archirama.pl

MŁYN ROTHERA. Jak Młyn Rothera zmieni bydgoską starówkę? Czyli pomysł na rewitalizację Wyspy Młyńskiej

Młyn Rothera ma stać się wizytówką bydgoskiej starówki. W Młynie Rothera powstanie między innymi luksusowy hotel. Inwestycja Młyn Rothera to element rewitalizacji bydgoskiej Wenecji.

Rewitalizacji Młynów Rothera 4

Rewitalizacji Młynów Rothera odmieni bydgoską Wenecję. W starym Młynie powstanie między innymi luksusowy hotel.

Fot: Nizio Design International

Główną inspiracją do zespołu urbanistyczno-budowlanego rewitalizacji Młyna Rothera był drewniany most, dający wyraz symbolice spotkań i aktywności społecznej. Budynek usytuowany na terenie „bydgoskiej Wenecji”, stanowi punkt styczny miedzy funkcją luksusowego hotelu w starym Młynie i przestrzeni rekreacyjnej mieszkańców Bydgoszczy. Koncepcja projektu Rewitalizacji Młynów Rothera bezpośrednio wychodzi z układu urbanistycznego okalającego go terenu. Pierwiastki natury i przestrzeni o charakterze kulturowym (gmach Opery) jednoznacznie wpłynęły na rozplanowanie budynków.

Przestrzeń nowej budowli rozciągniętej między ramionami istniejącego budynku Młyna został zaprojektowany z myślą o działaniach artystycznych, rekreacyjnych i naukowych (workshopy, sale plenarne, kawiarnie) mieszkańców Bydgoszczy. Projektowany budynek stanowi strukturalne dopełnienie bryły dwuramiennego starego Młyny. Dzięki częściowemu zatopieniu w ziemię, otwiera widok na zabytkowe elewacje Młynu. Jednocześnie bryła rozwija się w kierunku nowo powstałej Opery, stanowiąc wskaźnik i rytm zagospodarowania terenu. Przestrzeń, w której powstaje nowy budynek to trójkątny plac, między dwoma prostopadle ułożonymi do siebie, ramionami starego Młyna, a prostokątną płaszczyzną terenu zielonego. Nowa bryła wysuwa się spod ziemi zawierając w sobie obrys istniejącego w planie trójkąta.

>>Inwestycje na Urodziny Bydgoszczy. Bydgoszcz buduje mosty i biblioteki

Najwyższym punktem jest jeden z wierzchołków, uniesiony na wysokość 12 metrów. Powstała architektura oferuje dwa rodzaje przestrzeni: jej trójkątny dach pokryty drewnem, działa jako platforma widokowa. Ta część jest otwarta dla mieszkańców miasta, może służyć jako forum miejskie, sprzyja organizacji akcji i interwencji artystycznych. Wewnątrz oprócz szerokich funkcji publicznych (ogrody) i naukowo-dydaktycznych (pracownie, galerie, audytorium), w budynku znajdować się będą sklepy (pasaż usługowy), księgarnie, kawiarnie i restauracje. Inspirowana naturą bryła o przeziernych elewacjach integralnie spaja teren parku, stając się efemeryczną konstrukcją, zapraszającą mieszkańców do swoich rozległych wnętrz. Elementem podkreślającym rolę mieszkańców i ich potrzeb stanowi mała architektura, np. mobilne ławki na placu, z możliwością dostosowania ich do rożnych działań. Dzięki transparentnym elewacjom przestrzeń między terenem zielonym, a placem przed młynem unifikuje się, tworząc spójny krajobraz.

Dzięki temu zabiegowi budynek nie zakłóca widoku na młyn i jest naturalnie doświetlony. Również ścięcie bryły budynku otwiera wizualnie plac, łącząc się z przyległym doń parkiem. Wejście do nowo powstałej bryły wychodzi z ziemi, stanowiąc połączenie z przyległym, zielonym placem. Struktura skweru podzielona została na trzy place: zielony, plac nadziemny (o zróżnicowanym charakterze funkcjonalnym) oraz plac wodny. Istotnym spoiwem dwóch brył (zabytkowych Młynów Rothera i nowoczesnej budowli) stanowi szklane przejście, zaadaptowane na funkcje o charakterze gastronomicznym. Z myślą o funkcjonalności, również piwnice dwóch brył łączą się na wspólnym poziomie. Aby podkreślić okalającą wyspę rzekę Brdę, budynek wychodzi bezpośrednio w lustro wody.

>>Jak zmienia się bydgoska starówka

Elementem spajającym dwie substancje (placu i rzeki) stanowi pomost, spełniający również istotne, integrujące funkcje społeczne. Z racji na klarowność założenia rozległy parking usytuowany został pod parkiem. Podział funkcjonalny istniejącego budynku Młyna Rothera został przeprowadzony następująco: Główną „kość” bryły Młynów Rothera stanowić będzie recepcja - lobby o charakterze reprezentacyjnym. Jego wnętrze z jednej strony zostało przywrócone do stanu pierwotnego (podkreślając dawne łukowe sklepienia), z drugiej zaś stworzono szklaną elewację dając nowoczesny wymiar lobby. Jej struktura rozciągać się będzie przez całą powierzchnię atrium. W owej części na parterze i poziomie – 1 mieścić się będzie Muzeum miejskie, stanowiące istotny punkt na mapie wydarzeń kulturalnych Bydgoszczy. W subtelnej nadbudowie Młynów Rothera, znajdować się również będą hotel i Spa w północnym skrzydle oraz lofty w skrzydle południowym.

Autor: materiały inwestora, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Nizio Design International
Data publikacji: 2.08.2012 13:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!