archirama.pl

Lotnisko we Wrocławiu. Zobacz jako pierwszy nowy terminal z falującym dachem!

Nowy terminal wrocławskiego lotniska będzie otwarty pod koniec lutego. My już dziś prezentujemy szklano-stalową budowlę, która zapowiada się na jeden z najciekawszych budynków portów lotniczych w Polsce. Dzieło pracowni JSK Architekci ma dach w formie przenikających się fal 

lotnisko we Wrocławiu

Nowy terminal lotniska we Wrocławiu. Budynek zaprojektowała pracownia JSK Architekci

Fot: materiały prasowe Port Lotniczy Wrocław

Jak Polska długa i szeroka wszędzie trwa wielki skok cywilizacyjny w postaci rozbudowy lotnisk pasażerskich. Na wiosnę będzie prawdziwy wysyp nowych terminali lotniczych. Prawie gotowy jest już w Rzeszowie w Jasionce, podobnie jest w Gdańsku oraz w Łodzi. Pod Warszawą trwają ostatnie prace przy terminalu na lotnisku w Modlinie.

Wiele z tych inwestycji związanych jest z organizacją Euro 2012, kiedy do kraju zawitają tysiące kibiców i turystów.

lotnisko we Wrocławiu

Bliski ukończenia jest też terminal lotniska we Wrocławiu. Jego otwarcie nastąpi 29 lutego 2012 roku, dokładnie na 100 dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Kilka dni później z terminala odlecą pierwsi pasażerowie.

Terminal powstał wg projektu pracowni JSK Architekci. Można powiedzieć, że to biuro architektoniczne odciśnie nadzwyczajne piętno na polskim wizerunku w czasie Euro 2012. Architekci z JSK zaprojektowali bowiem aż dwie areny piłkarskie na mistrzostwa: Stadion Narodowy w Warszawie oraz Stadion Miejski we Wrocławiu. Mają też na koncie dwa terminale lotnicze, oprócz wspomnianego lotniska we Wrocławiu, także ten gdańskiego portu lotniczego.

falujący dach

Lotnisko we Wrocławiu zyskało dynamiczną bryłę. Z jednej strony nowy terminal to prosta hala o wielkich szklanych ścianach i stalowym dachu. Ale to właśnie wyrafinowana geometria tego ostatniego stawia go w gronie jednego z najciekawszych obiektów lotniczych w kraju.

Dach podzielono na pasy po 15 metrów szerokości. Każdy z nich ma przekrój sinusoidalnej fali, ale różnią się one znacznie miedzy sobą. Sąsiadujące pasy naprzemiennie wznoszą się i opadają, przestrzeń między nimi wypełnia szkło – w ten sposób powstały świetliki dachowe, które dostarczają światło dzienne do wnętrza przepastnej hali. Fale mają konotacje z ruchem, stanowią reminiscencję przepływających chmur bądź mas powietrza.

Falujące przykrycie terminalu oparto na olbrzymich zdwojonych słupach, które układają się w literę V. Dach wychodzi daleko poza obrys budowli, tworząc rodzaj skrzydeł wysuniętych wspornikowo.

Wnętrze hali starano się maksymalnie otworzyć na otoczenie, wielkie przeszklenia pozwolą pasażerom mieć stały kontakt z płytą lotniska.

palmy na lotnisku

Lotnisko we Wrocławiu ma już niecodzienne akcenty. W głównej hali nowego terminalu ustawiono 20 drzewek Bucida Buceras, które przyjechały prosto z Florydy.

Wielkim udogodnieniem dla pasażerów będą też szklane rękawy, którymi można wejść do samolotu bezpośrednio z terminalu. Z takich samych rękawów korzysta jeden z największych europejskich hubów – port lotniczy w Kopenhadze. W Polsce rękawy posiada jedynie lotnisko Chopina w Warszawie.

A jak Wam się podoba nowy terminal lotniska we Wrocławiu?

 

Czytaj też: Totalny odlot w Łodzi. Zobacz futurystyczną wieżę od SDA Architekci

Źródło: materiały prasowe
Autor: TM
Zdjęcia: materiały prasowe Port Lotniczy Wrocław / fot: Sebastian Stachowiak, materiały prasowe Port Lotniczy Wrocław
Data publikacji: 17.01.2012 15:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!