina po prostu samolot, gdzie jego kadłub tworzy wspomniana centralna hala odlotów, a skrzydła to dwie pozostałe strefy przylotów i odbioru bagażów. Dodatkowo jego biały kolor w znacznym stopniu kojarzy się z lekkością. Ciekawym rozwiązaniem są okrągłe okna w dachu terminalu. Stwarzają one dodatkowe wrażenie otwartości i przestrzeni, a w takich obiektach jest to podstawa.
Lotnisko w Kielcach projektu APA Kuryłowicz
Gotowy jest także projekt Regionalnego Portu Lotniczego w Kielcach - Obicach. Projekt wykonany przez biuro APA Kuryłowicz & Associates czeka na realizację, która miała rozpocząć się w 2008 roku. Jednak do tej pory na terenie przyszłego lotniska nie rozpoczęto budowy. W założeniach projektowych terminal lotniska tworzy jednorodną, szklaną bryłę na którą nałożono „powłokę” nadając jej tym samym unikalny charakter.
Gładkość fasady, która płynnie przechodzi w pokrycie dachu kojarzy się zarówno z poszyciem samolotu, ale także z lekkością i przestronnością. Wnętrze hali stanowi jedną, otwartą przestrzeń. Dodatkowo w tej samej aranżacji zaprojektowano parking oraz wieżę lotów. Każdy z tych obiektów może oznaczono wielkim napisem „Kielce”. Struktura okalająca szklaną konstrukcję tworzy obiekt rozpoznawalnym, dlatego z niecierpliwością czekamy na jego realizację. Może już w niedługim czasie.
Lotnisko Rzeszów – Jasionka
Port lotniczy w Rzeszowie – Jasionce od dawna czekał na przebudowę. Zwiększający się ruch pasażerski na tym lotnisku wymusił projekt, który zakładałby: po pierwsze budowę nowego terminala i po drugie rozbudowę płyty lotniska oraz wzbogacenie jej o funkcję odladzania. Podgrzewana płyta już działa. A oficjalne otwarcie terminala ma nastąpić 21 kwietnia 2012 roku. Założenie bryłowe obiektu odbiega całkowicie od dwóch przedstawionych wcześniej. Obiekt jest inwestycją o kubaturze największej w rejonie Podkarpacia.
>>Otwarcie nowego terminala lotniska Rzeszów Jasionka
Jego majestat bardzo dobrze widać na zdjęciach – gigantyczne słupy, które „trzymają za rogi” ogromną połać dachową przypominają napięty od wiatru żagiel. Mimo tego wielkiego rozmiaru dach wydaje się przez to bardzo lekki, daje wrażenie wręcz unoszącego się w powietrze, mającego zamiar zaraz odlecieć. Ściany terminala są całkowicie przeszklone, co dodatkowo pozwala poczuć lekkość budynku. Od strony pasa startowego zaprojektowano taras widokowy i pomieszczenia biurowe. Całe wnętrze jak w pozostałych, nowych realizacjach, jest całkowicie otwarte, lekkie i przestronne.
>>Totalny odlot w Łodzi. Zobacz futurystyczną wieżę od SDA Architekci

-
Lotniska w Polsce. W konkursie na projekt architektury lotniska w Szymanach wzieło udział 65 prac polskich oraz zagranicznych architektów. Zwycięzył projekt Studia Form Architektonicznych Tomasza Lelli. Zobaczcie wizualizacje zwycięskiego projektu więcej
-
Port Lotniczy Lublin zwyciężył w internetowym plebiscycie na Ulubieńca Polski, organizowanego w ramach konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Łącznie internauci oddali 368 000 głosów. więcej
-
Port Lotniczy Lublin został oficjalnie odebrany. Lubelski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie wydał pozwolenie na użytkowanie lotniska. Pierwsze regularne loty rozpoczną się w połowie grudnia. więcej
-
Dwa lata – tyle trwała budowa Portu Lotniczego w Lublinie. Teraz oficjalnie można powiedzieć, że prace budowlane zostały oficjalnie zakończone. Zobaczcie, jak prezentuje się nowy terminal, gotowy do przyjęcia i odprawy pasażerów! więcej

- ARCHITEKTURA: Lotniska w Polsce. Architektura lotniska w Szymanach. Zobaczcie projekt który wygrał konkurs
- ARCHITEKTURA: Port Lotniczy w Lublinie został wybrany przez internautów Ulubieńcem Polski
- ARCHITEKTURA: Lotnisko w Lublinie odebrane. Pierwsze samoloty odlecą 17 grudnia
- ARCHITEKTURA: Lotnisko w Lublinie gotowe. Można już zamawiać bilety
- ARCHITEKTURA: Porty Lotnicze szukają partnerów do budowy Chopin Airport City