archirama.pl

Modernizacja domu w Hiszpanii. Szklana bryła, stare mury i zieleń

Zaha Hadid, Norman Foster, Calatrava? Architektura Jesus Castillo Olí ma równie wysoką klasę, ale programowo oszczędna i projektowana z myślą o kontekście. GALERIA

Fasada domu Pomar de Valdivia - rozczłonkowana bryła ze szkła i kamienia

Elewacja frontowa domu zaprojektowanego przez hiszpańskiego architekta Jesusa Castillo Olí

Nowa bryła z dwóch starych ścian

Opuszczona ruina: dwie rozpadające się ściany, belki stropowe, które załamały się i wpadły do wnętrza, drzewa wyrastające z gruzach. Dla hiszpańskiego architekta Jesusa Castillo Olí to idealne składniki do budowy ultranowoczesnej bryły, domu, w którym światło i przestrzeń są najważniejsze.
 
Jeździliśmy z architektem wśród małych wiosek między Palencią i Santander w północnej Hiszpanii. Jesus Castillo Olí stworzył tam swój własny wszechświat architektoniczny, nierozerwalnie związany z kontekstem miejsca. Architekt uważa, że przyszłość musi wiązać się z przeszłością. Jego praca jest daleka od spektakularnych dzieł Zahy Hadid, Santiago Calatravy, Normana Fostera czy którykolwiek z pozostałych wielkich architektów. To architektura w małej skali, ale równie innowacyjna jak prace stararchitektów.
Architekt wszedł w świat małych wiosek, z domami murowanymi zgodnie ze starą, rzymską  tradycją. Tworzy nowoczesne przestrzenie mieszkalne i nowe bryły, zachowując stare kamienie i drewniane detale liczące nawet kilka wieków.

Współczesna architektura Hiszpanii

Docieramy do małej miejscowości Pomar de Valdivia. Kamienne ściany starego budynku połączone zostały z lekką, szklaną bryłą. Zarówno architekt, jak i właściciele chcieli zachować stare drzewa, które wyrosły wśród gruzów opuszczonego domu .


Wyświetl większą mapę

Drzewa były tam, kiedy przyjechaliśmy, właściwie były lokatorami domu. Praca architekta doprowadziła do stworzenia kilku dziedzińców wokół drzew. W ten sposób rośliny zostały zintegrowane z bryłą budynku.  
Właściciele, bizneswoman Mar Cruz Cañadas i wydawca Juan Luis z Madrytu, szukali cichego miejsca w okolicy z pięknym widokiem. Miejsca magicznego.

Szukaliśmy jakiejś małej miejscowości na tym obszarze , a widoki i lokalizacja niemal poza wioską była dla nas idealna -
wspomina Mar Cruz Cañadas. Dom był jednak w bardzo złym stanie. Dach zapadł się, ściany były zniszczone, przez wiele lat bryła pozbawiona była ochrony.

Jak zmienić ruinę w dom?

To jest jak gotowanie. Jeśli od początku masz odpowiednie składniki, łatwiej jest dodawać nowe elementy i stworzyć coś nowego i ekscytującego - stwierdza Jezus Castillo Oli. Architekt twierdzi, że pod względem technicznym był to jeden z jego najtrudniejszych projektów. Wszyscy chcieli, by drzewa rosły między pokojami, w otoczeniu szkła. Ale potrzeba było wielu obliczeń, aby się to udało .
Zdaniem Jesusa Castillo Olí, aby powstała bryła interesującego domu, potrzebne są trzy osoby, architekt, właściciel i budowniczy. Muszą pracować razem. Nie trzeba, by myślały w ten sam sposób, ale wszyscy nawzajem muszą być otwarci na swoje pomysły.
Architekci są budowniczymi marzeń, lub powinni nimi być. Musimy przetłumaczyć właściciela marzenie. To jest jak gra na pianinie, trzeba dwóch rąk , by stworzyć coś pięknego  - przywołuje kolejną analogię architekt.
 
Relacja z właścicielami domu była dobra od pierwszej chwili. To było ekscytujące -  rozmowy z Jesusem o naszym idealnym domu, zastanawianie się, tworzenie pierwszych projektów i powroty do dyskusji, by określić ostateczny projekt. Dobrze się bawiliśmy - mówi Mar Cruz Cañadas.
Kluczową kwestią było zachowanie charakteru i istoty miejsca. Nie chcieliśmy odtwarzać starego domu, potrzebowaliśmy nowej bryły. Właściciele rozumieli, szanowali i cenili to miejsce - podkreśla Jesus Castillo Olí.

Jak tworzyć współczesną architekturę? O projektancie

Urodzony w 1966 roku Castillo Oli zdobył wykształcenie architektoniczne na Uniwersytecie w Valladolid i Madrycie. Od lat 90. XX wieku jako architekt ineteresuje się problemem stosunków między starym i nowym, współczesną i dawną architekturą. Choć hiszpańska gospodarka wciąż jest w kryzysie, w znacznym stopniu spowodowanym przez problemy na rynku nieruchomości, Jezus Castillo patrzy w  przyszłość architektury optymistycznie.
Hiszpania nie będzie potrzebować nowych domów przez następne 30 lat. Zamiast tego, potrzebne będą interesujące i przyjazne dla środowiska rozwiązania. Budowanie nowego w starym jest jednym z takich rozwiązań, jest piękne, delikatne i niedrogie. Płaćmy więcej architektowi, jeśli dom jest tani, a nie na odwrót.

Tekst: Urban Nilmander, zdjęcia Carin Tegner

Zdjęcia: Carin Tegner
Data publikacji: 7.05.2014 12:05

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!