Architektura
ARCHITEKTURA

Młoda architektura polska – wystawa „Awangarda jutra?” w Teatrze Wielkim

 • Komentarze

Wystawa Awangarda jutra

Wystawa „Awangarda jutra?” w Teatrze Wielkim to próba wysunięcia prognozy, jaka będzie architektura polska w przyszłości. Prezentuje prace młodych pracowni i architektów, którzy już dziś wyznaczają kierunki rozwoju architektury

Fot: materiały prasowe
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra
 • Wystawa Awangarda jutra

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zapraszają na ekspozycję „Awangarda jutra?”. To próba wysunięcia prognozy, jaka będzie architektura polska w przyszłości, podana w efektownej i przystępnej pigułce. Które biuro architektoniczne wyznaczy trendy za kilka, kilkanaście lat? Jakimi ścieżkami będą kroczyć architekci w dobie szybko zmieniających się technologii? Wystawa „Awangarda jutra?” to zabawa w futurologiczne przepowiadanie architektonicznej przyszłości

Architektura polska w ostatnich dwóch dekadach przeszła olbrzymią metamorfozę. Przemiany, jakie zaszły po 1989 roku otworzyły olbrzymie możliwości przed architektami. Dziś młodzi projektanci nie mają żadnych kompleksów w stosunków do swoich kolegów z Zachodu. Otwarcie granicy, pełna wymiana informacji, praktyki zdobywane w biurach w Paryżu czy Londynie, spowodowały, że młode pracownie architektoniczne już dziś wytyczają przyszłość polskiej architektury.

biuro architektoniczne jutra

W ostatnich latach największe sukcesy polskiej architektury należały właśnie do młodych projektantów. Przykłady można mnożyć. Pierwszym polskim obiektem, który znalazł się finałowym gronie najlepszych europejskich budynków walczących o nagrodę im. Miesa van der Rohe była kaplica Wotum Aleksa pod Tarnowem. To pierwsza ważniejsza realizacja pracowni Beton, założonej przez Martę i Lecha Rowińskich, którzy działają nie tylko na polu architektury, ale i designu, mody i grafiki.

Z kolei najbardziej popularnym obiektem EXPO 2010 w Szanghaju był Pawilon Polski projektu kolejnej młodej pracowni – WWAA (Marcin Mustafa i Natalia Paszkowska) oraz architekta Wojciecha Kakowskiego. Powyginana bryła obiektu przypominała poskładaną kartkę papieru, a właściwie papierowej wycinanki charakterystycznej dla polskiej sztuki ludowej.

awangarda jutra?

Młoda architektura polska już dziś wytycza więc kierunki rozwoju. Jednak dlaczego by nie pobawić się w futurologię? Właśnie tym zajmują się autorzy wystawy „Awangarda jutra?”, która będzie prezentowana w Warszawie. Teatr Wielki – Opera Narodowa przemieni się na czas ekspozycji w poligon przyszłości nowej architektury.

Wystawa „Awangarda jutra?”  to rodzaj prognozy i badania perspektyw oraz możliwości rozwoju współczesnej, polskiej architektury. Eksperyment przeprowadzony został na podstawie projektów czternastu zaproszonych biur architektonicznych i samodzielnie działających architektów.

Wśród nich wspomniane już WWAA i Beton, ale i inne pełne sukcesów jak krakowska pracowni BudCud, która zwyciężyła w 2008 roku w dziewiątej edycji konkursu Europan przekształcając poprzemysłowe tereny warszawskiej Woli. Będzie też Maciej Jakub Zawadzki zdobywca wyróżnienia Graduate Directory 2011 przyznawanego przez magazyn Wallpaper dla najlepszych projektów dyplomowych na świecie. Na wystawie będzie można zobaczyć jego projekt Miami Pier Museum of Latin American Immigrants.

Znak zapytania w tytule wystawy podnosi kwestię istoty polskiego projektowania architektonicznego w kontekście zmieniającej się stale architektury europejskiej i światowej. To pytanie o tożsamość, ale nie zamykające się na kwestii stylu czy formy. To raczej pytanie o ideę zmian, które w polskim projektowaniu zachodzą z niespotykaną dotąd częstotliwością. Jaka jest ich geneza i jak można odpowiadać na „płynną rzeczywistość” współczeności? Pokazanie tego procesu wraz z możliwością jego odniesienia do przyszłości jest głównym celem wystawy.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 15.12.2011 15:48
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.