Nowa bryła z dwóch starych ścian
Opuszczona ruina: dwie rozpadające się ściany, belki stropowe, które załamały się i wpadły do wnętrza, drzewa wyrastające z gruzach. Dla hiszpańskiego architekta Jesusa Castillo Olí to idealne składniki do budowy ultranowoczesnej bryły, domu, w którym światło i przestrzeń są najważniejsze.
Jeździliśmy z architektem wśród małych wiosek między Palencią i Santander w północnej Hiszpanii. Jesus Castillo Olí stworzył tam swój własny wszechświat architektoniczny, nierozerwalnie związany z kontekstem miejsca. Architekt uważa, że przyszłość musi wiązać się z przeszłością. Jego praca jest daleka od spektakularnych dzieł Zahy Hadid, Santiago Calatravy, Normana Fostera czy którykolwiek z pozostałych wielkich architektów. To architektura w małej skali, ale równie innowacyjna jak prace stararchitektów.
Architekt wszedł w świat małych wiosek, z domami murowanymi zgodnie ze starą, rzymską tradycją. Tworzy nowoczesne przestrzenie mieszkalne i nowe bryły, zachowując stare kamienie i drewniane detale liczące nawet kilka wieków.
Współczesna architektura Hiszpanii
Docieramy do małej miejscowości Pomar de Valdivia. Kamienne ściany starego budynku połączone zostały z lekką, szklaną bryłą. Zarówno architekt, jak i właściciele chcieli zachować stare drzewa, które wyrosły wśród gruzów opuszczonego domu .
- 1
- 2
