archirama.pl

Lubelska Galeria Zamek. Szklana galeria u podnóża Zamku w końcu ruszy?

Kiedy w Lublinie rozpocznie się budowa szklanej konstrukcji Galerii Zamek? Czy handlowy kompleks stanie w końcu u podnóża lubelskiego Zamku?

Galeria Zamek Lublin

Galeria Zamek w Lublinie ma nie kolidować z architekturą starówki, lecz dyskretnie się z nia stapiać

Fot: materiały prasowe

Jak pisze „Dziennik Wschodni”, być może w końcu ruszy budowa Galerii Zamek. Szklana bryła ze skwerami na dachach i widokowymi pomostami ma stanąć w sąsiedztwie Zamku i Starego Miasta. Austriacki inwestor od kilku miesięcy zmagał się ze zmianami w projekcie. Problemy dotyczyły zwiększenia przestrzeni usługowych, handlowych i rozbudowy podziemnego parkingu. Do załatwienia pozostaje wciąż przebudowa otoczenia galerii, zwłaszcza dróg dojazdowych do niej.   

 >>Handel i architektura to się udaje. Zobacz projekt Galerii Warmińskiej

W projektach Galeria Zamek sąsiaduje z zabytkowym lubelskim Zamkiem i Starym Miastem. Czy pełna szkła i metalu galeria nie zaburzy architektonicznego układu miasta? Wygląda na to, że nie, że projekt architekta Bolesława Stelmacha nie zaburza układu architektonicznego Lublina. Galeria Zamek ma zresztą mieć tylko jedną kondygnację naziemną i rozbudowaną część podziemną.

Poza tym projektanci starali się otoczyć galerię handlową maksymalną ilością przestrzeni pozwalającej na odpoczynek i spacerowanie. Stąd liczne ciągi spacerowe i pomosty widokowe tworzące swoisty park. Jego ukoronowaniem ma być platforma widokowa skierowana wprost na Zamek i Stare miasto. Ponieważ firma wprowadziła spore zmiany w projekcie – powierzchnia handlowa została zwiększona z 40 do 100 tys. metrów kwadratowych. Przyszłość galerii w tym nowym kształcie zależy teraz od decyzji urzędników.

Źródło: Dziennik Wschodni

>>Wieżowiec Cosmopolitan. Sprawdź, co zobaczą mieszkańcy 44 piętra?

 

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 23.03.2012 11:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!