Potoczek to wieś położona w malowniczym Śnieżnickim Parku Krajobrazowego w Kotlinie Kłodzkiej. Dwieście lat temu były w niej zakłady tkackie, gorzelnie i młyny, ale od wielu lat coraz bardziej się wyludnia. Dziś mieszka w niej na stałe zaledwie kilkadziesiąt osób. Niewielka miejscowość przyciąga jednak osoby zainteresowane współczesną architekturą z nurtu low-tech.
Latem 2015 rozpoczęła się w Potoczku budowa małego, minimalistycznego domu z drewna, słomy, gliny i konopi. Celem inicjatorki projektu Weroniki Siwiec jest popularyzowanie naturalnych technologii w architekturze. Projekt budowy domu przygotowany został jako praca magisterska na wydziale wzornictwa ASP, pod kierunkiem Jarosława Kozakiewicza. Do współpracy przy realizacji zostali zaproszeni architekci z Mech.Build, Anka Zawadzka i Jan Dowgiałło.
Troje projektantów zaprojektowało prostą bryłę, przypominającą nieco harmonijkowy aparat fotograficzny. Ściana frontowa jest znacznie większa od tylnej i prawie w całości przeszklona, otwarta na panoramę Sudetów.
Wnętrze jest niewielkie, raptem 25 metrów kwadratowych. Od frontu jest otwarta na taras kuchnia z wejściem na antresolę służącą jako sypialnia. Od północy łazienka, a za nią toaleta kompostująca, wreszcie wejście z niewielkim przedsionkiem. Dom jest mały, przeznaczony dla dwóch osób. Może być użytkowany przez cały rok, stąd ważna jest dobra izolacja zapewniana przez grube ściany.
Architekci postawili na sprawdzoną, prostą technologię. Dom ma drewniany szkielet i ściany ze słomy i gliny. Elewację pokryć mają deski z rozebranej stodoły, budynek będzie więc od początku wtopiony w otoczenie.
Projekt został częściowo sfinansowany za pomocą crowdfundingu, budowa prowadzona jest w formie warsztatów. Pod okiem trzech specjalistów z ekipy Biohabitat.opole uczestnicy warsztatów uczą się technologii i budują.

-
Dom z opon, czyli earthship, to bryła zbudowana zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, tak cenionymi we współczesnej architekturze. Ale czy w takim domu wygodnie się mieszka? Ile kosztuje budowa? Czy właściciele muszą polubić zapach rozgrzanej gumy? więcej
- Zeroenergetyczny budynek
-
Murator zaprasza na konferencję budowlaną „Jakość budynku – energia – klimat – komfort” więcej
-
Wprowadzenie zamkniętego cyklu w produkcji ubrań to temat konkursu Global Change Award. Pięciu zwycięzców podzieli się nagrodą w wysokości 1 miliona euro więcej
