Główną inspiracją do zespołu urbanistyczno-budowlanego rewitalizacji Młyna Rothera był drewniany most, dający wyraz symbolice spotkań i aktywności społecznej. Budynek usytuowany na terenie „bydgoskiej Wenecji”, stanowi punkt styczny miedzy funkcją luksusowego hotelu w starym Młynie i przestrzeni rekreacyjnej mieszkańców Bydgoszczy. Koncepcja projektu Rewitalizacji Młynów Rothera bezpośrednio wychodzi z układu urbanistycznego okalającego go terenu. Pierwiastki natury i przestrzeni o charakterze kulturowym (gmach Opery) jednoznacznie wpłynęły na rozplanowanie budynków.
Przestrzeń nowej budowli rozciągniętej między ramionami istniejącego budynku Młyna został zaprojektowany z myślą o działaniach artystycznych, rekreacyjnych i naukowych (workshopy, sale plenarne, kawiarnie) mieszkańców Bydgoszczy. Projektowany budynek stanowi strukturalne dopełnienie bryły dwuramiennego starego Młyny. Dzięki częściowemu zatopieniu w ziemię, otwiera widok na zabytkowe elewacje Młynu. Jednocześnie bryła rozwija się w kierunku nowo powstałej Opery, stanowiąc wskaźnik i rytm zagospodarowania terenu. Przestrzeń, w której powstaje nowy budynek to trójkątny plac, między dwoma prostopadle ułożonymi do siebie, ramionami starego Młyna, a prostokątną płaszczyzną terenu zielonego. Nowa bryła wysuwa się spod ziemi zawierając w sobie obrys istniejącego w planie trójkąta.
>>Inwestycje na Urodziny Bydgoszczy. Bydgoszcz buduje mosty i biblioteki
Najwyższym punktem jest jeden z wierzchołków, uniesiony na wysokość 12 metrów. Powstała architektura oferuje dwa rodzaje przestrzeni: jej trójkątny dach pokryty drewnem, działa jako platforma widokowa. Ta część jest otwarta dla mieszkańców miasta, może służyć jako forum miejskie, sprzyja organizacji akcji i interwencji artystycznych. Wewnątrz oprócz szerokich funkcji publicznych (ogrody) i naukowo-dydaktycznych (pracownie, galerie, audytorium), w budynku znajdować się będą sklepy (pasaż usługowy), księgarnie, kawiarnie i restauracje. Inspirowana naturą bryła o przeziernych elewacjach integralnie spaja teren parku, stając się efemeryczną konstrukcją, zapraszającą mieszkańców do swoich rozległych wnętrz. Elementem podkreślającym rolę mieszkańców i ich potrzeb stanowi mała architektura, np. mobilne ławki na placu, z możliwością dostosowania ich do rożnych działań. Dzięki transparentnym elewacjom przestrzeń między terenem zielonym, a placem przed młynem unifikuje się, tworząc spójny krajobraz.
Dzięki temu zabiegowi budynek nie zakłóca widoku na młyn i jest naturalnie doświetlony. Również ścięcie bryły budynku otwiera wizualnie plac, łącząc się z przyległym doń parkiem. Wejście do nowo powstałej bryły wychodzi z ziemi, stanowiąc połączenie z przyległym, zielonym placem. Struktura skweru podzielona została na trzy place: zielony, plac nadziemny (o zróżnicowanym charakterze funkcjonalnym) oraz plac wodny. Istotnym spoiwem dwóch brył (zabytkowych Młynów Rothera i nowoczesnej budowli) stanowi szklane przejście, zaadaptowane na funkcje o charakterze gastronomicznym. Z myślą o funkcjonalności, również piwnice dwóch brył łączą się na wspólnym poziomie. Aby podkreślić okalającą wyspę rzekę Brdę, budynek wychodzi bezpośrednio w lustro wody.
>>Jak zmienia się bydgoska starówka
Elementem spajającym dwie substancje (placu i rzeki) stanowi pomost, spełniający również istotne, integrujące funkcje społeczne. Z racji na klarowność założenia rozległy parking usytuowany został pod parkiem. Podział funkcjonalny istniejącego budynku Młyna Rothera został przeprowadzony następująco: Główną „kość” bryły Młynów Rothera stanowić będzie recepcja - lobby o charakterze reprezentacyjnym. Jego wnętrze z jednej strony zostało przywrócone do stanu pierwotnego (podkreślając dawne łukowe sklepienia), z drugiej zaś stworzono szklaną elewację dając nowoczesny wymiar lobby. Jej struktura rozciągać się będzie przez całą powierzchnię atrium. W owej części na parterze i poziomie – 1 mieścić się będzie Muzeum miejskie, stanowiące istotny punkt na mapie wydarzeń kulturalnych Bydgoszczy. W subtelnej nadbudowie Młynów Rothera, znajdować się również będą hotel i Spa w północnym skrzydle oraz lofty w skrzydle południowym.

-
Co warto zobaczyć w Bydgoszczy? Polecamy nową wystawę o współczesnej duńskiej architekturze! Jorn Utzon, Arne Jacobsen czy Johan von Spreckelsen to duńscy architekci, którzy ukształtowali współczesną architekturę swojego kraju. Jak wygląda architektura Danii dziś? Przedstawiamy najlepsze archiektoniczne bryły architektury skandynawskiej więcej
-
Co zobaczyć w Bydgoszczy. Wakacje 2013 rozpoczęte! Proponujemy wam weekendowy spacer po Bydgoszczy! Bydgoszcz to miasto, które z każdym dniem zyskuje na popularności, więc zobacz co warto zobaczyć w Bydgoszczy. więcej
