archirama.pl

Majówka 2014 w nawiedzonym zamku Czocha? Tego miejsca do niedawna nie było na mapach!

Zamek Czocha jest uznany za najczęsciej nawiedzane przez duchy miejsce w Polsce. Zabytkowa budowla jest też jedną z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska na majówkę 2014. Poznaj legendy o duchach, które od 300 lat nawiedzają Zamek Czocha.

Zamek Czocha na Dolnym Śląsku

Zamek Chocha w w Suchej na Dolnym Śląsku

Majówka 2014 w nawiedzonym zamku? Tego miejsca nie było na mapach!


Zamek Czocha jest doskonałym miejscem na spędzenie tegorocznej majówki. Murowana budowla powstała w połowie XIII wieku. W następnych wiekach zamek wielokrotnie przebudowywano; w 1912 roku na zlecenie nowego właściciela, zamożnego fabrykanta cygar, zamkowi przywrócono wygląd z 1917 roku, dbając o malowniczość założenia.

Zamek Czocha ma swoje miejsce w historii II wojny; znajdowała się w nim szkoła szyfrantów Abwehry. Być‡ może, w zamkowych murach odczytywano tajne depesze Armii Czerwonej? Po wojnie obiekt przej곂o Wojsko Polskie, poł‚ożenie zamku utajniono, nie można go więc było znaleźć‡ na powojennych mapach. Prawdopodobnie nie pracowano tam jednak nad polską… cudowną… bronią… - w pię™knie poł‚ołożnym zamku Czocha od 1952 do 1996 roku mieścił‚ się™ Wojskowy Dom Wczasowy.


Odwiedzający zamek mogą obejrzeć salę tortur, podziemne przejścia, podwójne ściany, korytarze i zapadnie. Malowniczy zamek Czocha ma bowiem także bardziej ponurą twarz; przypominają o tym legendy z nim związane. Zamek Czocha słynie z wielu opowieści o nawiedzeniach przez duchy byłych mieszkańców. To ich tragiczne historie, relacje świadków o dziwnych, niewyjaśnionych wydarzeniach jakie wciąż dzieją się w zamku oraz chęć doświadczenia tego na własnej skórze przyciąga zwiedzających.

Jedno z pomieszczeń, których nie można pominąć podczas zwiedzania nawiedzonego zamku Czocha to sypialnia znajdująca się na pierwszym piętrze. Uwagę gości zwraca wielkie, rzeźbione łożem z baldachimem. Przy łóżku znajduje się dźwignia. Wystarczy za nią pociągnąć, a część łoża zapada się! Szyb, który się otwiera w ten sposób prowadzi do lochów.
Z tym pomieszczeniem wiąże się legenda, sięgająca XVIII wieku, o tragicznym losie Anny Gütschow, której duch rzekomo do dziś mieszka w sypialni. Anna z chciwości poślubiła bogatego starca, ówczesnego właściciela zamku. W czasie nocy poślubnej nie mogła jednak ukryć swojego wstrętu do niego. Mąż nie namyślał się długo. Skorzystał z dźwigni – i Anna z krzykiem spadła w czarną głębie.
Dźwignia i loch mają dłuższą historię. Podobno zbudował je wcześniejszy właściciel zamku, który zaraz po nocy poślubnej wrzucał do lochu swoje kolejne żony.

Zamek Czocha słynie jeszcze z wielu innych opowieści o nawiedzeniach przez duchy byłych mieszkańców. Świadkowie opowiadają o niewyjaśnionych zjawiskach, których doświadczyli w zamku: płaczu niemowlęcia dochodzącym z komina, krzykach kobiet z dna studni, przechadzających się korytarzami zjawach. Być może chęć doświadczenia tego na własnej skórze przyciąga zwiedzających?

Mieszkańcy okolicy ochoczo potwierdzają wszystkie opowieści o duchach, zachęcając turystów do przyjazdu. Zamek Czocha daje możliwość turystom nie tylko wysłuchania opowieści o duchach i zwiedzenia nawiedzonego obiektu, ale także udostępnia komnaty jako miejsca noclegowe. Można więc przekonać się na własnej skórze, czy straszne historie to tylko mocno ubarwiane przez lata opowieści, czy może coś więcej. Jakikolwiek będzie wynik tych badań, na pewno warto dać się porwać samym opowieściom i spędzić kilka dni w zabytkowym zamku Dolnego Śląska.

Data publikacji: 27.02.2014 12:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!