Architektura
ARCHITEKTURA

Międzynarodowy konkurs architektoniczny Baumit Life Challenge

  • Komentarze

Konkurs architektoniczny Bumit Life Challenge

Bumit Life Challenge, druga edycja konkursu

Fot: Baumit
  • Konkurs architektoniczny Bumit Life Challenge
  • Zespół budynków mieszkalnych przy ul. Inflanckiej w Poznaniu
  • Budynek mieszkalny jednorodzinny, Jastrzębie, ul. Ptaków Leśnych
  • Fasada Roku 2014

Trwa rywalizacja o tytuł Fasady Roku 2015. Zwycięzcy - najlepsze w Polsce elewacje wykończone materiałami firmy Baumit oceniane będą następnie w europejskiej edycji konkursu, Baumit Life Challenge  

Toczy się dziewiąta edycja konkursu architektonicznego Fasada Roku. Organizowany jest on w  europejskich krajach, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit. Ze względu na zainteresowanie konkursem zorganizowana została międzynarodowa edycja konkursu, Po raz pierwszy taki plebiscyt odbył się w 2014 roku. W konkursie zorganizowanym pod hasłem Baumit Life Challenge wzięło udział 237 obiektów z 21 państw, m.in. z Polski, Czech, Węgier oraz Bułgarii.

Europejska Fasada Roku

Reguły konkursu są proste. Z każdego kraju zgłaszanych jest po 6 obiektów w każdej z 5 kategorii: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek niemieszkalny”, „Budynek po termomodernizacji” oraz „Budynek po renowacji”. Zasada typowania obiektów do Life Challenge jest następująca – kwalifikację otrzymują zwycięzcy krajowych konkursów Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne obiekty w każdej kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe grono jurorów.
W jury zasiada także polski architekt. Piotr Kostka jest prezesem poznańskiego oddziału SARP, wraz z Hanną Kurką prowadzi pracownię projektową Kostka & Kurka Architekci.

W pierwszym etapie plebiscytu, czyli między 29 lutego a 22 marca 2016, jury Life Challenge złożone z wybitnych europejskich architektów wybierze on-line 30 obiektów, po 6 z każdej z 5 kategorii. Spośród tych nominacji kapituła konkursu wybierze najlepsze obiekty w poszczególnych grupach. Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 roku w Madrycie.

Najlepsze bryły, najlepsze elewacje

Z wielkim zaciekawieniem czekamy na rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu Baumit Life Challenge, która już niedługo wyłoni Europejskie Fasady Roku. Międzynarodowa formuła plebiscytu to odzwierciedlenie międzynarodowej struktury firmy Baumit, która działa w wielu krajach. W etapach lokalnych z roku na rok biorą udział coraz ciekawsze obiekty wykonane z ogromną starannością i pomysłem, co świadczy o wysokim poziomie konkursu. Baumit Life Challenge to klucz do sukcesu dla autorów projektów, którzy mogą zaprezentować siebie oraz swoje prace poza granicami naszego kraju – podkreśla Aleksandra Gilewska, manager ds. marketingu w firmie Baumit.

Współczesna polska architektura i Baumit Life Challenge

W pierwszej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego o tytuł Europejskiej Fasady Roku walczyły dwa projekty z Polski. Pierwszym z nich był zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych z ulicy Inflanckiej w Poznaniu, projektu Przedsiębiorstwa ARI Sp. z o.o. Drugim -  dom jednorodzinny z Jastrzębia zaprojektowany przez architektów z pracowni Formo 3 Maciej Beczak. Obie realizacje dotarły do ścisłego finału konkursu.

W drugiej edycji Bumit Life Challenge architekt Maciej Beczak będzie mógł ponownie rywalizować o laury na arenie międzynarodowej. Jego projekt domu jednorodzinnego w Konstancinie-Jeziornie zdobył główną nagrodę w konkursie Fasada Roku 2014. Tym samym jest to druga nominacja projektu realizowanego przez Beczak & Beczak Architekci do międzynarodowego plebiscytu.

Szansa na sukces

By zdobyć możliwość pokazania siebie i swojego projektu na międzynarodowej arenie, wystarczy do 31.12.2015 r. zgłosić do konkursu Fasada Roku obiekt, którego elewacja wykonana została  przy użyciu materiałów firmy Baumit i prace wykończeniowe zakończone zostały w roku 2015. Obiekty, którym jury konkursu Fasada Roku przyzna nagrodę główną otrzymają jednocześnie bilet do Life Challenge i będą ponownie oceniane przez międzynarodowe jury. Zgłoszeń do Fasady Roku 2015 dokonać można wyłącznie za pomocą internetowego formularza dostępnego na stronie www.fasadaroku.pl.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ na podstawie materiałów Baumit
Zdjęcia: Konkurs Fasada Roku Baumit - materiały prasowe, Baumit
Data publikacji: 30.09.2015 15:20
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.