Fundacja Jacques Rougerie skłania designerów do tworzenia projektów architektonicznych z użyciem przyszłościowych wizji w dziedzinie planowania przestrzennego, eko designu i inżynierii. Projekty mają rozwijać dziedzinę zrównoważonego rozwoju oraz wpływać na odpowiedzialność ekologiczną społeczeństwa.
Na tegoroczną edycję międzynarodowego konkursu architektonicznego, którego organizatorem jest Fundacja Jacquesa Rougerie zgłosiło się 529 zespołów z 76 różnych krajów. Początkowo wybrano 163 projekty, następnie 27, a wreszcie 9 najlepszych. Ostatecznie wybrano trójkę zwycięzców w trzech kategoriach.
Każda nagrodzona grupa dostała również nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 euro. Kategorie dotyczyły architektury morskiej, kosmicznej a także architektury pomagającej walczyć z problemem podwyższania się poziomu wód. Wszystko związane jest z ideą zrównoważonego rozwoju, a także wdrażaniem nowych technologii w dziedzinie inżynierii.
W kategorii związanej z architekturą morską wygrał zespół francusko – brytyjski, w składzie: Meriem Chabari, Maeva Leneveu, Etienne Chobaux i John Edom z Ecole Nationale Superieure d'Architecture Paris-Malaquais. Zwycięski projekt nosi nazwę Arctic Harvester. An itinerant agricultural community among icebergs, i dotyczy Grenlandii. Teren ten z powodu braku produkcji rolniczej, całkowicie uzależniony jest od importu warzyw i owoców. Ma natomiast ogromne ilości czystej wody - niestety, zamarzniętej. The Arctic Harvester houses to bryły pływające pomiędzy Grenlandią a Kanadą, która umożliwić mają wykorzystanie zamarzniętej wody do celów uprawnych. Każda ze sztucznych wysp ma być bazą dla kilkusetosobowej załogi, złożonej m.in. z mechaników i rolników. Elektrownie solarne i osmotyczne mają stać się źródłem energii dla pływających hydroponicznych farm.
