archirama.pl

Młoda architektura polska – wystawa „Awangarda jutra?” w Teatrze Wielkim

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zapraszają na ekspozycję „Awangarda jutra?”. To próba wysunięcia prognozy, jaka będzie architektura polska w przyszłości, podana w efektownej i przystępnej pigułce. Które biuro architektoniczne wyznaczy trendy za kilka, kilkanaście lat? Jakimi ścieżkami będą kroczyć architekci w dobie szybko zmieniających się technologii? Wystawa „Awangarda jutra?” to zabawa w futurologiczne przepowiadanie architektonicznej przyszłości

Wystawa Awangarda jutra

Wystawa „Awangarda jutra?” w Teatrze Wielkim to próba wysunięcia prognozy, jaka będzie architektura polska w przyszłości. Prezentuje prace młodych pracowni i architektów, którzy już dziś wyznaczają kierunki rozwoju architektury

Fot: materiały prasowe

Architektura polska w ostatnich dwóch dekadach przeszła olbrzymią metamorfozę. Przemiany, jakie zaszły po 1989 roku otworzyły olbrzymie możliwości przed architektami. Dziś młodzi projektanci nie mają żadnych kompleksów w stosunków do swoich kolegów z Zachodu. Otwarcie granicy, pełna wymiana informacji, praktyki zdobywane w biurach w Paryżu czy Londynie, spowodowały, że młode pracownie architektoniczne już dziś wytyczają przyszłość polskiej architektury.

biuro architektoniczne jutra

W ostatnich latach największe sukcesy polskiej architektury należały właśnie do młodych projektantów. Przykłady można mnożyć. Pierwszym polskim obiektem, który znalazł się finałowym gronie najlepszych europejskich budynków walczących o nagrodę im. Miesa van der Rohe była kaplica Wotum Aleksa pod Tarnowem. To pierwsza ważniejsza realizacja pracowni Beton, założonej przez Martę i Lecha Rowińskich, którzy działają nie tylko na polu architektury, ale i designu, mody i grafiki.

Z kolei najbardziej popularnym obiektem EXPO 2010 w Szanghaju był Pawilon Polski projektu kolejnej młodej pracowni – WWAA (Marcin Mustafa i Natalia Paszkowska) oraz architekta Wojciecha Kakowskiego. Powyginana bryła obiektu przypominała poskładaną kartkę papieru, a właściwie papierowej wycinanki charakterystycznej dla polskiej sztuki ludowej.

awangarda jutra?

Młoda architektura polska już dziś wytycza więc kierunki rozwoju. Jednak dlaczego by nie pobawić się w futurologię? Właśnie tym zajmują się autorzy wystawy „Awangarda jutra?”, która będzie prezentowana w Warszawie. Teatr Wielki – Opera Narodowa przemieni się na czas ekspozycji w poligon przyszłości nowej architektury.

Wystawa „Awangarda jutra?”  to rodzaj prognozy i badania perspektyw oraz możliwości rozwoju współczesnej, polskiej architektury. Eksperyment przeprowadzony został na podstawie projektów czternastu zaproszonych biur architektonicznych i samodzielnie działających architektów.

Wśród nich wspomniane już WWAA i Beton, ale i inne pełne sukcesów jak krakowska pracowni BudCud, która zwyciężyła w 2008 roku w dziewiątej edycji konkursu Europan przekształcając poprzemysłowe tereny warszawskiej Woli. Będzie też Maciej Jakub Zawadzki zdobywca wyróżnienia Graduate Directory 2011 przyznawanego przez magazyn Wallpaper dla najlepszych projektów dyplomowych na świecie. Na wystawie będzie można zobaczyć jego projekt Miami Pier Museum of Latin American Immigrants.

Znak zapytania w tytule wystawy podnosi kwestię istoty polskiego projektowania architektonicznego w kontekście zmieniającej się stale architektury europejskiej i światowej. To pytanie o tożsamość, ale nie zamykające się na kwestii stylu czy formy. To raczej pytanie o ideę zmian, które w polskim projektowaniu zachodzą z niespotykaną dotąd częstotliwością. Jaka jest ich geneza i jak można odpowiadać na „płynną rzeczywistość” współczeności? Pokazanie tego procesu wraz z możliwością jego odniesienia do przyszłości jest głównym celem wystawy.

architektura polska a globalizacja

Czy w ogóle istniej coś takiego jak „architektura polska” w czasach, gdzie można swobodnie projektować poza granicami swego kraju, gdzie nawet w Polsce coraz więcej obiektów budują zagraniczni projektanci i inwestorzy? Czy w dobie unifikacji architektury projekty naszych architektów mają jakiś własny, indywidualny, właśnie „polski” rys?

Wystawa raczej nie stawia wspólnego narodowego mianownika – i bardzo dobrze. Pokazuje raczej wielopłaszczyznowość transformacji polskiej architektury. Zebrane na wystawie prace są bardzo różnorodne, ich struktura, idea czy forma zaczerpnięta jest czasami z krańcowo różnych estetyk.

Wartością wystawy jest także zróżnicowanie skali projektów, dzięki czemu będzie można zobaczyć obok projekty budynków, domu kultury, domu jednorodzinnego czy pawilonu, projekt lampy, ściany modułowej, czy instalację będącą scenografią spektaklu.

awangarda… już dzisiaj

Celem wystawy „Awangarda jutra?” jest pokazanie nowych zjawisk w polskim projektowaniu i podjęcie próby nakreślenia dla niego perspektyw rozwoju na nadchodzące lata. Poszukiwanie nowych form wyrazu i zastosowań dla architektury wydaje się najważniejszym zadaniem młodego pokolenia projektantów.

Wystawa ma na celu zaprezentowanie architektów, którzy w perspektywie najbliższych lat będą wyznaczać nowe trendy i odgrywać znaczącą rolę w kreowaniu obrazu polskiego projektowania. Co będzie domeną architektów z Polski? Co stanie się awangardą jutra, a co nie wyjdzie poza szereg poprawności?

Ciekawa jest jednak nasuwająca się konstatacja, że młoda architektura już dzisiaj jest swego rodzaju awangardą, która nie boi się eksperymentować, poszukiwać i ryzykować. Czy jednak pozostaną tylko ułamkiem naszej codzienności zbudowanej, czy staną się głównym nurtem przyszłości? Jak zwykle w przypadku każdej futurologii odpowiedź jest jedna – czas nam ją sam pokaże.

info o wystawie:

Wernisaż wystawy: Sale Redutowe, Teatr Wielki - Opera Narodowa

piątek 16 grudnia, godz. 19.00

Autor: TM
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 15.12.2011 15:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!