archirama.pl

Matura 2012. Po maturze studia na architekturze

Matura 2012 to częściowa przepustka dla kandydatów na studia na architekturze. Dobrze jest zdać na maturze z wysoką liczbą punktów historię sztuki. Wiele wydziałów architektury życzliwie patrzy na dobre wyniki z rozszerzonej matury z fizyki. Wysoko liczy się także wynik z matury z matematyki.

Zawód architekt

Wiesz, ile zarabia architekt? My sprawdziliśmy zarobki polskich architektów.

Fot: vierdrie/sxc.hu

Co roku, po maturze, wiele wydziałów architektury notuje duże zainteresowanie studiami na swoich wydziałach. Kandydatów na przyszłych architektów raczej nie brakuje. Tylko Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej ma do zaoferowania 80 miejsc na studia stacjonarne oraz 70 na studia niestacjonarne. Do rekrutacji przystępuje zawsze nie mniej niż 800 – 900 kandydatów. Zdarzały się lata, kiedy na listach kandydatów pojawiało się przeszło 1100 nazwisk. Wynika z tego, że na jedno miejsce przypada czasem więcej niż 10 chętnych maturzystów. Na egzaminie można zdobyć max. 400 punktów.

Bywa, że już 200 wystarczy żeby zostać studentem architektury na PW. Jak obliczyć, ile punktów i z jakiego przedmiotu na maturze musimy uzyskać? Każdy wydział ma swoje indywidualne zasady rekrutacji. Bardzo ważny jest egzamin z rysunku. Ale nie mniej ważne są wyniki matury. Dobrze jeśli wybraliście historię sztuki. W wielu miastach uczelnie patrzą na wyniki matury z języka obcego i polskiego. Nie mniej jednak dużą premię otrzymają osoby, które poszczycą się wysokimi wynikami uzyskanymi na maturze z matematyki i lub z fizyki. Najlepiej matematykę i fizykę na maturze wybrać na poziomie rozszerzonym.

Wtedy uczelnie zastosują korzystniejszy dla nas mnożnik punktów. Trzeba jednak pamiętać, że na architekturę dostają się najlepsi maturzyści. Dlatego nawet z rozszerzonych przedmiotów maturalnych trzeba uzyskać wynik z liczbą punktów powyżej średniej. Jakie wyniki trzeba będzie uzyskać podczas matury 2012? Trudno na razie powiedzieć. Warto zadzwonić na wydział, na który startujemy i dowiedzieć się jak było w latach ubiegłych. Na razie sprawdzajcie rozwiązania maturalnych testów i nie zapominajcie o egzaminie z rysunku.

>>Jak dostać się na architekturę? Wszystko o studiach na architekturze

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: vierdrie/sxc.hu
Data publikacji: 4.05.2012 12:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!