archirama.pl

Mediateka w Pile. Wyniki konkursu architektonicznego

Ogłoszone zostały wyniki konkursu architektonicznego na zagospodarowanie części placu Zwycięstwa w Pile. Projekty nowej bryły mediateki i jej otoczenia przesłały m.in. pracownie HS99, Riegler Riewe Architekten. Pierwszą nagrodę otrzymała praca polsko-irlandzkiego zespołu

Architektura wnętrz nowej mediateki w Pile

Mediateka w Pile, wnętrza. Nagrodzony w konkursie architektonicznym projekt pracowni Bartosz Warzecha Studio, Taylor Architects Limite

Fot: materiały prasowe Urzędu Miasta w Pile

Na przełomie 2014 i 2015 roku ogłoszone zostały wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej fragmentu placu Zwycięstwa w Pile, obejmującego siedzibę mediateki z otoczeniem.

Jury konkursu przyznało dwie nagrody i trzy wyróżnienia:
I nagroda –  Bartosz Warzecha Studio, Taylor Architects Limited (grupa polsko-irlandzka)
II nagroda – Heinle, Wischer und Parnter Archtekci Sp. z o.o.
Wyróżnienia:
- HS99 Sp z o.o. Sp.k.,
- Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H.
- Hausmann i Parnerzy Studio Projekowe Architekton s.c.

Na konkurs wpłynęło 19 zgłoszeń. Pierwszą nagrodę zdobyła wspólna praca polskiej pracowni Bartosz Warzecha Studio ze Świeszyna oraz Taylor Architects Ltd. z Irlandii.
W Pile ma powstać nowa siedziba mediateki o powierzchni ok. 2500 m kw. W wielofunkcyjnym budynku ma się także mieścić otwarta przestrzeń dla aktywnego działania seniorów i przestrzeń ekspozycyjna. Oprócz funkcji kulturalnych architekci przewidzieli również dwa obiekty komercyjne, kawiarnię i restaurację.
Projekt przewiduje nowe zagospodarowanie działki i założenie arboretum.

Wstępna koncepcja będzie podstawą projektu budowlanego. Ostateczna wersja powinna być gotowa w 2015 roku. Koszt nowej inwestycji szacowany jest na ok. 32 mln zł, terminu realizacji nie określono. Budowa mediateki to jeden z etapów zakładania Pilskiej Strefy Aktywności. Oprócz zagospodarowania placu projekt miałby też objąć prace w miejskim Parku na Wyspie i budowę amfiteatru, być może także nowe zagospodarowanie plant.
Plac Zwycięstwa początkowo miał trafić w ręce prywatnych inwestorów. Oferta władz miasta nie spotkała się jednak z większym zainteresowaniem i ostatecznie w pilskim ratuszu zapadła decyzja o wykorzystaniu przestrzeni na funkcje publiczne.Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: materiały prasowe Urzędu Miasta w Pile
Data publikacji: 9.01.2015 12:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!