archirama.pl

Mercury City Tower. Moskwa znów ma najwyższy wieżowiec Europy

Najwyższe wieżowce od lat budowane są w stolicy Rosji i Mercury City Tower nie należy do wyjątków. Na chwilę palmę pierwszeństwa przejął Londyn – w maju oddano wieżowiec The Shard. Jednak 308 metrowa wieża tylko do października była najwyższym budynkiem Europy.

Mercury City Tower

70 pięter i 332 metry (327 do dachu) wysokości czynią go obecnie najwyższym wieżowcem Europy

Fot: Alonka/Wikimedia

Mercury City Tower mierzy 338 metrów. Wieżowiec zaprojektowała pracownia Frank Williams & Partners Architects. Bryła ma przypominać ociosany siekierą pień drzewa. Budynek ma 75 pięter. Na samym szczycie znajduje się 450 metrowy penthouse, a mniejsze apartamenty można kupić już od wysokości 43 piętra. Niżej znajdują się biura i galerie handlowe.

Wieżowiec za miliard

Budowa Mercury City Tower trwała sześć lat i kosztowała około 1 miliard dolarów. Ostatecznie budynek został oddany pod koniec października. Jego miodowo-złota elewacja wyróżnia się na tle srebrzystoszarych wież moskiewskiego city.

Przeczytaj też o warszawskich wieżowcach

Autor: mjc
Zdjęcia: Alonka/Wikimedia
Data publikacji: 8.11.2012 13:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!