Architektura
ARCHITEKTURA
Wakacje 2013. Wakacje z architekturą

Wakacje 2013. Co zobaczyć we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, czyli wakacje z architekturą

  • Komentarze

Kamienica Wrocław

Wrocław zaprasza na majówkę 2012.

Fot: Konrad Kalbarczyk

W wakacje 2013 W warto zobaczyć, co ciekawego mają nam do zaoferowania polskie miasta. Odkryj na nowo architekturę Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Poznania.

Wakacje 2013: co zobaczyć we Wrocławiu - starówka we Wrocławiu

Wakacje 2013. Co zobaczyć we Wrocławiu. Wrocławska starówka już dawno okrzyknięta została najpiękniejszą w Polsce. Po remoncie starówka we Wrocławiu odzyskała świeżość i tradycyjny wygląd. Jednak w centralnej części wrocławskiego rynku od kilku lat możemy podziwiać szklaną fontannę. Dzisiaj stała się ona nieodłącznym symbolem Wrocławia. Kiedyś była krytykowana, a realizacji projektu obawiali się nawet sami architekci. Autorem tego projektu był profesor wrocławskiej ASP Alojzy Gryt. Fontanna złożona jest z kilku monumentalnych, postawionych pionowo szklanych płyt. Są one oblewane wodą, a w nocy imponująco podświetlone. Założenie dosyć proste w swojej istocie, ale efekt naprawdę imponujący.

Oczywiste jest, że taka nowoczesna fontanna jest zupełnie obcą tkanką w zabytkowej części Wrocławia. Projekt kontrowersyjny, miał zostać zmontowany tylko na dwa lata, jednak cieszy się taką popularnością, że „zdobi” wrocławską starówkę do teraz. Dlatego trzeba zobaczyć ten symbol Wrocławia. Poza tym, fontanna jest, ekstrawaganckim i nowoczesnym dodatkiem do Rynku Starego miasta i nie możemy zapomnieć o tym, co tak naprawdę wyróżnia tę część Wrocławia. Zwłaszcza, że starówka to miejsce pełne barokowych kamienic bardzo dokładnie zrekonstruowanych. Teraz wyglądają, jak te przed II wojną światową. Tu warto dodać, że tylko Wrocław posiada tak liczną reprezentację zabytkowych kamienic z XIX i XX wieku – ponad 8 tys.! Weekend majowy może nie wystarczyć na to aby zobaczyć je wszystkie.

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Krakowie - wakacje pod ziemią

Wakacje 2013 na rynku w Krakowie nie muszą być zwyczajne. Przez ostatnie półtora roku podziemia krakowskiego rynku wiodą prym wśród turystów polskich i zagranicznych. 8 metrów pod posadzką rynku można dokładnie poznać historię dawnej stolicy Polski. Trzeba zaznaczyć, że drugiego takiego muzeum, czy jak ktoś woli informatorium, w Polsce po prostu nie ma. Głównym celem ekipy pracującej nad przygotowaniem ekspozycji było opowiedzieć o przeszłości tak, aby zwiedzający na chwilę zapomnieli o teraźniejszości.

Trzeba przyznać, że cel został osiągnięty. Miejsce historyczne a jednak zachwyca nowoczesnymi efektami specjalnymi. Pod nogami słyszymy kałuże, mimo że ich nie ma, tu nagle przestraszy nas wirtualny szczur, jak to bywa w piwnicach. Zdarza się też, że Kazimierz Wielki puści nam oko. Czas w podziemiach umilą nam trójwymiarowe filmy, nie raz wyświetlane na parze wodnej, przez którą przechodzimy. Podziemia Rynku – śladami europejskiej tożsamości Krakowa, bo tak brzmi pełna nazwa ekspozycji, to wspaniały przykład złamania wszelkich stereotypowych konwenansów przypisywanych muzeom.

Po takim spacerze w wakacje 2013 na pewno zapamięta się rzeczy, które na historii w szkole nie wchodziły nam do głowy. Wizyta w wakacje 2013 w krakowskich podziemiach to szansa na obejrzenie architektury dawnego Krakowa i odwiedzenie muzeum z prawdziwego zdarzenia.

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Warszawie. Nie tylko starówka

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Warszawie. Spacer po Warszawie nie powinien jednak prowadzić przez Starówkę. Niestety jest ona przereklamowana. Poza standardowymi uliczkami i syrenką ustawioną w centrum rynku, nic nie przyciągnie tu naszego wzroku. Zamiast tego dzień można spędzić w Centrum Nauki Kopernik, położonego około 1 km od Starego Miasta. Mimo że o obiekcie mówiło się już sporo to ciągle przyciąga rzesze turystów. Można powiedzieć, że Kraków ma swoje podziemia rynku, a Warszawa ma swojego Kopernika. Po pierwsze Centrum jest wyjątkową bryłą, która zachwyca z zewnątrz. Po drugie nowoczesne i przestrzenne wnętrze zapiera dech w piersiach .

Liczne strefy podzielone tematycznie i wiekowo, pozwolą aktywnie spędzić dzień, a przy okazji poszerzyć naszą wiedzę. Dodatkową atrakcją są zaprojektowane na dachu budynku ogrody, które z pewnością umilą spacer w majowy dzień. Wrocław ma swoją fontannę na starówce, a Warszawa ma swój park fontann pod Starym Miastem.

Dlatego wieczór w Warszawie warto spędzić podzamczu oglądając niesamowite pokazy fontann warszawskich. Fontanny zachwycają wieczornymi pokazami łączącymi: światło, dźwięk i wodę w niepowtarzalny spektakl. Kompleks składa się z czterech fontann, które połączone zostały w jeden ciąg i przez to, podczas pokazów, dają niesamowite wrażenie. Można powiedzieć, że cel zwrócenia się w stronę Wisły został osiągnięty, co więcej cieszy się wielką popularnością.

>> Co warto zobaczyć w Warszawie. Czytaj więcej

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Poznaniu

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Poznaniu. Poznańska Starówka jest tak naprawdę typowa i na pierwszy rzut oka niczym, nie wyróżnia się spośród innych słynnych polskich Starych Miast. Jednak mimo to przyciąga wzrok turystów. Kamienice stały się prawdziwą ozdobą rynku dzięki bardzo dokładnej rekonstrukcji tak zwanych domków budowniczych z XVI wieku.

Czerwone, zielone, niebieskie, pomarańczowe fasady budynków, ozdobione historycznymi wzorami nadają temu miejscu wyjątkowy charakter. Spacer po poznańskiej starówce urozmaicą nam oczywiście słynne poznańskie koziołki witające nas z poznańskiego ratusza usytuowanego w centralnej części Rynku. Historyczne centrum komunikacyjne Poznania dzisiaj stwarza wiele ciekawych szlaków spacerowych, które możemy przejść podczas spaceru.

Dzięki temu odkryjemy magię Starego Rynku w Poznaniu na nowo. Dodatkowo liczne klimatyczne, wąskie uliczki, które pozwolą nam się wczuć w klimat XVI-wiecznego Poznania. Jeżeli wystarczy nam jeszcze czasu to nie możemy ominąć symbolu Poznania, którym jest oczywiście Stary Browar. Wspaniała architektonicznie budowla zachwyca każdego, kto obok niej przechodzi. Ceglane mury oddają fabryczny klimat. Zostaje on podkreślony wewnątrz przez ogromne stalowe konstrukcje. Całe założenie trzyma się koncepcji z XIX wieku. Otwarte i przestronne wnętrze, w którym znajdują się kawiarnie restauracje, sklepy, kino i wiele innych atrakcji, stanowią idealne połączenie nowoczesnych rozwiązań utrzymanych w historycznych ramach.

https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-komercyjne/co-warto-zobaczyc-w-warszawie-top-10-nowych-miejsc-ktore-musisz-zobaczyc-aa-rw7Z-nU7w-8y6q.html
przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk
Data publikacji: 12.07.2013 16:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.