archirama.pl

Mały dom ze sklepem z ciasteczkami - Japończycy mistrzami kompaktowych rozwiązań

Bryła Tsubomi House ( Tokyo Bud House) to mały dom projektu biura FLAT HOUSE z Tokio. Nie trudno się domyśleć, że jest to architektura współczesna japońskiego pochodzenia. Ma zarówno specyficzną dla tego kraju jasną i minimalistyczną architekturę wnętrz jak również „japońskie” niewielkie gabaryty

Bryła Tsubomi House ( Tokyo Bud House) - mały dom projektu biura FLAT HOUSE z Tokio

Bryła Tsubomi House ( Tokyo Bud House) - mały dom projektu biura FLAT HOUSE z Tokio

Fot: FLAT HOUSE

Mieszkanie „na schodach” w Tokio i architektura współczesna bez spoczników

Plan domu Tsubomi House ( Tokyo Bud House) rysuje się na powierzchni zaledwie 26 mkw. Bryła małego domu podzielona została na siedem kondygnacji (w tym 3 podziemne) połączonych ze sobą jedną klatką schodową. To brzmi jakby chodziło o potężny budynek, jednak te 7 kondygnacji to zaledwie 46,76 mkw powierzchni użytkowej!

Dom Tsubomi House charakterysuje się jasnymi wnętrzami i minimalizmem. Białe sa również elewacja, a kształt bryły domu nie należy do standardowych. W architekturze wnętrz dominuje drewno, beton architektoniczny, biel i kontrastujące z nią czarne elementy wyposażenia. Na parterze obiektu znajduje się sklep, w którym domownicy sprzedają ciastka i inne własnoręcznie przyrządzone wypieki. Ze sklepu wznoszą się metalowe białe schody, które prowadza na piętro nazwane poziomem 1,5 (ma wysokość jednej i pół kondygnacji). Znajduje się tam kuchnia i jadalnia. Na następnym, 2 piętrze jest livingroom. Piętro 2,5 zarezerwowane zostało na strefę nocną – sypialnię. Z parteru prowadzą również schody w dół. Na kondygnacji –0,5 zlokalizowano łazienkę a na –1 toaletę.

Mimo, że ta japońska architektura współczesna nie należy do największych mieszczą się w niej wszystkie najpotrzebniejsze elementy wyposażenia domu. Centrum komunikacyjne – klatka schodowa powiększa optycznie gabaryty domu. Przestrzeń wydaje się ciągnąć od piwnicy aż po ostatnią kondygnację. Co więcej, można odnieść wrażenie, jakby mieszkało się na schodach. A to za sprawą eksperymentalnego rozwiązania w domu. Jest nim brak spoczników przy schodach na poszczególnych poziomach. Widocznie architekci zasugerowali w tym projekcie, że spoczniki to „martwa przestrzeń” a japoński mały dom doskonale poradzi sobie bez nich.

Nazwa: Tsubomi House ( Tokyo Bud House)
Autor: FLAT HOUSE
Lokalizacja: Tokio, Japonia
Data powstania: 20008-2010
Konstrukcja: konstrukcja drewniana, konstrukcja żelbetowa
Powierzchnia użytkowa: 46,76 mkw
Powierzchnia zabudowy: 26,20 mkw
Powierzchnia całkowita: 77,44 mkw

Milena Glinojecka

Zdjęcia: FLAT HOUSE
Data publikacji: 4.12.2014 14:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!