Sposób na współczesną architekturę w Tokio: ażurowa elewacja i prosta, geometryczna bryła
Idea modularności - pierwsze z trzech słów kluczowych jakim kierowali się architekci w tym projekcie - ma swoje źródło zarówno w kulturze fińskiej jak i japońskiej. Kolejnym ważnym dla projektantów hasłem, był porządek, dlatego bryła budynku ambasady - AIKI jest powściągliwa w swojej zewnętrznej formie. Mimo tego atmosfera i klimat jaki panuje w środku jest wyjątkowy.
I tu pojawia się trzecie hasło – przejrzystość. Efekt przejrzystości, który stanowi właściwie o wyjątkowości tego obiektu, został osiągnięty dzięki półprzezroczystym ażurowym elewacjom. Elementy te subtelnie przepuszczają naturalne światło do wewnątrz budynku. Wzór płyt elewacyjnych, wykonany w technice sitodruku na opalizowanym szkle, przypomina nieco skrawek tkaniny widzianej pod mikroskopem. Są to przypadkowo przecinające się linie tworzące nierównomierną siatkę, która jest kontrą dla zewnętrznej, geometrycznej formy kubików.
Elewacja z takich elementów wprowadza do wnętrz korzystny dynamizm. Drugą powłoką elewacyjną jest przestrzeń wentylacyjna z żaluzjami przeciwsłonecznymi, natomiast trzecią – szkło odpowiedzialne za izolację akustyczną. Taka warstwowość elewacji przyczynia się do udoskonalenia wielu aspektów technicznych, np. w regulowania temperatury w budynku czy wspomagania wentylacji.
Rama budynku wykonana jest z drewna. Eleganckie, drewniane słupy wyznaczają przestrzeń nie tylko dla biur i innych pomieszczeń pracowniczych charakterystycznych dla instytucji ambasady. Architekci zadbali również o wprowadzenie dodatkowych ciekawych funkcji, takich jak np. zielony ogród wewnętrzny czy przestrzeń do prezentowania sztuki fińskiej. Z głównego wejścia można dostać się do fińskich instytucji, np. Tekes, Finpro, FinNode czy Finish Institute, a także do multifunkcjonalnej przestrzeni i dużej sali konferencyjnej.
Jednym z głównych celów projektowych było znalezienie najlepszych możliwych widoków, które rozciągać się będą z tarasów obiektu. Architektom udało się osiągnąć zamierzony cel. Powierzchnia całkowita budynku to 14 700 mkw. Ten obiekt jest kolejnym przykładem architektury współczesnej, w której nieskomplikowana forma odziana w odpowiednio dobrany, wyrafinowany materiał wystarcza, aby zachwycać.
Milena Glinojecka