Umowy dotyczy budowy CSK, modernizacji Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego, budowy placu i parkingu podziemnego.
Jak Felix Baumgartner
- To wielki skok dla Lublina i wielka radość, że "Teatr w Budowie", ten pomnik brzydoty zniknie z centrum stolicy naszego regionu. Dla całego województwa jest to wydarzenie jak skok Felixa Baumgartnera, on leciał 40 kilometrów, my czekaliśmy na tę chwilę 40 lat - mówił podczas podpisania umowy marszałek województwa Krzysztof Hetman.
Centrum Spotkania Kultur ma być obiektem wielofunkcyjnym. Znajdzie się tam m.in. duża sala widowiskowa na blisko tysiąc gości. Będzie można organizować w niej widowiska operowe, spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej, występy gwiazd, a także kongresy i konferencje.
Powstanie również sala kinowa i kameralna, sale seminaryjne i konferencyjne. Na elewacji budynku ma być zamontowany wielki ekran multimedialny LED, na którym wyświetlane będą transmisje z wydarzeń kulturalnych, relacje i informacje.
Ponad 200 mln zł
Budowa CSK pochłonie 134 mln złotych. Przy okazji, za 45 mln złotych, zostanie wyremontowana Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny (21 mln na ten cel przekazało nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Trzecią częścią inwestycji jest budowa placu i parkingu podziemnego, to zadanie należące do władz miasta.
- Pod koniec października powinna rozpocząć się rozbiórka części obiektu, w której powstanie Centrum Spotkania Kultur. Będziemy się tym zajmować do marca przyszłego roku - powiedział Dariusz Blocher prezes Budimexu. Planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2015 roku. - Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja nie jest łatwa, ale za pół roku powiemy, czy jest szansa, żeby zakończyć ją wcześniej - dodał prezes Blocher.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
