archirama.pl

Mieszkania w renesansowym spichlerzu. Rewitalizacja

Apartamentowiec z XVI wieku – tak inwestor reklamuje budynek spichlerza w Kazimierzu Dolnym. W nowym wcieleniu budynek mieści mieszkania i małe centrum konferencyjne. Projekt przygotowała polsko-belgijska pracownia architektoniczna Projekt PBPA

Dom w Kaziemierzu Dolnym - rewtalizacja spichlerza

Ruina renesansowego spichlerza została przebudowana na współczesny apartamentowiec. Na zdjęciu wnętrze jedengo z mieszkań

Fot: Opracował K. Zięba


Rewitalizacja

Zmiana funkcji może uratować zabytkowy budynek, a nawet umożliwić jego odbudowę. Czesto jest jedynym ratunkiem dla obiektów, które inaczej byłyby niepotrzebne. Dawny spichlerz w Kazimierzu Dolnym został przebudowany na apartamentowiec. Warszawska spółka Sawa Apartments odtworzyła bryłę Spichlerza Bliźniaczego w Kazimierzu Dolnym. Budynek wybudowany został w XVI wieku jako jeden z kilkudziesięciu magazynów, w których przechowywano spławiane Wisłą zboże. Handel pszenicą i żytem był dochodowy, dzięki niemu miasto w XVI i pierwszej połowie XVII wieku szybko się rozwijało. To wówczas powstały bogato dekorowane kamienice, klasztor i kościół farny. Od czasu potopu szwedzkiego Kazimierz podupadał, zmieniając się stopniowo w prowincjonalne, senne miasteczko. Pod koniec XIX wieku pięknie położoną miejscowość „odkryli” letnicy i artyści, od tej pory coraz większą rolę odgrywa turystyka. A to jak zawsze rodzi problem – budowa nowych budynków jest opłacalna, ale zmienia to, co najcenniejsze, czyli unikalny krajobraz miasta. Rozwiązaniem jest adaptacja istniejących budynków, także tych, które pierwotnie służyły innym celom.

Od ruiny do apartamentowca

Spichlerz Bliźniaczy, często nazywany po prostu Bliźniakiem, zgodnie z nazwą był dawniej jednym z dwóch podobnych budynków stojących nad Wisłą. Rzeka odsunęła się jednak od miasta, handel zamarł, a budynki przestały być potrzebne. Po pożarze z 1792 odbudowano tylko jeden z nich, kolejny raz odbudowę przeprowadzono po drugiej wojnie światowej. Bliźniak na początku XXI wieku nie prezentował się jednak najlepiej, zostały z niego właściwie gołe mury. Taka sytuacja paradoksalnie była korzystna dla inwestora – umożliwiła wprowadzenie znacznych zmian we wnętrzu budynku i dostosowanie go do współczesnych potrzeb. Konserwator zwracał uwagę przede wszystkim na zewnętrzny wygląd obiektu. Zmiany zmierzały do odtworzenia pierwotnego wyglądu. Odbudowano dwie brakujące skarpy, a ściany pokryto szlachetnymi tynkami w ciepłym, żółtawo-beżowym odcieniu.

Ze starego budynku pozostały mury zewnętrzne. Architekci z Projekt PBPA zaprojektowali podpiwniczenie spichlerza, zwiększając jego kubaturę bez widocznych zmian bryły. W dodatkowej przestrzeni ulokowano część konferencyjną. W spichlerzu zmieściły się trzy główne kondygnacje oraz antresola. Budynek przekryto nowym dachem, wykończonym tradycyjną dachówką.

Architektura wnętrz

W budynku wybudowano osiem mieszkań różnej wielkości. Wnętrza zostały wykończone i wyposażone w stylu standardowym dla loftów; białe ściany zestawiono z cegłą klinkierową. Nie ma designerskich „fajerwerków”, kolorystyka jest spokojna, dominują biel i kolory ziemi. Historyczny charakter budynku sugerują drewniane belki pod sufitem.  Głęboko osadzone okna pokazują grubość starego kamiennego muru.  
Podłogi są pokryte płytkami ze szkliwionego gresu. Pod płytkami umieszczony został system ogrzewania podłogowego. Temperaturę można regulować zdalnie, przez internet, a więc także za pośrednictwem smartfona czy innego mobilnego urządzenia z dostępem do sieci. Mieszkania wyposażono w sprzęt AGD.  Spichlerz Bliźniaczy
Lokalizacja: ul. Puławska 68, Kazimierz Dolny
Projekt architektoniczny: Projekt PBPA
Inwestor: Sawa Apartments
Funkcja: mieszkaniowo-usługowa
Liczba kondygnacji: 4
Powierzchnia działki: 547 m²
Kubatura budynku: 4395 m³
Powierzchnie apartamentów: 49,92 mkw - 77,62 mkw
Najstarsza część budynku: 1543
Rozpoczęcie adaptacji: 2010
Zakończenie adaptacji: 2016

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Sawa Apartments, materiały prasowe, Opracował K. Zięba
Data publikacji: 1.09.2016 13:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!