archirama.pl

Modernizacja domu kostki. Przebuduj dom rodem z PRL na nowoczesny

Domy kostki zostały nam po PRL. Zwykłe mało ciekawe bryły. Jak je zmienić w nowoczesny dom? Ostatnio architekci znajdują coraz więcej pomysłów na udaną modernizację domów kostek.

Modernizacja domu kostki

Tak wygląda projekt modernizacji domu kostki według pracowni 81.waw.pl

Fot: 81.waw.pl

Domy kostki budowano jak Polska długa i szeroka. Dla wszystkich jeden i ten sam projekt. Prosta, pozbawiona finezji bryła. Do tego stosowane w czasach PRL-u mało wytrzymałe materiały oraz źle zaprojektowane funkcje, sprawiał, że domy kostki choć powszechnie budowane, nie sprzyjały i nie sprzyjają swym mieszkańcom.

Projekt modernizacji domu kostki według 81.waw.pl

Dziś coraz częściej udaje się zamieniać domy kostki na bardziej nowoczesne i wygodne dla użytkownika. Jednym z ciekawszych przykładów modernizacji jest projekt pracowni projektowej 81.waw.pl. Celem projektu modernizacji stał się „dom kostka” na warszawskim Mokotowie. Głównym założeniem projektu było zmodernizowanie jednorodzinnej, mało funkcjonalnej kostki na dom dostępny dla większej ilości rodzin. Okazało się, że spektakularnych zmian można dokonać stosunkowo małymi kosztami. Bryła zmieniła swój kształt z regularnego sześcianu na prostopadłościan, poprzez dobudowanie piętra. Taki zabieg pozwolił na wyodrębnienie trzech całkowicie niezależnych mieszkań o powierzchni około 100 m2 każde.

>>Dom architekta. Arka Koniecznego, dom na wzgórzu w Brennej

Budynek mimo zastosowania nowoczesnych rozwiązań elewacji pozostał w swoim surowym PRL-owskim stylu. Charakter zyskał przede wszystkim dzięki betonowym płytom, którymi został pokryty. Ich szary kolor, ale także delikatność, jaką nadają budynkowi tworzą bryłę o bardzo prostej, ale zarazem nowoczesnej architekturze. Projektanci przez to nadali kostce dynamikę i sprawili, że niczym nie przypomina standardowej kostki sprzed lat. Unikalność bryły podkreślono przez zastosowanie rozległych, narożnych przeszkleń, które od strony zewnętrznej, przykryto czarnymi, nowoczesnymi żaluzjami. Jednak mimo tych licznych zmian kostka dalej pozostaje kostką. Wciąż posiada charakterystyczne dla siebie cechy: płaski dach, prosty, ale unikalny kształt prostopadłościennej kostki.

Dom kostka z Wrocławia

Kiedyś biała dzisiaj całkowicie czarna. Mowa o zmodernizowanym domu kostce we Wrocławiu. Takiej radykalnej przebudowy podjęli się projektanci z biura Kameleon Lab. W Ich projekcie poza głównym założeniem tak zwanego „face liftingu” (poprawy stanu elewacji), za główny cel postawiono sobie zwiększenie kubatury budynku. Prawie dwukrotne większa powierzchnia spowodowała, że wnętrze jest teraz lepiej doświetlone i bardziej przestronne. Sama bryła zyskała na atrakcyjności poprzez zastąpienie starego, białego tynku czarnymi deskami. Wyeksponowano również wejście. Do tej pory praktycznie niewidoczne dzisiaj, mimo że schowane w wyciętym kubiku, wybija się przez zastosowanie kontrastowego do czerni tynku w kolorze zielonym.

>>Czy dom ekologiczny może być energooszczędny i tani?

Wnętrze stało się jasne: od strony ogrodu zaprojektowano duże przeszklenia, hall natomiast doświetlony jest przez przeszkloną ścianę z profilitu o wysokości 5 m. Dodatkowo prosty, płaski dach został wzbogacony o kilka świetlików. Aby pozostać przy kształcie kostki, z tyłu budynku stworzono drewnianą, ażurową konstrukcję, która wypełniła kształt bryły, a dodatkowo zapewniła odizolowanie od sąsiednich budynków. Zachowanie kształtu kostki, mimo zwiększenia powierzchni, unikalne połączenia kolorystyczne – to spowodowało, że projekt stał się rozpoznawalny nie tylko we Wrocławiu.

Dom kostka w Katowicach

Zupełnie inaczej z modernizacją starej kostki poradził sobie architekt Michał Bułka z biura EMArchitekci. Tak jak w pozostałych realizacjach całkowicie zmieniono założenia funkcjonalne. Dotychczas parter przeznaczono tylko na pomieszczenia gospodarcze, nie stanowił większej wartości mieszkalnej. Dzisiaj wraz z dobudowanym, całkowicie przeszklonym tarasem i ogrodem zimowym tworzy jednolitą przestrzeń wypoczynkową. Poza rewolucją w funkcji, całkowitej zmianie poddano elewacje budynku.

W przeciwieństwie do domu z Wrocławia, dom w Katowicach sprawia wrażenie lekkiego i przestronnego. Dla uzyskania takiego efektu projektanci wykorzystali jasne płyty włókno – cementowe, które w połączeniu z grafitowym kolorem tworzą prostą i lekką kompozycję. Wszystkie modernizacje i przebudowy domów kostek zmierzają przede wszystkim do unowocześnienia funkcji oraz wykreowania większej przestrzeni. Pomysł na elewacje zewnętrzne za każdym razem jest inny, ale tez za każdym razem stara się zachować chociaż cień z historycznego założenia wyglądu bryły.

>>Drewniany dom, tradycja czy ekstrawagancja?

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: 81.waw.pl, EMarchitekci
Data publikacji: 16.04.2012 16:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!