archirama.pl

Modernizm w Gdyni: nowe Muzeum Emigracji

Bryła poddanego rewitalizacji Dworca Morskiego, jednego z zabytków gdyńskiego modernizmu, jest już gotowa. W grudniu 2014 rozpoczynają się prace związane z realizacją wystawy głównej

Architektura wnętrz nowego muzeum w Gdyni. Wizualizacja sali w Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji w gdyni, wizualizacja wnętrza przygotowana przez krakowską firmę New Amsterdam

Fot: New Amsterdam - materiały prasowe

Architektura modernizmu w Gdyni

Dworzec Morski w Gdyni, zaprojektowany został przez katowicki oddział berlińskiego biura Dyckerhoff & Widmann. Uznawany jest za ikonę architektury modernizmu w Gdyni, przez lata był jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście. Bryła ukończona została w 1933 roku. Od tego czasu obsługiwał polskie linie żeglugowe, a w razie potrzeby odgrywał role m.in. sali balowej, kaplicy i miejsca spotkań.

Po wojnie budynek pełnił różne funkcje, znajdowały się w nim między innymi biura i urząd pocztowy. W 1990 roku został wpisany do rejestru zabytków, a na początku XXI wieku zadecydowano o poddaniu go rewitalizacji. Prace budowlane zaczęły się wiosną 2013 roku. Projekt przygotowany przez pracownię architektoniczną ae fusion Studio z Krakowa zakończony został w 2014 roku. Budynek odtworzono według stanu z roku 1933, łącznie ze zniszczonym w czasie wojny północno-zachodnim narożnikiem i zniszczonymi przez okupantów orłami na elewacji. Bryła została jednak zaadaptowana do nowej funkcji. Od strony morza murowana ściana została zastąpiona szkłem i metalem.

W modernistycznym budynku powstanie siedziba Muzeum Emigracji. Na początku grudnia 2014 rozstrzygnięty został przetarg na przygotowanie projektu i realizację multimedialnych elementów na potrzeby wystawy stałej nowego muzeum. Wystawę główną w prezentacje multimedialne wyposaży krakowska firma New Amsterdam. Prace związane z przygotowaniem architektury wnętrz muzeum mają się zakończyć w czerwcu 2015. Niedługo później Muzeum Emigracji w Gdyni zostanie udostępnione zwiedzającym.


Choć budynek nie jest jeszcze ukończony, Muzeum Emigracji już prowadzi działalność. Do 5 stycznia 2015 trwa przyjmowanie prac w konkursie „Człowiek ponad granicami” na najlepszy reportaż o emigrantach. Więcej informacji na stronie www.muzeumemigracji.pl

Autor: KZ
Zdjęcia: New Amsterdam - materiały prasowe
Data publikacji: 18.12.2014 12:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!