Rodzina Edmond miała już jeden ośrodek Spa w bliskiej okolicy Montrealu w Kanadzie. Najwyraźniej jednak ich bogaci klienci kręcili nosem na długi dojazd albo zbyt duży kontakt z naturą ośrodka Balnea położonego nad otoczonym lasem jeziorem. Postanowili bowiem otworzyć nowe Spa w samym mieście.
Historia projektu wiąże się z promem, który łączył w latach pięćdziesiątych obie strony rzeki Świętego Wawrzyńca nieopodal stolicy prowincji Quebec. Łódź jako teatr, restauracja i bar była następnie jedną z atrakcji EXPO’67, którego owocem był chociażby słynny Habitat 67 Moshe Safdiego, i jednocześnie pierwszym pływającym centrum sztuki.
Tak ciekawy prom zasługiwał na następne życie, dlatego montrealskie biuro architektoniczne Sid Lee Architecture otrzymało zlecenie na zaprojektowanie skandynawskiego Spa na łodzi.
trzecie życie starego promu
Zanim trzecia inkarnacja łodzi znana teraz jako Bota Bota ujrzała światło dzienne, architekci zmierzyli się z dość niecodziennymi problemami projektowymi. Nie co dzień bowiem przychodziło im budowanie na wodzie.
Adaptację promu na ośrodek Spa zaczęto od rozebrania konstrukcji starej łodzi do kadłuba. Dopiero jak ją wzmocniono zaczęło się planowanie rozmieszczenia pomieszczeń. Ważny był rozkład mas, tak by nie powodował pochylenia łodzi na którąś ze stron. Usunięto również silniki na potrzeby nowych pomieszczeń.
Powstała w ten sposób bryła przepruta sześcioma setkami bulajów. Jest wyraźnie związana z wodą, co odpowiada przeznaczeniu - termin Spa to skrót od łacińskiego wyrażenia zdrowie dzięki wodzie.
baseny na łodzi
Architekci z Sid Lee Arhitecture zadbali by cennej wody pod każdą postacią nie zabrakło odwiedzającym Bota Bota. Mamy tu do dyspozycji trzy baseny, sauny suche i parowe, natryski i wiele innych atrakcji.
Wszystkie atrakcje podane są w monochromatycznych barwach urozmaiconych gdzieniegdzie drewnem. Na utrzymanych w ciemnych tonacjach ścianach odnajdziemy elementy identyfikacji wizualnej, która stanowi również ważny element tej wodnej architektury.
- 1
- 2

-
Autorska Pracownia Projektowa IBEA Aleksandra Machowaska wpadła na pomysł innowacyjnego rozwiązania osiedla mieszkaniowego. Zespół 10 domów na wodzie zostanie zacumowany w Porcie Królewskim. Kto z Was chciałby zamieszkać na takiej pomysłowej barce? więcej
-
Zalety i wady mieszkania na wodzie. Nawet małe domy mogą być wygodne, ale ważne jest ich otoczenie więcej
-
Wygodny, duży dom w centrum Warszawy, tuż nad rzeką i w dodatku w niezłej cenie? Może rozwiązaniem jest dom na wodzie więcej
-
Konkurs architektoniczny Fundacji Jacquesa Rougerie to poszukiwanie rozwiązań dla przyszłości: architektury morskiej i podwodnej, projektów kosmicznych stacji i innych futurystycznych brył więcej

- ARCHITEKTURA: Pomysł na innowacyjne osiedle mieszkaniowe – pierwszy zespół mieszkalny w Polsce stworzony z domów na wodzie
- ARCHITEKTURA: Domy na wodzie. Jak się w nich mieszka?
- LIFESTYLE: Piętrowe domy na wodzie
- ARCHITEKTURA: Domy na wodzie, domy w kosmosie. Konkurs
- ARCHITEKTURA: Rewitalizacja w Kopenhadze: pływające wyspy