archirama.pl

Modernizm pod ochroną? Pawilon Emilia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN) organizuje konferencję „Modernizm prawem chroniony” w pawilonie Emilia. To już ostatnie chwile obecnej siedziby MSN?

Meble Emilia – bryła zniknęła z ewidencji zabytków. Zbudują wieżowiec? Architektura zdjęcia
Fot: Jan Smaga, mat. pras. MSN

Wiele na to wskazuje. Jeszcze na początku 2016 niektórzy wierzyli w możliwość uratowania modernistycznego pawilonu Emilia w centrum Warszawy. Wszystko wskazuje jednak na to, że bryła zaprojektowana przez  Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera podzieli los innych modernistycznych budynków zajmujących cenne działki w stolicy. Wyburzenie Pawilonu Chemii, kina Skarpa, a przede wszystkim nowatorskiego pod względem konstrukcyjnym supersamu też przecież wzbudzało protesty, ale ekonomiczna presja okazała się nieubłagana.
Pawilon służący od lat 70. jako sklep meblowy, a w ostatnich miastach tymczasowa siedziba muzeum zostanie najprawdopodobniej zastąpiony przez znacznie większy obiekt.

Kolejny wieżowiec w centrum Warszawy

Obecny właściciel działki, firma deweloperska Griffin Real Estate zamierza wybudować na działce wieżowiec wysokości prawie 200 metrów. Wstępną koncepcję architektoniczną nowego drapacza chmur przygotowało warszawskie biuro projektowe Kuryłowicz & Associates. Przedstawiciele inwestora zaznaczają wprawdzie, że pomysł będzie ewoluował, ale wiele wskazuje na to, że powstanie następny wieżowiec z charakterystycznym prześwitem i „podpórką” - dzięki temu do budynków mieszkalnych położonych w sąsiedztwie wieży ma docierać światło. Przynajmniej w minimalnym stopniu określonym przez polskie przepisy.

Co dalej z MSN?

Jeśli wszystko pójdzie dobrze – a dotychczasowa historia niestety do takiego optymizmu nie nastraja – nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie oddana do użytku w 2020 roku. Tymczasem umowa najmu Emilii kończy się już w połowie maja. Muzealnikom zostanie budynek przy ul. Pańskiej 3. Wystawy prezentowane będą natomiast w tymczasowych lokalizacjach. Najważniejszą z nich w nadchodzących latach ma być specjalny pawilon umieszczony nad Wisłą, niedaleko biblioteki uniwersyteckiej (BUW). Pawilon został wypożyczony MSN przez Thyssen-Bornemisza Art Contemporary z Wiednia.

Pożegnanie z Emilką

Na pożegnanie muzealnicy przygotowali trzy nowe wystawy, a przede wszystkim konferencję „Modernizm prawem chroniony”. Czekający na wyburzenie pawilon to świetne miejsce na konferencję dotyczącą zmian zachodzących w polskich miastach, różnych wizji rozwoju i kosztów utrzymania budynków, które zaprojektowane zostały w warunkach bardzo różnych od obecnego stanu rzeczy. Konferencja podzielona została na dwa panele, Stan badań nad modernizmem oraz Moderna prawem chroniona. Spotkanie zakończy prezentacja książki o historii Emilii.

Konferencja Modernizm prawem chroniony
Pawilon Emilia, ul. Emilii Plater 51, Warszawa

Czwartek, 12 maja 2016; godz. 16:00 Maraton obrońców modernizmu

Piątek, 13 maja 2016; godz. 12:00 Stan badań nad modernizmem; godz. 15.00-17.00 Moderna prawem chroniona; godz. 18.00-19.30 Premiera książki „Emilia: meble, muzeum, modernizm”

Autor: KZ
Zdjęcia: Jan Smaga, mat. pras. MSN
Data publikacji: 28.04.2016 16:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!