Lokalizacja
Pawilon Chanel został zaprojektowany jako objazdowa ekspozycja, która ma podróżować przez Azję, Europę i Stany Zjednoczone od 2008 do 2010 roku. Wybrano spektakularne miejsca usadowienia pawilonu, takie jak kopuła Grand Palais w Paryżu czy Grand Central Station w Nowym Jorku. Pierwszy przystanek to Hongkong. Pawilon umieszczono na dachu parkingu w centrum biznesowej dzielnicy, otoczonym przez wieżowce – ikony architektury tego miasta.
Idea
Koncepcja mobilnego pawilonu sztuki jest rezultatem eksperymentu dotyczącego estetyki, prowadzonego przez ostatnie dwa lata, w którym wizualny język marki Chanel, a w szczególności ikony marki – pikowanej torebki, został przetransponowany przez współczesnych artystów z Ameryki, Europy i Azji na język sztuki. Mobilny pawilon jest nie tyle wystawą do zwiedzania, co środowiskiem do doświadczania sztuki inspirowanej modą. Przestrzeń wystawienniczą wypełniają eksponaty i instalacje stworzone między innymi przez japońskiego fotografa Nobuyoshi Araki i Yoko Ono. Pawilon powstał z inicjatywy Karla Lagerfelda, który kieruje domem mody Chanel.
Funkcja
Pawilon spełnia funkcję wystawienniczą oraz jest miejscem organizacji imprez, spotkań i bankietów towarzyszących wystawom. Wewnętrzny dziedziniec oświetlony dziennym światłem stanowi element przejściowy pomiędzy przestrzenią wystawienniczą a przestrzenią publiczną – staje się miejscem refleksji po obejrzeniu wystawy. To centralne miejsce powstało w celu zapewnienia przestrzeni dla wspomnianych spotkań i bankietów. Taras przed wejściem wielkości 128 m2, wyłożony panelami z wbudowanym oświetleniem, jest wizualnie połączony z wewnętrznym dziedzińcem i może być dodatkowo wykorzystywany podczas organizowanych wydarzeń.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
