Wiele na to wskazuje. Jeszcze na początku 2016 niektórzy wierzyli w możliwość uratowania modernistycznego pawilonu Emilia w centrum Warszawy. Wszystko wskazuje jednak na to, że bryła zaprojektowana przez Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera podzieli los innych modernistycznych budynków zajmujących cenne działki w stolicy. Wyburzenie Pawilonu Chemii, kina Skarpa, a przede wszystkim nowatorskiego pod względem konstrukcyjnym supersamu też przecież wzbudzało protesty, ale ekonomiczna presja okazała się nieubłagana.
Pawilon służący od lat 70. jako sklep meblowy, a w ostatnich miastach tymczasowa siedziba muzeum zostanie najprawdopodobniej zastąpiony przez znacznie większy obiekt.
Kolejny wieżowiec w centrum Warszawy
Obecny właściciel działki, firma deweloperska Griffin Real Estate zamierza wybudować na działce wieżowiec wysokości prawie 200 metrów. Wstępną koncepcję architektoniczną nowego drapacza chmur przygotowało warszawskie biuro projektowe Kuryłowicz & Associates. Przedstawiciele inwestora zaznaczają wprawdzie, że pomysł będzie ewoluował, ale wiele wskazuje na to, że powstanie następny wieżowiec z charakterystycznym prześwitem i „podpórką” - dzięki temu do budynków mieszkalnych położonych w sąsiedztwie wieży ma docierać światło. Przynajmniej w minimalnym stopniu określonym przez polskie przepisy.
Co dalej z MSN?
Jeśli wszystko pójdzie dobrze – a dotychczasowa historia niestety do takiego optymizmu nie nastraja – nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie oddana do użytku w 2020 roku. Tymczasem umowa najmu Emilii kończy się już w połowie maja. Muzealnikom zostanie budynek przy ul. Pańskiej 3. Wystawy prezentowane będą natomiast w tymczasowych lokalizacjach. Najważniejszą z nich w nadchodzących latach ma być specjalny pawilon umieszczony nad Wisłą, niedaleko biblioteki uniwersyteckiej (BUW). Pawilon został wypożyczony MSN przez Thyssen-Bornemisza Art Contemporary z Wiednia.
Pożegnanie z Emilką
Na pożegnanie muzealnicy przygotowali trzy nowe wystawy, a przede wszystkim konferencję „Modernizm prawem chroniony”. Czekający na wyburzenie pawilon to świetne miejsce na konferencję dotyczącą zmian zachodzących w polskich miastach, różnych wizji rozwoju i kosztów utrzymania budynków, które zaprojektowane zostały w warunkach bardzo różnych od obecnego stanu rzeczy. Konferencja podzielona została na dwa panele, Stan badań nad modernizmem oraz Moderna prawem chroniona. Spotkanie zakończy prezentacja książki o historii Emilii.
Konferencja Modernizm prawem chroniony
Pawilon Emilia, ul. Emilii Plater 51, Warszawa
Czwartek, 12 maja 2016; godz. 16:00 Maraton obrońców modernizmu
Piątek, 13 maja 2016; godz. 12:00 Stan badań nad modernizmem; godz. 15.00-17.00 Moderna prawem chroniona; godz. 18.00-19.30 Premiera książki „Emilia: meble, muzeum, modernizm”