Architektura
ARCHITEKTURA

Miejski Ośrodek Sportów Wodnych koło Pszczyny

  • Komentarze

Miejski Ośrodek Sportów Wodnych koło Pszczyny

Widok ogólny od strony południowej

Fot: Tomasz Sinek

Trzy budynki zgrupowane wokół trawiastego dziedzińca wyraźnie nawiązują do układu tradycyjnych śląskich zagród, składających się z chaty, obory i stodoły

Otwarty przed rokiem Miejski Ośrodek Sportów Wodnych nad malowniczym zbiornikiem retencyjnym w Łące pod Pszczyną to druga już, zwracająca uwagę realizacja Piotra Kuczii w jego rodzinnych stronach. Pochodzący z Pszczyny architekt od 20 lat pracuje w Niemczech, jednak jego najgłośniejsze dzieło, dom własny – domEK.LOGICZNY („A-m” 6/07), znajduje się właśnie we wsi Łąka. Stanicę zbudowano w otoczeniu pól i łąk, zaledwie 200 metrów dalej. Oba stanowią dalekie nawiązanie do projektu dyplomowego, który wykonał na Politechnice Śląskiej w Gliwicach pod koniec lat osiemdziesiątych. Nad Jeziorem Łąckim planował osiedle solarne z warsztatami szkutniczym.

Nad brzegiem zbiornika powstały trzy obiekty – hangar na sprzęt żeglarski, budynek szkoleniowy oraz mieszczący sanitariaty i przebieralnie. Zgrupowane wokół trawiastego dziecińca, wyraźnie nawiązują do układu tradycyjnych śląskich zagród, składających się z chaty, obory i stodoły. Przy samej drodze, by ułatwić transport ciężkiego sprzętu, postawiono hangar, w jego przeszklonym narożniku wygospodarowano niewielkie pomieszczenie recepcyjne. Prostopadle do niego, a równolegle do brzegu, powstał budynek dla żeglarzy z salkami do zajęć teoretycznych oraz świetlicą. Jest położony najbliżej wody i ma największe przeszklenia. Natomiast na końcu zespołu umieszczono obiekt, w którym znalazły się natryski i przebieralnie dla korzystających z kąpieliska.

W stanicy brakuje zarówno urządzeń, jak i rozwiązań projektowych charakterystycznych dla architektury proekologicznej, z których słynie Piotr Kuczia. Ze względu na skromny budżet inwestycji zrezygnowano z nich jeszcze na etapie koncepcji. Jednak projektant przewidział miejsce pod instalację kolektorów słonecznych na południowej połaci dachu budynku dla żeglarzy oraz odpowiednie pomieszczenie techniczne we wnętrzu. W przyszłości kolektory będą mogły ogrzewać wodę do natrysków. Trudno dziwić się takim oszczędnościom, skoro zespół użytkowany jest wyłącznie w sezonie żeglarskim (w budynkach nie ma nawet ogrzewania).
Niski budżet nie wpłynął jednak na jakość architektury. Założenie imponuje klarownością formy. Jak w dawnych gospodarstwach, gdzie wszystkie bu-dynki wykonane były z tego samego materiału, za-zwyczaj drewna, tak i elewacje stanicy oblicowano wielkoformatowymi grafitowymi płytami włóknocementowymi. Dzięki temu podział fasad został zminimalizowany. Dach bez okapów pokryty szarą, falistą blachą, współgra z elewacjami i potęguje monolityczność obiektów. Surową w wyrazie architekturę ożywiają barwne detale – przede wszystkim okna z kolorowymi ramami, „krzykliwe” wrota do hangaru, graficzne motywy na drzwiach przebieralni i sanitariatów oraz oryginalne kominy wentylacyjne. Wszystkie dachy zdobią, wygięte niczym nawiewniki na pokładach transatlantyków, przewody rur wentylacyjnych w kolorach pomarańczowym, czerwonym i różowym.

Gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych w czasie realizacji ośrodka sportów wodnych spowodował rezygnację z elementów małej architektury zaprojektowanej przez architekta: latarni, ławek, koszy na śmiecie i tablic informacyjnych, a także wyposażenia wnętrz jego autorstwa. W pomieszczeniach zastosowano najprostsze i najtańsze rozwiązania, znacząco odbiegające od wyrafinowania zewnętrznych brył.

Pomimo tych niedociągnięć, stanica żeglarska w Łące przykuwa uwagę czystością formy oraz harmonijnym wpisaniem się w sielski krajobraz. To udana i oryginalna próba reinterpretacji tematu tradycyjnego siedliska, tym razem wzbogacona o wątek estetyki przemysłowej i grę kolorowych detali.

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura Murator" - 01/2010
Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: Tomasz Sinek
Data publikacji: 22.06.2011 14:50
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.