archirama.pl

Modularna bryła i ażurowa elewacja. Tak wyglądać będzie architektura współczesna Ambasady Finlandii w Tokio

Projekt AIKI to bryła architektów z biura Lahdelma & Mahlamäki Architects. Słowami kluczowymi dla tego projektu były: modularność, porządek i przejrzystość. Z uwagi na głęboko zakorzenione tradycje, zarówno w kulturze fińskiej jak i japońskiej, projektanci postanowili wykorzystać uniwersalne i ponadczasowe wartości w projekcie nowej architektury współczesnej dla ambasady Finlandii w Tokio

Bryła AIKI - nowa ambasada finlandii w Tokio autorstwa architektów z biura Lahdelma & Mahlamäki Architects

Bryła AIKI - nowa ambasada finlandii w Tokio autorstwa architektów z biura Lahdelma & Mahlamäki Architects

Sposób na współczesną architekturę w Tokio: ażurowa elewacja i prosta, geometryczna bryła

Idea modularności - pierwsze z trzech słów kluczowych jakim kierowali się architekci w tym projekcie - ma swoje źródło zarówno w kulturze fińskiej jak i japońskiej. Kolejnym ważnym dla projektantów hasłem, był porządek, dlatego bryła budynku ambasady - AIKI jest powściągliwa w swojej zewnętrznej formie. Mimo tego atmosfera i klimat jaki panuje w środku jest wyjątkowy.

I tu pojawia się trzecie hasło – przejrzystość. Efekt przejrzystości, który stanowi właściwie o wyjątkowości tego obiektu, został osiągnięty dzięki półprzezroczystym ażurowym elewacjom. Elementy te subtelnie przepuszczają naturalne światło do wewnątrz budynku. Wzór płyt elewacyjnych, wykonany w technice sitodruku na opalizowanym szkle, przypomina nieco skrawek tkaniny widzianej pod mikroskopem. Są to przypadkowo przecinające się linie tworzące nierównomierną siatkę, która jest kontrą dla zewnętrznej, geometrycznej formy kubików.

Elewacja z takich elementów wprowadza do wnętrz korzystny dynamizm. Drugą powłoką elewacyjną jest przestrzeń wentylacyjna z żaluzjami przeciwsłonecznymi, natomiast trzecią – szkło odpowiedzialne za izolację akustyczną. Taka warstwowość elewacji przyczynia się do udoskonalenia wielu aspektów technicznych, np. w regulowania temperatury w budynku czy wspomagania wentylacji.

Rama budynku wykonana jest z drewna. Eleganckie, drewniane słupy wyznaczają przestrzeń nie tylko dla biur i innych pomieszczeń pracowniczych charakterystycznych dla instytucji ambasady. Architekci zadbali również o wprowadzenie dodatkowych ciekawych funkcji, takich jak np. zielony ogród wewnętrzny czy przestrzeń do prezentowania sztuki fińskiej. Z głównego wejścia można dostać się do fińskich instytucji, np. Tekes, Finpro, FinNode czy Finish Institute, a także do multifunkcjonalnej przestrzeni i dużej sali konferencyjnej.

Jednym z głównych celów projektowych było znalezienie najlepszych możliwych widoków, które rozciągać się będą z tarasów obiektu. Architektom udało się osiągnąć zamierzony cel. Powierzchnia całkowita budynku to 14 700 mkw. Ten obiekt jest kolejnym przykładem architektury współczesnej, w której nieskomplikowana forma odziana w odpowiednio dobrany, wyrafinowany materiał wystarcza, aby zachwycać.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 6.08.2014 13:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!