Architektura
ARCHITEKTURA
Lotniska w Polsce. Nowe lotniska w Polsce

Lotniska w Polsce: Lublin, Rzeszów, Kielce nowe porty lotnicze

 • Komentarze

Lotnisko Lublin

Tak będzie wyglądał nowy port lotniczy w Lublinie

Fot: Port Lotniczy Lublin
 • Lotnisko Lublin
 • Lotnisko w Świdniku
 • Lotnisko w Lublinie
 • Lotnisko Lublin
 • Lotnisko Lublin
 • Lotnisko Rzeszów Jasionka
 • Lotnisko Rzeszów
 • Lotnisko w Rzeszowie
 • Lotnisko Rzeszów Jasionka

Do listy lotnisk w Polsce wkrótce dołączą nowe porty lotnicze. Lubelskie lotnisko w Świdniku jest w trakcie budowy. Nowy terminal lotniska w Rzeszowie zacznie niebawem odprawiać pasażerów. Na realizację czeka projekt portu lotniczego w Kielcach.

W ostatnich latach jesteśmy świadkami tworzącej się nowej „siatki lotniczej” w Polsce. Poza lotniskami lokalizowanymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku, buduje się w Lublinie, Rzeszowie czy Kielcach. Postanowiliśmy z bliska przyjrzeć się projektom i realizacjom tych portów lotniczych.

Lotnisko dla Lublina w Świdniku

Port lotniczy w Świdniku koło Lublina zbliża się wielkimi krokami do uroczystego otwarcia. Niczym nie przypomina wcześniejszego upadłego i małego lądowiska dla awionetek i helikopterów. Nowe lotnisko dla Lublina powstaje na podstawie projektu pracowni ARE. Obecnie na placu budowy widać bryłę, której wielkość i przestronność da możliwość obsługi około 1 miliona pasażerów rocznie. Sama koncepcja usytuowania lotniska zakłada równolegle położenie terminala w stosunku do pasa startowego.

Taki zabieg, wraz z przeszkleniami, da doskonały widok na startujące i lądujące samoloty. Bryła hali przylotów i odlotów jest dosyć prosta, co wynika z założenia przestronności. Terminal liczy przeszło 11 tysięcy metrów kwadratowych i podzielony jest na trzy skrzydła. Główną przestrzeń, usytuowaną w środku bryły, tworzy hala odlotów. Wszystko zaprojektowano jako przestrzenie otwarte.

>>Lotnisko Wrocław: Nowy terminal lotniska we Wrocławiu już dział [ZDJĘCIA] 

Warto zauważyć, że ta zwarta bryła oglądana z lotu ptaka przypomina po prostu samolot, gdzie jego kadłub tworzy wspomniana centralna hala odlotów, a skrzydła to dwie pozostałe strefy przylotów i odbioru bagażów. Dodatkowo jego biały kolor w znacznym stopniu kojarzy się z lekkością. Ciekawym rozwiązaniem są okrągłe okna w dachu terminalu. Stwarzają one dodatkowe wrażenie otwartości i przestrzeni, a w takich obiektach jest to podstawa.

Lotnisko w Kielcach projektu APA Kuryłowicz

Gotowy jest także projekt Regionalnego Portu Lotniczego w Kielcach - Obicach. Projekt wykonany przez biuro APA Kuryłowicz & Associates czeka na realizację, która miała rozpocząć się w 2008 roku. Jednak do tej pory na terenie przyszłego lotniska nie rozpoczęto budowy. W założeniach projektowych terminal lotniska tworzy jednorodną, szklaną bryłę na którą nałożono „powłokę” nadając jej tym samym unikalny charakter.

Gładkość fasady, która płynnie przechodzi w pokrycie dachu kojarzy się zarówno z poszyciem samolotu, ale także z lekkością i przestronnością. Wnętrze hali stanowi jedną, otwartą przestrzeń. Dodatkowo w tej samej aranżacji zaprojektowano parking oraz wieżę lotów. Każdy z tych obiektów może oznaczono wielkim napisem „Kielce”. Struktura okalająca szklaną konstrukcję tworzy obiekt rozpoznawalnym, dlatego z niecierpliwością czekamy na jego realizację. Może już w niedługim czasie.

Lotnisko Rzeszów – Jasionka

Port lotniczy w Rzeszowie – Jasionce od dawna czekał na przebudowę. Zwiększający się ruch pasażerski na tym lotnisku wymusił projekt, który zakładałby: po pierwsze budowę nowego terminala i po drugie rozbudowę płyty lotniska oraz wzbogacenie jej o funkcję odladzania. Podgrzewana płyta już działa. A oficjalne otwarcie terminala ma nastąpić 21 kwietnia 2012 roku. Założenie bryłowe obiektu odbiega całkowicie od dwóch przedstawionych wcześniej. Obiekt jest inwestycją o kubaturze największej w rejonie Podkarpacia.

>>Otwarcie nowego terminala lotniska Rzeszów Jasionka

Jego majestat bardzo dobrze widać na zdjęciach – gigantyczne słupy, które „trzymają za rogi” ogromną połać dachową przypominają napięty od wiatru żagiel. Mimo tego wielkiego rozmiaru dach wydaje się przez to bardzo lekki, daje wrażenie wręcz unoszącego się w powietrze, mającego zamiar zaraz odlecieć. Ściany terminala są całkowicie przeszklone, co dodatkowo pozwala poczuć lekkość budynku. Od strony pasa startowego zaprojektowano taras widokowy i pomieszczenia biurowe. Całe wnętrze jak w pozostałych, nowych realizacjach, jest całkowicie otwarte, lekkie i przestronne.

>>Totalny odlot w Łodzi. Zobacz futurystyczną wieżę od SDA Architekci 

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: SKANSKA, Port Lotniczy Lublin
Data publikacji: 5.04.2012 13:56
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.