archirama.pl

Mieszkalna hybryda w Pekinie

Mieszkalna hybryda w Pekinie

Widok od strony wschodniej; Mieszkalna hybryda w Pekinie autorstwa Steven Holl Architects

Fot: Iwan Baan/Steven Holl Architects

Otwarta kompozycja urbanistyczna

Linked Hybrid to osiedle mieszkaniowe z bogatym programem usługowym. Podstawą kompozycji tego zespołu jest wielopoziomowa przestrzeń publiczna zintegrowana z funkcjami mieszkalnymi i usługowymi oraz maksymalne wykorzystanie strefy przyziemia na cele publiczne. Wokół rozległego dziedzińca rozmieszczono osiem wielofunkcyjnych wież połączonych krytymi kładkami na wysokości od dwunastej do osiemnastej kondygnacji. Układ budynków zapewnia widok na okoliczne wzgórza. W programie osiedla poza mieszkaniami przewidziano funkcje edukacyjne, hotelowo-wystawiennicze, gastronomiczne, handlowe, rozrywkowe oraz sportowo-rekreacyjne. W parterach wież zlokalizowano sklepy, a wokół basenu zajmującego centralną część dziedzińca – budynki hotelu i kina. Umieszczenie funkcji publicznych w środku założenia czyni je faktycznie otwartym na otoczenie – nawet po ewentualnym odgrodzeniu osiedla, obiekty ogólnodostępne mają przyciągać ludzi z zewnątrz. Windy dowożą na poziom kładek, które poza funkcją komunikacyjną mieszczą zróżnicowany program funkcjonalny – kawiarnię, bar hotelowy, galerię, basen czy spa.

Osiedle ekologiczne

Wszystkie mieszkania podłączono do zbiorników retencyjnych wyposażonych w filtry ultrafioletowe. Czerpaną z nich wodę wykorzystuje się do nawadniania zieleni w terenie i na dachach, spłukiwania toalet, jak również do uzupełniania wody w otwartym basenie położonym w centrum założenia. Woda z ujęcia geotermalnego (660 studni wierconych na głębokość około 100 m) jest rozprowadzana rurami zatopionymi w ścianach budynków, co zapewnia regulację temperatury wewnętrznej w ciągu całego roku (ogrzewanie zimą, chłodzenie latem). Szacuje się, że system ten pokrywa 70% rocznego zapotrzebowania na energię do chłodzenia i ogrzewania osiedla.
Zamiast wywozić ziemię z terenu budowy, wykorzystano ją do ukształtowania sztucznego krajobrazu na centralnym dziedzińcu.
W budynkach zastosowano wentylację wyporową – powietrze nieco chłodniejsze od wymaganego jest nawiewane przy podłodze i ogrzewając się w pomieszczeniu, wypiera zużyte, które ulatuje przy suficie.

Żelbetowe wieże

Układ żelbetowej konstrukcji wież (grubość 25 cm) jest czytelny na elewacjach. Stropy budynków rozpięto pomiędzy centralnym rdzeniem konstrukcyjnym a ramowymi ścianami zewnętrznymi. Regularny układ ram rozbijają przekątniowe stężenia, które wprowadzono w miejscach nietypowych naprężeń wynikających z lokalizacji kładek, nadwieszeń oraz dla wzmocnienia przestrzennej sztywności wież.

Stalowe kładki

Stalowe ruszty tworzące podłogi i stropy kładek, których rozpiętości dochodzą do 40 m, są powiązane krzyżulcami w układzie podobnym do kratownicy Pratta, lecz ustawionymi pod różnymi kątami w taki sposób, aby wszystkie były poddane jednakowym naprężeniom i miały te same wymiary. Połączenia pomiędzy elementami pionowymi i poziomymi rusztów są sztywne, dzięki czemu powstaje sztywna przestrzennie rama Vierendeela. Kładki są całkowicie oddylatowane od konstrukcji wież za pomocą tłumiących drgania sejsmiczne izolatorów tarciowo-wahadłowych. Podczas trzęsienia ziemi kładki mogą się przemieszczać do 40 cm względem wież, co zapobiega przenoszeniu sił poziomych pomiędzy poszczególnymi częściami konstrukcji osiedla. Kilkukondygnacyjne nadwieszenia górnych pięter zrealizowano w konstrukcji żelbetowo-stalowej, w celu zmniejszenia ich wagi.

Kompleks mieszkaniowy Linked Hybrid

Pekin, Chiny
Autor: Steven Holl Architects
Współpraca: Beijing Capital Engineering Architecture Design Co. LTD
Konstrukcja: Guy Nordenson and Associates, China Academy of Building Research
Architektura krajobrazu: Steven Holl Architects, EDAW Pekin, TSLD
Inwestor: Modern Green Development Co., Ltd. Pekin
Główny wykonawca: Beijing Construction Engineering Group
Powierzchnia całkowita: 221 462 m2
Projekt: 2003
Realizacja: 2009
Nie podano kosztów inwestycji

Źródło: "Architektura-Murator"11/2009
Autor: Maciej Lewandowski na podstawie materiałów od biura Steven Holl Architects i Guy Nordenson and Associates
Zdjęcia: Shu He/Steven Holl Architects, Iwan Baan/Steven Holl Architects, Steven Holl Architects, Guy Nordenson and Associates
Data publikacji: 9.06.2011 11:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!